Trudno to sobie wyobrazić, ale półtora wieku temu na zakup zegarka mogli sobie pozwolić tylko ludzie bardzo zamożni. Wszystkie były wykonywane ręcznie przez długi okres czasu, więc często kosztowały znacznie więcej niż roczna pensja zwykłego człowieka.
Sytuację tę postanowiła zmienić amerykańska firma Waterbury Clock, która zaczęła produkować zegarki z przystępnych materiałów w przystępnych cenach. Od tego momentu nastąpił boom na zegarki kieszonkowe, ponieważ były one dokładne, niezawodne i miały reprezentacyjny wygląd.
Rok 1880 jest rokiem triumfu zegarka kieszonkowego Waterbury. Zegarki były montowane głównie przez kobiety, ponieważ ich ręce są bardziej przystosowane do delikatnej pracy, a one same są bardziej skoncentrowane niż mężczyźni. Model ten najbardziej rozpowszechnił się w Ameryce, Kanadzie, a nawet w krajach afrykańskich.
Kolejnym krokiem do jeszcze większego sukcesu był model jankeski. Kosztował tylko dolara przy zachowaniu tej samej jakości i niezawodności. Prawie każdy Amerykanin miał jankeski zegarek. Szacuje się, że sprzedano około 40 milionów egzemplarzy tego modelu.
Historia z wojskowym posmakiem
Pierwsza wojna światowa przyniosła zmiany w zwykłym życiu. Zegarki kieszonkowe przekształciły się w zegarki naręczne. I tak cała epoka odeszła w przeszłość. Nawet po powrocie żołnierzy z frontu, nadal nosili oni wygodne zegarki na rękę, wyznaczając początek mody totalnej.
W 1933 roku, podczas Wielkiego Kryzysu, firma Waterbury wyprodukowała pierwszy zegarek na rękę dla dzieci z wizerunkiem Myszki Miki, który kosztował wówczas 1,50 USD. Być może z powodu pragnienia Amerykanów, by mieć coś potwierdzającego życie, kupiono ponad dwa miliony takich zegarków. Teraz są one obiektem pożądania kolekcjonerów.
Zbliżała się jednak II wojna światowa. Waterbury Clock zmienił nazwę na U.S. Time Company i zaangażował się, jak wiele amerykańskich firm w tym czasie, w produkcję towarów dla wojska. Wytrzymałe, zaawansowane technologicznie ruchy do dział artyleryjskich i przeciwlotniczych firmy sprawdziły się na polu walki.
Czas na zmiany
I tak oto w 1950 roku pojawił się Timex. Niedrogi i niezwykle niezawodny zegarek. Wyemitowano nawet program, podczas którego przeprowadzano najróżniejsze eksperymenty nad "przeżywalnością" takich zegarków. Publiczność sama proponowała nowe warianty, ale zegarki wyszły zwycięsko ze wszystkich prób.
Mistrzowie zegarmistrzostwa Timex nie spoczęli na laurach. Stworzyli oni pierwszy zegarek na rękę dla kobiet, Timex Cavatina. Kobiety mogły teraz kupić kilka zegarków budżetowych w różnych stylach i dla różnych szaf zamiast jednego drogiego modelu.
Był to również pierwszy zegarek Timex dla mężczyzn z elektronicznym mechanizmem. W tamtych czasach był to niezwykły przełom i osiągnięcie technologiczne, biorąc pod uwagę jego budżetowy koszt dla konsumenta. Zegarek ten był wielkim postępem technologicznym za ułamek kosztów.
Później pojawił się zegarek Timex, który był inkrustowany kamieniami szlachetnymi. Ruch został również znacznie zoptymalizowany i przeprojektowany, co doprowadziło do powstania kolejnej innowacyjnej kolekcji zegarków, które odpowiadały na wszystkie wyzwania tamtych czasów.
Po przetrwaniu niezliczonych kryzysów gospodarczych, odnowiona korporacja Timex dokonuje kolejnego innowacyjnego przełomu, wprowadzając na rynek czasomierze Ironman Triathlon, które są wyjątkowo wytrzymałe i przystosowane do ekstremalnych warunków. Kolekcja została zaprojektowana z myślą zarówno o kobietach, jak i mężczyznach uprawiających sport.
Nasz czas
Firma coraz bardziej koncentruje się na elektronice zegarmistrzowskiej. A w 1992 roku zaprezentowano pierwszą elektroluminescencyjną tarczę. Nie tylko modele cyfrowe, ale również niektóre analogowe modele Timex były wyposażone w tę tarczę Indiglo. Obecnie został on stopniowo przekształcony w system lampek nocnych Indiglo. Jest to unikalna technologia przypominająca nieco hologram, która sprawia, że kontrast między postaciami a tłem jest jeszcze jaśniejszy i wydobywa niezwykłą wyrazistość.
Na długo przed Apple i Samsungiem, Timex wprowadza na rynek zegarki z organizerem Data Link. Dzięki partnerstwu z firmą Microsoft udało się nawet osiągnąć integrację z oprogramowaniem biurkowym. Był to pierwszy krok w kierunku globalnego transferu danych. A w 1998 roku, wspólnie z Motorolą, firma stworzyła "pager na nadgarstek" Beepwear.
Timex od dawna zajmuje czołową pozycję w światowym przemyśle zegarmistrzowskim, ale nie zamierza spocząć na laurach. Obecnie firma, oprócz czasomierzy, produkuje również biżuterię oraz różnego rodzaju akcesoria.
Najbardziej znane kolekcje to Sport Advanced, Outdoor i Youth Kids, które stały się prawdziwym hitem na rynku zegarków.
Nawet w tych czasach, przepełnionych ofertami zarówno szwajcarskich, jak i japońskich zegarmistrzów, recenzje zegarków Timex są zawsze doskonałe. Ta amerykańska marka zdołała tak dobrze dostosować się do gustów swoich klientów, że jest już w stanie przewidzieć wszystkie ich życzenia.
Komentarze (0)