Top 8 popularnych kamieni kolorowych według Gold.ua

Udostępnij

 • Topaz
 • Emerald
 • Garnet
 • Ametyst
 • Sapphire
 • Ruby
 • Kwarc różany
 • Cytryn
 • Pięć najlepszych biżuterii z kolorowymi kamieniami
  • Wysoka biżuteria kolczyki z szmaragdami od Amrapali
  • Zestaw biżuterii z różowym szafirem od Sutry
  • Naszyjnik z ametystów autorstwa Leyli Abdollahi
  • Trio pierścionków z spinelami autorstwa Paula Morelli
  • Szmaragdowy wisiorek od Sevan Biçakçi

Kolorowe kamienie jubilerskie to nic innego jak efekt tysięcy zbiegów okoliczności. Zanim wyjdziesz publicznie z pierścionkiem inkrustowanym topazem o barwie nieba lub rubinem o barwie wina, w skorupie ziemskiej zachodzą miliony procesów. Niewielka drobina pyłu będzie podlegać wpływom ciśnienia, temperatury i innych czynników. Dopiero po wielu wiekach, jeśli natura na to pozwoli, zamieni się w kamień szlachetny, który może kiedyś wpadnie w ręce człowieka. Ty, na przykład.

Tak się składa, że białe kamienie szlachetne (a dokładniej mówiąc, przezroczyste kamienie szlachetne) są uważane za szczyt szyku. Mówiąc o przezroczystych minerałach, większość z nas ma na myśli diamenty. Ale nie gorzej w biżuterii wyglądają kamienie kolorowe, w tym półszlachetne i szlachetne. Istnieją pewne kolorowe kryształy, które są sto razy bardziej wartościowe niż tradycyjne jasne diamenty. I nawet wśród diamentów, istnieją fantazyjne członków rodzaju, którego kolor jest daleki od przejrzystości.

Dziś zapraszamy do rozmowy o kamieniach szlachetnych i ich kolorze, jakikolwiek by on nie był. Aby zrozumieć, które z kolorowych kryształów są szczególnie popularne wśród ukraińskich konsumentów, redakcja Gold.ua przeanalizowała biżuterię z wkładkami, które najczęściej kupuje się w największym sklepie internetowym z biżuterią w kraju. W oparciu o te dane stworzyliśmy listę ośmiu minerałów. Przedstawimy Państwu każdego mieszkańca tego szczytu. A także nauczymy Cię, jak odróżnić oryginał od podróbki, w przypadku, gdy nagle zdecydujesz się na zakup kolorowej biżuterii od niezweryfikowanego sprzedawcy, który "zapomniał" wskazać sztuczne pochodzenie kryształu.

Topaz .

Biżuteria z topazem jest absolutnym bestsellerem. A niektórzy nabywcy celowo poszukują rzadkich odmian tego kryształu. Na przykład miodowy topaz, który jest również nazywany imperialnym. Topazy te wydobywane są tylko w regionie Minas Gerais w Brazylii. To właśnie stamtąd pochodzą najdroższe topazy na świecie.

Oryginał czy podróbka:

 1. Metoda #1: oceń przejrzystość. Naturalny topaz jest kamieniem, który nigdy nie jest w 100% przezroczysty. Nawet najdroższy i najwyższej jakości kryształ, który jest prawdziwą pięknością bez skazy, w środku wygląda nieco mętnie. Można się nim zachwycać przez długie lata, ale gdy się w niego spojrzy, ma się wrażenie, że w środku kryształu pojawia się mała cząstka porannej mgły. Malutka cząstka, ale jednak. Jeśli kamień jest całkowicie przezroczysty, jest to "replika" (delikatnie mówiąc) lub kryształ syntetyczny (ale producent lub sprzedawca musi zaznaczyć ten fakt na etykiecie).
 2. Metoda numer 2: Wrzuć topaz do wody. Biżuteria z kolorowym topazem jest raczej trudna do sprawdzenia tą metodą. Będziesz musiał usunąć kamień z kawałka. Ale jeśli masz taką możliwość, to dlaczego z niej nie skorzystać. Istotą tej metody jest wrzucenie topazu do wody. Ze względu na dużą gęstość, naturalny kryształ będzie tonąć. W przeciwieństwie do większości innych naturalnie występujących kolorowych minerałów.
 3. Metoda #3: oceń jasność koloru. Aby topaz był jasny, poddaje się go specjalnej obróbce. Na przykład, jest podgrzewana do określonej temperatury. Ale ten efekt nie utrzyma się długo w krysztale. Gdy topaz zostanie wystawiony na działanie słońca, jego blask natychmiast znika, tak jakby nigdy go tam nie było. Ale jednocześnie kamień nie straci swojego wyglądu. Pozostanie kolorowy, choć nieco wyblaknie, ale taka arystokratyczna bladość pasuje do topazu. Jeden wniosek: jeśli widzisz przed sobą jasny topaz, przetestuj go poprzez aktywne używanie biżuterii w świetle dziennym. Słońce wydobędzie topaz.
 4. Metoda numer cztery: Trzymaj kamień w dłoni. Syntetyczny kryształ nagrzewa się bardzo szybko, jeśli ściśniesz go w dłoni. Naturalny topaz, z drugiej strony, pozostanie lekko chłodny, nawet w kontakcie z Twoją skórą przez długi czas.
 5. Metoda numer pięć: przetestuj to na wełnie. Weź rolkę wełnianej nici lub wełnianą skarpetę (sweter) i wetrzyj minerał. Po obróbce, topaz, jeśli jest prawdziwy, powinien jak magnes przyciągać włosy, cząsteczki kurzu lub drobne kłaczki na ubraniach.

Emerald

Najcenniejszy z beryli. Uważa się, że kamień ten napełnia noszącego go człowieka szczęściem i odwagą, dlatego zaleca się jego noszenie tym, którzy czują się słabi. Inkluzje w szmaragdzie są określane wspaniałym francuskim słowem jardin, co tłumaczy się jako ogród. Przy okazji, inkluzje są jedną z oznak autentyczności kryształu. Ale o tym porozmawiamy poniżej.

Oryginał czy podróbka:

 1. Metoda #1: Oceń obecność żółtawego odcienia. Jeśli spojrzysz przez światło kamienia i zobaczysz, że nie ma żółtego odcienia, jesteś oryginałem. Fałszywy kryształ ma zazwyczaj charakterystyczny żółtawy odcień. W przeciwieństwie do tego, naturalny kryształ szmaragdowy jest zabarwiony na jednolity, bogaty kolor, który może obejmować od jasnych do ciemnych odcieni palety zieleni.
 2. Metoda #2: Oceń, czy szmaragd jest wadliwy. Jeśli uważacie, że idealnie nie powinno ich być, gratuluję: jesteście w głębokim błędzie i musicie być pod wpływem stereotypów. W rzeczywistości, obecność takich wad jak pęcherzyki, inkluzje i małe pęknięcia jest jedną z gwarancji autentyczności kryształu. Brak skaz, z drugiej strony, dowodzi czegoś przeciwnego: jeśli nie ma pęknięć lub inkluzji, najprawdopodobniej mamy do czynienia z "repliką" szmaragdu, a nie z oryginałem.
 3. Metoda trzecia: przeanalizuj fasety szmaragdu. Szlachetne zielone kamienie pochodzenia naturalnego mają wyraźne i równe fasety. Syntetyczne kryształy, z drugiej strony, mają bardziej miękkie, gładkie kontury.

Granat .

Trzecim najpopularniejszym kamieniem jest granat. Nie myśl jednak, że granat jest wyłącznie kamieniem tatarskim o gęstym, nasyconym odcieniu. Niewiele osób wie, ale granaty to cała rodzina kamieni z kryształami o wielu różnych kolorach. Pyrope, na przykład, jest ognistym, krwistoczerwonym granatem. Rodolit jest granatem, który może być zarówno jasnoróżowy jak i purpurowy. I spessartine jest granat z jasnym pomarańczowym (czasami brązowy lub różowy) kolor, niezwykle rzadkie.

Oryginał czy podróbka:

 1. Metoda #1: Oceń stopień połysku kamienia. Prawdziwy granat nigdy nie będzie błyszczał jak nowy grosz. Z pewnością będzie błyszczeć, ale w bardzo skromny, powściągliwy, wyciszony sposób. W przeciwieństwie do syntetycznych granatów, które nie są przyzwyczajone do bycia skromnymi. Połysk prawdziwego minerału jest matowy i nieco mglisty. Jest to główna cecha, która sprawia, że łatwo jest odróżnić prawdziwą rzecz od błyszczącej imitacji.
 2. Metoda nr 2: Zwróć uwagę na wielkość kryształu. Najczęściej naturalny granat jest zminiaturyzowany. Zwłaszcza, jeśli nie jest to tradycyjny czerwony kolor, ale raczej rzadki zielony granat, który jest prawdziwą rzadkością. Duży zielony granat jest oznaką całkowitego fałszerstwa. Jednakże, duży czerwony jest również oznaką fałszywego w większości przypadków.
 3. Metoda trzecia: wystawić granat na działanie promieni słonecznych. Następnie obserwuj, jak kamień reaguje na tę ekspozycję. Naturalny kryształ przepuszcza promienie słoneczne w sposób nieregularny. Gra światła wewnątrz kryształu. Takiej gry światła nie da się zobaczyć w syntetycznym krysztale. Równomiernie przepuszcza promienie słoneczne, dlatego nie może iskrzyć.
 4. Metoda numer cztery: Przesuń granat po lustrze lub szkle. Najlepiej taki, którego nie używasz. Jeśli granat jest prawdziwy, to po takiej interakcji z minerałem na pionowej powierzchni pozostanie dość głęboka rysa. Lustro zostanie zepsute. Jednak to uszkodzenie z kolei potwierdzi autentyczność kamienia. W przypadku braku zmian, autentyczność kryształu zostanie tym samym obalona.

Ametyst

Wiele magicznych mocy zostało przypisanych fioletowemu ametystowi w czasach starożytnych. Jednak głównym z nich jest jego zdolność do ochrony jego użytkownika przed odurzeniem i pochopnymi działaniami jakie ludzie popełniają pod wpływem alkoholu. Nazwa kryształu tłumaczy się przy okazji: odurzający. W XVI wieku na Rusi Kijowskiej ametyst uważany był za najcenniejszy minerał. Uważano go za cenniejszy od rubinu. Jest to jedna z odmian kwarcu. Podgrzany do temperatury 600 stopni, fioletowy ametyst zamienia się w miodowy cytryn.

Oryginał czy podróbka:

 1. Metoda #1: Oceń kolorystykę kamienia. Jeśli jest to prawdziwy ametyst, który został zrodzony przez naturę, łatwo znajdziesz podział na strefy w kamieniu. Barwnik i kryształy w naturalnym ametystach są ułożone w różny sposób, ponieważ minerał rośnie nierównomiernie. Jednolite zabarwienie jest oznaką "repliki". Taki ametyst jest albo plastikowy, albo wykonany z kryształowego szkła, czyli wcale nie jest ametystem.
 2. Sposób nr 2: wystawić ametyst na słońce. Podróbka wykonana ze szkła kryształowego, które najczęściej wykorzystywane jest do imitacji naturalnych fioletowych kryształów, z pewnością zmieni swój kolor pod wpływem słońca. Z drugiej strony, kolor prawdziwego kamienia pozostanie niewzruszony i nie zmieni się ani trochę.
 3. Metoda nr 3: Upewnij się, że w kamieniu znajdują się pęcherzyki powietrza. Jeśli ametyst jest prawdziwy, to jest to nieuniknione. Obecność wszelkiego rodzaju inkluzji (najczęściej są to pęcherzyki powietrza) jest wyznacznikiem autentyczności. Jeśli jednak kamień wykonany jest z kryształowego szkła, niemożliwe jest podrobienie bąbelków. Brak takich pęcherzyków wskazuje na to, że kamień jest syntetyczny lub fałszywy.

Sapphire

Sapphire oznacza "niebieski kamień". Jest to najcenniejsza odmiana korundu. Powiązania rodzinne między korundami nie są łatwe do uchwycenia, ale zróbmy to na palcach. Korundy występują w różnych kolorach: żółtym, zielonym, czarnym i różowym. I są również w kolorze niebieskim. Niebieskie korundy nazywane są szafirami. Inne nazywane są fantazyjnymi korundami. Jednak cena tych fantazyjnych kamieni jest zawsze niższa niż cena niebieskiego kryształu, który jest barwiony żelazem i tytanem.

Oryginał czy podróbka:

 1. Metoda #1: Przeanalizuj dichroizm kamienia. Szafir jest z natury dichroiczny. Oznacza to, że minerał absorbuje światło w różny sposób w zależności od jego polaryzacji. Aby sprawdzić obecność tej umiejętności na danym kamieniu, należy skierować go w stronę światła słonecznego i przekręcić go nieco, wpuszczając promień do środka kryształu pod różnymi kątami. Prawdziwy kryształ będzie grał kolorami, syntetyczny kamień nie.
 2. Przyjrzyj się fasetom szafiru. Biżuteria z kolorowymi kamieniami jest często wykuwana poprzez zastąpienie naturalnego minerału kawałkiem kolorowego szkła. Metal ten z pewnością nie jest również złoto lub platyna, ale to nie o to chodzi teraz. Można odróżnić szafir od prawdziwej podróbki, patrząc na jego fasety. Jeśli są chrupiące, to wszystko jest w porządku. Jeśli jednak fasety są miękkie i niewyraźne, bardziej prawdopodobne jest, że mamy do czynienia z kolorowym szkłem.
 3. Metoda #3: upewnij się, że wewnątrz kryształu nie ma żadnych podłużnych pasków. Jeśli są, to kryształ przed tobą nie jest szafirem, ale kyanitem, który jest często używany jako "replika" droższego i rzadszego kamienia.
 4. Metoda numer 4: Spójrz na szafir w świetle. Jeśli wyraźnie widać czerwony odcień wewnątrz, wiesz, że zostałeś oszukany i sprzedany znacznie mniej kosztowny tanzanit pod pozorem kamienia szlachetnego.
 5. Metoda #5: Przyjrzyj się uważnie ciemnemu, mętnemu szafirowi. Można się domyślać, że to wcale nie jest szafir, ale spinel. Jest to najczęstszy sposób podrabiania niedrogich odmian szafirów. Fałszywy można rozpoznać po kolorze kamienia i jego wewnętrznej mgiełce.

Ruby

Swoją popularność rubin zawdzięcza głębokiej czerwonej barwie, która jest powszechnym widokiem już od czasów przed naszą erą. Większość ludów uważała go za kolor energii życiowej. Indianie, z drugiej strony, nazwali go "Drogi przywódca klejnotów". Rubin może symbolizować wszystko, każde silne uczucie: bezgraniczną miłość, pasję lub nienawiść. Ale zawsze jest to emocja u szczytu, na granicy, w nerwach. A tak na marginesie, to rubiny zajmują pierwsze miejsce wśród najdroższych kamieni na świecie, biorąc pod uwagę cenę za karat. Rubiny, nie diamenty, jak wielu ludzi myśli.

Oryginał czy podróbka:

 1. Metoda #1: Oceń połysk kamienia. Większość minerałów, które opisaliśmy powyżej, ma wyciszony, skromniejszy blask w porównaniu z podróbkami. Ale rubin nie jest jednym z nich. Ten kryształ nie lubi być skromny. Jeśli wystawisz go na światło, będzie świecił tak jasno, że będziesz musiał założyć okulary przeciwsłoneczne. Jeśli kamień jest prawdziwy, oczywiście. (Gogle to tylko metafora, ale jednak.) Jeśli kamień nie jest jasny i głęboki w kolorze, jest wysoce prawdopodobne, że sprzedano Ci granat pod przykrywką rubinu, choć jest to nieco mgliste. Albo gorzej.
 2. Metoda nr 2: Porównaj rubin i czerwoną szklankę. Oszuści często korzystają z kolorowego szkła, aby zarobić na nieświadomości niektórych kupujących. Jeśli rubin, który trzymasz w rękach jest identyczny z czerwonym szkłem, to gratuluję: najprawdopodobniej nie ma on nic wspólnego z rubinami. Ale pachnie jak czerwone szkło.
 3. Metoda nr 3: Spróbuj zarysować rubin na szkle lub lustrze. Gęstość tego kryształu jest dość wysoka. Rysę może uzyskać tylko w wyniku interakcji z diamentem. Jeśli po interakcji ze szkłem na powierzchni klejnotu pojawiło się wyżłobienie, to należy to ująć w cudzysłów, bo to już nie jest klejnot. To tylko podróbka.

Kwarc różowy

Kwarc jest najbardziej rozpowszechnionym kamieniem na naszej planecie. W rzeczywistości jest to cała grupa kamieni, która obejmuje różne kryształy. Na przykład ametyst, o którym pisaliśmy powyżej, czy cytryn, o którym będziemy mieli czas opowiedzieć więcej. Termin kwarc pojawia się w nazwie tylko dwóch szlachetnych kryształów. Pierwszym z nich jest kwarc dymny (jest to kamień szlachetny o szarej barwie). Drugi to kwarc różowy, który jest delikatny jak wiosenny świt i wykorzystywany jest do ozdabiania najbardziej kobiecej biżuterii.

Oryginał czy podróbka:

 1. Metoda #1: Upuść kryształ na szklaną powierzchnię. Różowe kamienie szlachetne są często kute przy użyciu szkła. Po brzmieniu można poznać, że masz do czynienia z żałosną "repliką". Rzuć kamień i pozwól mu wylądować na szklanej powierzchni. Stłumiony dźwięk informuje, że trzymasz w ręku oryginał. Z kolei dźwięk chrzęszczący będzie wskazywał na podróbkę wykonaną ze szkła.
 2. Metoda numer dwa: trzymaj kamień w dłoniach. Kwarc naturalny długo pozostaje chłodny. Nie ma tendencji do zbyt szybkiego nagrzewania się. W przeciwieństwie do materiałów używanych przez oszustów do oszukiwania swoich klientów, stają się one ciepłe w jednej chwili.
 3. Metoda nr 3: przesuwanie kamienia po szybie. Jeśli minerał jest prawdziwy, po uderzeniu mechanicznym na szkle pojawi się potwierdzenie: rysa. Podróbka nie pozostawi rowka na szkle, ponieważ jest zbyt gęsta, aby to zrobić.

Cytryn

Niektórzy ludzie wolą ozdobić się czarnym kamieniem szlachetnym, podczas gdy inni wolą ozdobić się słońcem pochodzenia górskiego. Nazwa "citrine" oznacza po łacinie "cytrynę". To nie jest przypadek, że cytryna dostaje to: wszystkie jego odcienie są ściśle z cytryny odmiany. Kryształ nie otrzymał swojego koloru sztucznie, jest on wynikiem promieniowania radioaktywnego emitowanego przez skały. Litoterapeuci odnoszą się do cytrynu jako kamienia radości, ponieważ jego miodowy kolor ma zdolność do podnoszenia na duchu.

Prawdziwy czy fałszywy:

 1. Metoda #1: Dokładnie zbadaj kolor. Cytryn jest jednym z niewielu kamieni szlachetnych, który posiada jednolitą barwę w całej swojej strukturze. Nie jest ani czerwony, ani zielony. Może być tylko bladożółty.
 2. Sposób nr 2: podgrzać kamień. Odcień minerału zmienia się, oczywiście, gdy jest podgrzewany. Ale kolor kryształu pozostaje bez zmian. Jeśli zauważysz, że ogrzewanie powoduje ciemniejsze i jaśniejsze plamy wewnątrz kamienia, jest jasne, że kamień jest fałszywy.
 3. Trzecią metodą jest użycie noża na inkrustacji. Nabywcy są często sprzedawane (lub nie ma innej nazwy dla niego) kalcytu pod pozorem cytryny. Minerał ten wyróżnia się bardziej miękką strukturą. Dlatego ostry przedmiot pozostawi na powierzchni kamienia bruzdy lub odpryski. Nie dzieje się tak w przypadku cytrynu.

Pięć najpiękniejszych rzeczy do noszenia z kolorowymi kamieniami

Kolor i czystość kamieni szlachetnych, a także waga kryształów, to czynniki, które decydują o popycie na dany minerał naturalny. Supergwiazdy świata biżuterii nigdy nie leżą bezczynnie na aksamitnych poduszkach. Prawie zawsze kończą one w kompozycji niesamowitej biżuterii. Pięć z nich jesteśmy gotowi wymienić dzisiaj.

Szmaragdowe kolczyki z wysokiej jakości szmaragdami od Amrapali

Dwa duże, schodkowo szlifowane szmaragdy były centralnymi punktami diamentowych kolczyków, które zostały odsłonięte na pokazie 2017 w Las Vegas. Amrapali nie jest marką przeznaczoną dla masowego odbiorcy. Ściśle przestrzega dawnych tradycji i hołduje klasyce, okresowo tworząc na tym fundamencie zachwycające przykłady szlachetnej biżuterii.

Zestawy do sutry z różowymi szafirami

Ten dwustopniowy naszyjnik i pierścionek, wysadzany różowymi szafirami i opalami, przenosi nas w czasy wiktoriańskie. Naszyjnik jest transformatorem; możesz go nosić jako długi naszyjnik lub podwoić i nosić jako dwustopniowy element. Szafiry i opale użyte w Sutrze ważą w sumie 60 karatów. Dodaj do tego 18-karatowe diamenty użyte do inkrustacji pierścionka i naszyjnika.

Naszyjnik z ametystów od Leyli Abdollahi

Brytyjska projektantka i jubilerka Leyla Abdollahi stworzyła bardzo nietypowy naszyjnik z czterema rogami, a raczej czterema szczytami. Dwa z nich wskazują na obojczyki użytkownika, a dwa kolejne są umieszczone z przodu i z tyłu na środku. Naszyjnik inkrustowany jest ametystami, turmalinami i rodolitami. Kamienie osadzone są w różowym złocie, które w połączeniu z kryształami wygląda łagodniej niż delikatnie, mimo dość agresywnego designu.

Trio pierścionków z spinelami autorstwa Paula Morelli

Trzy pierścionki, każdy skupiony wokół spinela o innym odcieniu, to prawdziwy hit od projektanta Paula Morelli. Nie wiemy, czy można kupić te elementy biżuterii z kolorowymi kamieniami pojedynczo, ale są one dostępne jako zestaw:

 • Marche jest największym pierścieniem w zestawie. Jest inkrustowany spinelami, które mają szlif szmaragdowy i zmieniają kolor w zależności od kąta padania promieni słonecznych.
 • Moderne to średniej wielkości pierścionek inkrustowany szarym spinelem o szlifie poduszeczkowym.
 • Escalera jest najmniejszy pierścień z krok-cut kamień i dodatkową premię z podwójnym halo z diamentów wokół kamienia centralnego.

Szmaragdowy wisior Sevan Biçakçi

Szmaragdowy naszyjnik Sevan Biçakçi nosi poetycką nazwę Efekt Motyla. I trzeba przyznać, że nie tylko nazwa jest poetycka w tym elemencie biżuterii. Praca na wisiorku jest przykładem akrobacji i niezwykłego kunsztu. Aby uczynić wisior artystyczną pułapką dla motyli trzepoczących kolorowymi skrzydłami nad kwiatem, jubiler zastosował swoją zawodową umiejętność - rzeźbienie w krysztale. Pomalował wnętrze kamienia, a w jego centrum umieścił prawdziwą gwiazdę - szmaragd portretowy, przez który widać kwiatowe malowidło podstawy wisiora.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz