Top 5 minimalistyczna biżuteria

Udostępnij

 • Pomysłowość jest prosta.
  • Cecha charakterystyczna prostego stylu.
  • Co jeszcze jest minimalne?
  • Trendy w biżuterii mini
  • Minimalizm i firma
  • Więcej filozofii
 • Top 5 Minimalistyczna biżuteria: wybierz według swoich upodobań
  • Bransoletka
  • Pierścień
  • Wisiorek
  • Kolczyki
  • Naszyjnik
 • Jak nosić minimalistyczną biżuterię
  • Łączenie w pary: 4 zasady
 • Słynni "minimaliści".

O gustach się nie dyskutuje... To powiedzenie, z którym trudno się nie zgodzić. A przecież, uwierzcie mi, każdy nadmiar (w czymkolwiek - we wnętrzu, tekście, biżuterii) jest o wiele łatwiejszy do stworzenia, niż zmuszanie się do odcinania wszystkiego, co zbędne, by osiągnąć oszałamiający efekt w minimalistycznym stylu. Pewnie dlatego pozornie dość proste, ale jednocześnie strasznie urocze i wzruszające, niemal "prymitywne" akcesoria są tak magicznie pociągające.

Wszystko jest genialnie proste

Po pierwsze, trochę informacji ogólnych:

 • Minimalizm jest jednym z najbardziej znaczących stylów we współczesnej kulturze;
 • Stał się sławny w ostatniej trzeciej połowie XX wieku i od tego czasu znacznie wzmocnił swoją pozycję;
 • nowa runda popularności rozpoczęła się w 2014 roku i nic nie wskazuje na to, że minimalizm szybko wyjdzie z mody;
 • minimus to po łacinie "najmniejszy" i to właśnie stąd słowo to trafiło do nas za pośrednictwem języka angielskiego;
 • Anglicy, Belgowie i Skandynawowie są uważani za trendsetterów tego stylu;
 • Minimalizm jest najbardziej popularny w kilku branżach:
  • aranżacja wnętrz;
  • ubrania;
  • biżuteria.

Cechy charakterystyczne prostego stylu

Podstawową zasadą minimalizmu w ogóle można powiedzieć, że "nic za dużo! Aranżowanie mebli, szycie ubrań czy robienie biżuterii przy użyciu minimum to prawdziwa sztuka. I to nie jest przesada. Rzeczywiście, zamiast spodziewanej "pustki" wynikającej z braku elementów w przypadku udanego mini-projektu, otrzymujemy możliwość dostrzeżenia tego, co główne, esencji, bez rozpraszania się na zbędne szczegóły i detale.

Co jeszcze jest charakterystyczne dla minimalizmu

Główne cechy stylu minimalistycznego, które są jego wizytówką, można zawrzeć w siedmiu krótkich punktach.

 1. Najwyższy stopień zwięzłości;
 2. doskonała prostota (minimum szczegółów);
 3. wyrazistość niewielu pozostałych środków;
 4. klarowność kompozycji;
 5. proste formy;
 6. neutralne schematy kolorów (czarny, szary, biały, pastelowe, "rozcieńczone" odcienie);
 7. wyraźne sylwetki.

Minimalistyczna biżuteria modowa łączy w sobie wszystkie te cechy. Projektując pierścionek lub kolczyki, jubilerzy muszą odciąć wszystko, co zbędne i pozostawić jeden, ale korzystny akcent - coś, co nieodwołalnie przyciągnie wzrok. Dlatego właśnie czują się jak prawdziwi rzeźbiarze, kiedy tworzą proste dzieła.

Trendy w biżuterii mini

Najbardziej niezależna kobieta będzie chciała być chroniona przez cienkie bransoletki. Najbardziej żelazna bizneswoman będzie chciała mieć naiwne kolczyki i mały wisiorek, który doda jej delikatności. A najsilniejszą dziewczynę kilka cienkich pierścionków uczyni uroczo słabą. I ta słabość wcale nie jest "zła". Jest to raczej kobieca mądrość - okazywanie wrażliwości, gdy wymaga tego sytuacja. Drażliwa, ale znaj jej wartość. Czułe i stylowe. Minimalistyczne dodatki są w tym przypadku dużym ułatwieniem. A większość projektantów jednogłośnie zgadza się, że noszenie prawie niewidocznej biżuterii wymaga odwagi. A odwaga i pewność siebie gwarantują, że przysłowiowa słabość i bezbronność to nie styl życia, to twój wybór.

Minimalizm pojawia się w wielu kolekcjach biżuterii różnych producentów. W katalogu sklepu internetowego Gold.ua można znaleźć wiele biżuterii w tym stylu.

Główną formą takiej biżuterii są proste geometryczne kształty. Proste, delikatne linie, dyskretne trójkąty lub kwadraty, koła lub owale - to podstawa dodatków w stylu minimalizmu. Prostota, aż do absolutu, czasem prymitywna, jest dążeniem i ideałem projektantów biżuterii, którzy wybrali tę technikę.

Są projektanci, którzy eksperymentują z kamieniami. Wzrok obserwatora przyciąga pojedynczy kamień szlachetny. Może to być diament, jego "substytut" fianit, mogą to być dowolne inne kamienie. Jubiler, osadzając go w gładkiej metalowej oprawie i pomijając zdobienia, tworzy efektowny element biżuterii w stylu mini-feature.

Kamień nie jest niezbędnym elementem w tego typu akcesoriach. Gładko polerowane złoto, delikatne srebro, a nawet ceramika czy inne niekonwencjonalne materiały są całkiem samowystarczalne w stylu mini. Białe złoto lub platyna, czarna lub biała ceramika - nawet w kolorystyce takiej biżuterii nie ma nic zbędnego. Tylko prostota i elegancja.

Miłym bonusem dla tych, którzy chcą kupić koronkową biżuterię będzie jej cena. Ponieważ cena biżuterii zależy głównie od wagi materiału użytego do produkcji, smukłe i prawie nieważkie pierścionki, kolczyki czy wisiorki będą Cię kosztować całkiem niedrogo.

Minimalizm i firma

Projektanci i teoretycy mody wiedzą, że minimalizm nie może funkcjonować samodzielnie. Minimalizm definiuje specjalny zestaw technik, które są charakterystyczne dla innych trendów w modzie (różnych "izmów", o których za chwilę się dowiesz). O jakich "izmach" mówimy?

 • Geometryczne. Różnorodne geometryczne kształty, wykonane z perfekcyjną przejrzystością, są podstawą minimalizmu. Trójkątne kolczyki, kwadratowe bransoletki, a nawet pierścionek w paski - wszystko to stanowi nieograniczoną przestrzeń fantazji, z której jubilerzy czerpią inspiracje do tworzenia dyskretnej biżuterii.
Avant-garde. Ten trend jest podobny do poprzedniego, ale dla awangardy ważny jest pewien epatage. Jeśli geometryczne kształty - nie harmonijne, ale nieproporcjonalne. Umiejętnie dobrana awangardowa biżuteria przyciąga uwagę, jest bardzo jasnym akcentem semantycznym. Prymitywizm. Jeśli nie oceniamy zdolności umysłowych rozmówcy, to nie ma nic obraźliwego w słowie "prymitywizm". Jest to nazwa nadana stylom, w których prostota osiąga swoje ekstremalne stadium. Nieskomplikowana dekoracja, którą, jak się wydaje, mogłoby zaprojektować nawet dziecko, jest podstawą prymitywnej, naiwnej gałęzi minimalizmu. Swoją drogą, prymitywizm niekoniecznie jest cechą charakterystyczną minimalistycznego podejścia do dodatków. Powiedzmy, że masywne bransolety, na których namalowane są obrazki z historii ludowej, to też prymitywizm. Ale motywy etniczne czy historyczne, ucieleśnione w "surowych" pierścionkach i kolczykach - to już minimalistyczny prymitywizm. Albo prymitywny minimalizm - nazywajcie to jak chcecie. Postmodernizm. Dominujący dziś styl, nierozerwalnie związany z high-tech, jest dosłownie przesiąknięty minimalizmem. Stonowane, zdecydowane kolory, brak detali i maksymalny komfort są kluczowe w obu trendach.

Filozofia też.

Choć może się to wydawać dziwne, wybór biżuterii może wiele powiedzieć o osobie, która ją nosi. Wszechogarniająca miłość do minimalizmu nie może powstać ot tak, od zera. Tak, projektanci zapewniają nas, że mamy do czynienia ze swoistym kontr-trendem, któremu wcześniej towarzyszyła masowa biżuteria, a teraz zastępuje ją subtelny kontr-trend. To zawsze było w modzie i podobno pewnego dnia skromne kolczyki i cienkie pierścionki odejdą w przeszłość. (To tylko pytanie kiedy, bo na razie nie mają zamiaru rezygnować ze swojej pozycji!) Ale to nie jest tylko kwestia cyklicznych trendów w modzie.

Minimalizm w biżuterii ma swoją własną filozofię.

 • Chodzi przede wszystkim o wygodę. A to właśnie wygoda jest obecnie stawiana na pierwszym miejscu w każdej dziedzinie.
 • To jest naturalne. Naturalność we wszystkich jej przejawach jest również obecnie w modzie.
 • To jest duchowe. Większość ludzi kojarzy ciężką biżuterię z piętrzeniem się, z miłością do wszystkiego, co materialne. Dziś jest to wręcz nieprzyzwoite. A skromny, nieważki wisiorek jest tego doskonałym dowodem.
 • To jest prawdziwe. Wyeliminować to, co zbędne i podkreślić to, co istotne - to ważne nie tylko w projektowaniu, ale także w relacjach międzyludzkich jako minimum.
 • Jest to prośba o harmonię. Wszelka biżuteria jest oczywiście amuletem kobiety, nawet jeśli ona sama się do tego nie przyznaje. Chronią ją masywne pierścienie, kilka grubych bransolet i imponujący naszyjnik noszony przez damę. Co więcej, dają jej swego rodzaju kryjówkę. To nie działa w przypadku minimalizmu. Wszystko jest na wierzchu - i dlatego musisz być pewną siebie, harmonijną osobą.

Jeśli wydaje Ci się, że tylko duże dzieła sztuki jubilerskiej są "widoczne", a skromna ich wersja "zginie" na Twoim tle, to tak nie jest. Piękno zwięzłych rozwiązań polega na tym, że przyciągają wzrok, intrygują i sprawiają, że chcesz przyjrzeć się im bliżej. Dodatkowo, bez dwóch zdań komunikują Twoje poczucie proporcji i elegancji.

Top 5 minimalistycznych elementów biżuterii: wybierz według swojego gustu.

W przypadku minimalistycznej biżuterii praktycznie nie da się przesadzić. To całkiem fajne. Wybierz więc swoje najlepsze mini elementy biżuterii i połącz je ze sobą dla zdrowia!

Bransoletka

Główną zasadą jest to, że bransoletka powinna być bardzo cienka. Nie ma znaczenia, czy jest on otwarty czy zamknięty, wykonany ze złota czy srebra.

Produkt może mieć tradycyjne kształty, może mieć kształt kwadratu lub rombu. W tym drugim przypadku lepiej jest nosić ją samą. Jeśli jednak posiadasz okrągłe bransoletki, ich subtelność pozwoli na połączenie dwóch lub czterech elementów biżuterii. Za wyjątkowy szyk uważa się dziś coś, co jeszcze nie tak dawno było niedopuszczalną wulgarnością, a mianowicie połączenie bransoletek wykonanych z różnych metali.

Pomyślnie wyglądają również bransoletki wykonane z łańcuszków. Każdy nadgarstek z nimi wizualnie staje się cieńszy. Pasuje do stylu minimalistycznego i stosunkowo nowej biżuterii, jaką są bransoletki typu T. Projektanci radzą, aby nie nosić ich "ciasno". I wreszcie, co zaskakujące, to prawda, że małe zawieszki na bransoletce nie sprawiają, że całość wygląda ciężej. Noś go z pewnością siebie.

Pierścień .

Niezbędny również do smukłego pierścionka. Pierścionek może mieć osadzony kamień (tylko jeden), lub może to być tylko pasek metalu. Tak czy inaczej, lepiej jest nosić tylko jeden element biżuterii, lub kilka elementów na jednym lub kilku palcach. Obrączki mogą być tak proste, jak pojedynczy kształt lub tak eklektyczne, jak tylko chcesz.

Pierścienie grube jak sznurek są bardzo wyrafinowane. Ale kamień na takim nieważkim fundamencie może być całkiem masywny. Wybierz pierścionek z naturalnym kamieniem, który nie jest zbyt drogi, np. kwarc.

Obrączki Phalanx są również obecnie u szczytu popularności. To właśnie one dodadzą radości swojej właścicielce, dodadzą jej pewności siebie i umiejętności podążania z duchem czasu.

Wisiorek

Nie bądźmy oryginalni: główną zasadą wisiorka w stylu minimalistycznym jest jego prostota i właściwie niewidoczność. Można to osiągnąć stosując wyłącznie metale. Flora i fauna w formie wisiorka to trend nie do odrzucenia. Motyle, kwiaty, ptaki - wszystko to tworzy obraz wzruszającej i delikatnej młodej damy, która docenia teraźniejszość i jest gotowa na eksperymenty. Ale oczywiście wisiorek może być również wykonany z kamienia. Z reguły są to minerały przezroczyste lub bardzo jasne. Klejnot (z reguły tylko jeden) na smukłym łańcuszku wygląda jak odrobina luksusu. A jednak tak jest.

Kolczyki

Tutaj dla fashionistek otwiera się prawdziwe pole do eksperymentowania. Do minimalistycznego stylu możesz dobrać te kolczyki.

 • Poussets (stare dobre goździki). Nic bardziej nie pasuje do stylu mini. Małe zgrabne goździki mogą być uzupełnione perłą lub przezroczystym kamieniem (diamentem lub cyrkonią - jeśli to możliwe), lub mogą składać się tylko z metalu i po prostu prezentować się w uchu, nie obciążając swojej właścicielki nadmierną błyskotliwością.
 • Kolczyki z kolczykami. Ważne jest, aby wybierać cienkie broszki bez żadnych ozdób. Niech będzie to dosłownie nitka, podkreślająca krągłość Twojej szyi. Pamiętaj, że nic nie jest zbędne.
 • Geometryczne kolczyki. Przy wyborze tego typu biżuterii wiele osób waha się, czy kolczyki w formie kółek lub trójkątów określić jako minimalistyczne dodatki. Warto zaznaczyć, że nawet duża, ale prosta, geometryczna biżuteria jest jak najbardziej dopuszczalna w stylu mini. Najważniejsze, aby były one dość smukłe i nie posiadały dodatkowych elementów dekoracyjnych.
 • Mankiety. Godnie zastępując przestarzałe klipsy, kaffe są takimi ozdobami, dzięki którym można zwrócić uwagę na różne części uszu (i nie tylko, przy okazji: kaffe są używane do ozdoby włosów lub szyi). Opaski na głowę są przymocowane do uszu i uzupełniają wygląd. Ich różne kształty i konstrukcje pozwalają każdej z pań wybrać model dla siebie, z zachowaniem pożądanego minimalizmu. Czy to zwykłe spinki, czy skromne florety, motyle i ptaki, minimalistyczne mankiety są naiwne. I dzięki temu są nieskończenie piękne.

Naszyjnik

Samo słowo "naszyjnik" wydaje się mało kojarzyć z mini biżuterią. Słowo to kojarzy się z czymś masywnym, z dużą ilością kamieni szlachetnych. Ale tak nie jest. Dzisiejsi jubilerzy dostrzegają wartość dodaną w tworzeniu prostych, zgrabnych naszyjników, które można łączyć ze sobą. Kilka naszyjników o różnych długościach to obowiązkowy dodatek do stroju inspirowanego stylem boho.

Upewnij się tylko, że naszyjnik nie jest zbyt krótki. Długi naszyjnik doskonale uzupełnia dekolt w kształcie litery V i podkreśla smukłość osoby noszącej.

Nowym trendem jest dziś naszyjnik, który daje możliwość zwrócenia uwagi na fashionistkę od tyłu. Niewielki element biżuterii, jakby zarzucony za plecy, daje możliwość pokazania innym idealnych obojczyków i pikantnego dekoltu na sukience czy bluzce.

Jak nosić minimalistyczną biżuterię

Dla większości ludzi głównym kryterium wyboru ubrań jest ich wygoda. Tak samo jest z biżuterią. Duże kolczyki lub masywne bransoletki mogą wyglądać świetnie, ale nie są wygodne w noszeniu. Ale prosta biżuteria, która wygląda skromnie i nie rzuca się w oczy to już inna sprawa.

Luźne akcesoria są gorsze niż ich brak. Oczywiście, przy mini biżuterii trzeba nauczyć się "współpracować". Ale bądźmy szczerzy: trudno jest zepsuć wygląd.

Duże panie są pełne obaw, czy mogą nosić mini ozdoby, czy nie. Ich oczywistą obawą jest to, że cienki łańcuszek się "zgubi" i wąskie bransoletki będą wyglądać śmiesznie. Projektanci są jednak zgodni: taka biżuteria czyni wizerunek pani lżejszym, zwiewnym, pomaga wyglądać szczuplej, "zabierając" niepotrzebną objętość dużym kobietom.

Prosta biżuteria doskonale wpisuje się w styl większości współczesnych mieszkańców miast, niezależnie od tego, czym się zajmują. Proste kolczyki w kształcie węża i smukły pierścionek świetnie sprawdzą się podczas uprawiania sportu. Sprawdzą się również w biurze, nawet jeśli uzupełnimy je jedną lub kilkoma minimalistycznymi bransoletkami lub wisiorkiem. Niezobowiązujący strój na spacer po mieście po prostu prosi się o dyskretny element biżuterii, który go uzupełni. Dyskretne mini kolczyki lub wisiorek będą świetnym wyborem nawet do wieczorowej kreacji.

W gorące lato, biżuteria mini jest wygodna do noszenia, a jeśli założysz ją w zimie, nie będzie Cię obciążać. Krótko mówiąc, jak to się mówi, na dobre i na złe - nie ma sytuacji, w której minimalizm w biżuterii byłby niewłaściwy.

Jeśli nie popadać w skrajności, minimalizm jest odpowiedni dla każdej sytuacji, stylu, typu sylwetki i wieku. Jego główną zaletą jest brak możliwości "przeładowania" obrazu, w tym tkwi jego uniwersalność.

Ponadto, wybierając biżuterię-mini, możesz wymyślać dowolną ilość kombinacji. Łącząc mniej i bardziej proste dodatki, biżuterię o różnych kształtach i rozmiarach, a nawet decydując się na jeden minimalistyczny akcent, wyrażasz siebie, swój nastrój i stan ducha.

Być może jedyną rzeczą, na którą należy uważać przy wyborze takiej biżuterii, jest dokładne i krytyczne przeanalizowanie całego swojego wizerunku. Akcesoria nie powinny wyróżniać się na tle całości, dlatego wielobarwne i krzykliwe kolory lepiej zostawić na później.

Nieścisłość w parze: 4 zasady.

Jeśli przejdziemy bezpośrednio do praktyki, istnieje kilka zasad noszenia minimalistycznej biżuterii. Co prawda jest to raczej rada, bo w modzie już dawno wyszła bez konieczności stosowania aksjomatów dowodowych. A w ogóle eklektyzm i buntowniczość są w ostatnich latach w szczytowej formie. Więc to, czy zastosujesz się do tej rady, zależy od Ciebie. Można pomyśleć, że są to zasady, których należy przestrzegać. Nikt jednak nie będzie Cię osądzał za odstępstwa od nich.

 1. Do komunikacji biznesowej w biurze lub w szkole potrzebne są dwa lub trzy akcesoria. Powiedzmy, tradycyjne poussety lub małe owalne kolczyki plus cienki pierścionek bez kamienia. Odświeży to wygląd, ale nie sprawi, że będzie on nieodpowiedni.
 2. Wszelkie kolczyki, zwłaszcza długie, mogą wyglądać na zbędne, jeśli dodasz do nich łańcuszek. Wybierz jedno lub drugie. Ale jeśli dodasz kolejny łańcuch do jednego, a potem trzeci, będzie idealnie. Nie przejmuj się, jeśli Twoje łańcuszki mają różną długość lub splot. Wręcz przeciwnie, warto do tego dążyć!
 3. Małe kolczyki i cienki pierścionek świetnie pasują do pani wychodzącej na romantyczną kolację. A kolczyki mogą być zarówno zwisające (to hipnotyzujące!), jak i z małymi kamieniami, np. perłami. Dopuszczalny jest również kamień w pierścionku. Tylko uważaj: musisz wiedzieć, jak łączyć kamienie w pierścionku i kolczykach, aby nie wyglądało to staroświecko lub śmiesznie. Jeśli nie jesteś pewna, lepiej nie ryzykować i ograniczyć się do jednego z elementów biżuterii.
 4. Spotkanie z przyjaciółkami, huczna impreza lub jakakolwiek nieformalna sceneria to okazja, aby połączyć delikatną biżuterię w znacznie odważniejszy sposób. Możesz nosić kilka bransoletek i pierścieni, w tym pierścienie phalanx. Oryginalne jest "ozdabianie" tylko jednej ręki, podczas gdy druga pozostaje całkowicie ascetyczna. Właściwie w tej sytuacji nie ma żadnych zasad jako takich. Jest Twój zdrowy rozsądek i umiejętność noszenia wybranej przez Ciebie biżuterii.

Słynny minimalista

Chyba najbardziej oddanym fanem minimalizmu wśród projektantów mody jest Calvin Klein

. Słynny Amerykanin był po prostu przekonany, że minimalizmu nie można nazwać trendem w modzie. Jest to styl życia, który obejmuje wszystkie obszary, od wyboru ubrań po idee dotyczące wewnętrznego "ja".

Spośród gwiazd, które od dawna i niezawodnie popierają minimalizm, także w biżuterii, możemy wymienić olśniewającą Angelinę Jolie

. Wygląd popularnej divy jest kolejnym potwierdzeniem tego, że dyskretna biżuteria jest bardzo luksusowa. Jolie nie tylko nosi "skromne" ubrania. Sama również je projektuje: aktorka wypuściła na rynek biżuterię o wymownej nazwie Style of Jolie. Wszystkie elementy odzwierciedlają zamiłowanie Angeliny do tego trendu. Sama gwiazda przyznaje jednak, że już we wczesnej młodości postawiła na skromność i prostotę dodatków. I teraz, nieważne jak droga byłaby biżuteria, którą nosi aktorka, nie można jej zarzucić pretensjonalności czy nieskromności.

Jolie nie lubi nosić pierścionków, za to kolczyki są jej ulubionymi. Według aktorki, nie ma nic piękniejszego niż goździki, które zgrabnie wkłada się do uszu. Preferuje też kolczyki w formie małych pierścionków, czasem - wisiorków. Jeśli Angelina wybiera kamienie, często są one przezroczyste. Lubi nosić prosty sznur pereł, jakby chciała się przywitać z inną ikoną stylu z przeszłości - czarującą Jacqueline Kennedy. Swoją drogą, też jestem fanem minimalizmu. Obie panie z łatwością udowadniają, że prostota może i musi być szykowna.

Skromna biżuteria wygląda powściągliwie, swobodnie i elegancko. Nawet nieco arystokratyczne. Jego właściciel nie pędzi, jak sroka ze sztuki ludowej, za jaskrawym blaskiem i opalizowaniem wszystkich kolorów tęczy. Pewna surowość i harmonijna proporcjonalność linii mini-akcesoriów pozwoli Ci stworzyć wizerunek nowoczesnej osobowości, umiejętnie łączącej osobiste preferencje z wiedzą o światowych trendach w modzie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz