Wybieramy obrączki ślubne

Udostępnij

Obrączki należą do najważniejszych, tradycyjnych elementów ceremonii zaślubin. Symbolizują one miłość, która została przypieczętowana i ma trwać na wieczność – o tym mówi zresztą ich okrągły kształt. Nie trzeba chyba mówić o tym, jak ważne jest wybranie odpowiednich obrączek na własny ślub. Z jednej strony muszą one odznaczać się pięknym wyglądem. Jednocześnie powinny być trwałe i wygodne, bowiem w założeniu mamy je nosić przez resztę swojego życia.

W sklepach spotkamy się obecnie z ogromnym wyborem takich obrączek. Zanim jednak przystąpimy do zakupów, powinniśmy nieco dowiedzieć się na ich temat. Bez tego nie będziemy w stanie stwierdzić, które z nich dobrze sprawdzą się w naszym przypadku.

Jaki materiał?

Obrączki ze złota to zdecydowanie najpopularniejsze i najbardziej klasyczne rozwiązanie. W sklepach jubilerskich znajdziemy złoto żółte, białe czy nawet czerwone; dostępne są też takie obrączki, w których zmieszano kilka kolorów. Jeśli chodzi o kwestie praktyczne, to obrączki ze złota białego nie są wskazane dla alergików. Obrączki mieszane odznaczają się z kolei największą wagą, przez co mogą okazać się niewygodne dla niektórych osób.

Inną ciekawą propozycją są obrączki platynowe. Platyna w ostatnich latach stała się jednym z najcenniejszych metali szlachetnych na świecie, a jej cena niejednokrotnie przekracza cenę złota. W zamian za to oferuje jednak doskonałe właściwości. Z jednej strony jest naprawdę piękna, a z drugiej – odznacza się dużą odpornością na uszkodzenia. Jeśli chodzi o wytrzymałość, to dobrym pomysłem są również obrączki tytanowe. W tym przypadku można cieszyć się też niższymi cenami, bowiem kruszec ten nie kosztuje aż tak wiele.

para młoda z obrączkami ślubnymi

Próba metalu w obrączce

Jednym z najważniejszych parametrów obrączek ślubnych – i właściwie każdej innej biżuterii – jest próba metalu. Parametr ten mówi, ile czystego metalu znajduje się w całkowitej masie produktu. Nie chodzi tu tylko o wartość obrączki, ale także jej trwałość. Biżuteria o niższej próbie jest znacznie mniej wytrzymała i trwała, przez co kupno czegoś lepszego stanowi po prostu świetną inwestycję. W przypadku obrączek złotych standardową próbą jest 585; zapewnia ona zadowalające właściwości. Optymalna próba dla obrączek srebrnych i platynowych wynosi odpowiednio 925 i 950.

Jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Jeśli zamierzamy trzymać się tradycji to musimy być gotowi na to, że takie obrączki będziemy nosili codziennie do końca życia. Z tego powodu bardzo ważne jest wybranie odpowiedniego ich rozmiaru, aby noszenie ich na palcu nie męczyło nas ani nie powodowało żadnego bólu. Dodatkowe trudności sprawia tutaj fakt, że rozmiar naszego palca może nieco się zmieniać w określonych sytuacjach – na przykład pod wpływem temperatury lub wysiłku fizycznego. Do tego nasze palce zmieniają się po prostu z wiekiem. Może się zatem okazać, że obrączka która dziś jest idealna, za kilka lat nie będzie nam odpowiadać. Jest to naturalne i nie da się tego uniknąć. Warto jednak pamiętać, że niektóre obrączki mogą być z czasem modyfikowane, włączając w to zmniejszanie lub zwiększanie rozmiaru. Warto przy zakupie zwracać uwagę na takie możliwości.

Miło jest posiadać drogą obrączkę z cennych materiałów. Mimo wszystko jednak największa wartość takiej biżuterii to ta, która tkwi w jej symbolice. Z tego powodu przy zakupie trzeba uważać nie tylko na walory estetyczne, ale także praktyczne – wytrzymałość i trwałość odgrywają tu niezwykle ważną rolę.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz