Spinel - wszechstronny dodatek do biżuterii

Udostępnij

Pięknie błyszczące kryształy o różnym stopniu przezroczystości i szerokiej gamie kolorów odcisnęły swoje piętno na historii i nadal cieszą się popularnością wśród jubilerów. Pod względem składu chemicznego spinel jest złożonym związkiem magnezu i glinu, często z dodatkiem innych pierwiastków, które decydują o barwie i przezroczystości minerału. Gemmologowie nie są zgodni co do pochodzenia nazwy tego kamienia szlachetnego: uważa się, że pochodzi ona od łacińskiego słowa oznaczającego "barb", które opisuje kryształy o ostrym kształcie, lub greckiego "sparkle", które odzwierciedla piękny szklany połysk minerału.

Kamień ten stosowany jest w jubilerstwie od czasów starożytnych i przez długi czas był nie do odróżnienia od rubinu. Ze względu na swoje piękno i jasny połysk, spinel nie różni się wiele od droższych kamieni, ale ustępuje rubinowi pod względem twardości i trwałości.

Dopiero po około 150 latach spinel stał się odrębnym minerałem. Jak się okazało, wiele słynnych kamieni uważanych za rubiny okazało się być czerwonymi spinelami. Wśród słynnych klejnotów inkrustowanych spinelami są korony najpotężniejszych imperiów świata: "Czapka Monomacha", korona cesarzowej Katarzyny Wielkiej, korona Imperium Brytyjskiego.

Odmiany minerału

W zależności od stopnia przezroczystości i obecności różnych zanieczyszczeń w składzie chemicznym minerału, możemy wyróżnić cztery rodzaje spineli:

 1. Szlachetna odmiana, która jest pięknym, półprzezroczystym kamieniem szlachetnym w różnych odcieniach czerwieni, fioletu lub błękitu.
 2. Pospolity, który obejmuje minerały o ciemnych kolorach, takich jak czarny, zielony i brązowy.
 3. Czarny kamień to pikotyt.
 4. Ganit (szarozielony, ciemnozielony, niebieskoczarny, rzadko brązowy lub żółty).

Spinel występuje w bardzo różnorodnych kolorach:

 • Odmiana czerwona - ceniona ponad wszystkie inne i nazywana również rubinem;
 • Odmiana różowa, czyli rubin bela, jest drugą najbardziej cenioną i poszukiwaną odmianą przez jubilerów;
 • fioletowy, zwany również ametystem orientalnym;
 • niebieski, zwany szafirem;
 • spinel z efektem aleksandrytu;
 • zielony: chlorospinel, ceylonit i pleonast;
 • przezroczysty spinel.

Szlachetne odmiany kryształów są najbardziej poszukiwane w jubilerstwie. Cena spinelu jest dość wysoka i odpowiada wspaniałemu wyglądowi kamienia, aczkolwiek duża różnorodność kolorystyczna pozwoli nam znaleźć biżuterię z tą inkrustacją odpowiadającą naszym upodobaniom.

Uzdrawiające i mistyczne właściwości kamieni spinel

Eksperci litoterapii uważają, że najlepszą oprawą dla kryształów spinelu będzie złoto. W takim zespole w pełni ujawnią się właściwości klejnotu.

Właściwości lecznicze tego minerału i ich stopień ekspresji różnią się w zależności od koloru. Mówi się, że kamień ten leczy wiele chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym, nerwowym i pokarmowym, a także wzmacnia odporność i poprawia wzrok.

Minerał ten jest uważany za posiadający cudowną zdolność do poprawiania losu osoby go noszącej, pomagania jej w osiąganiu celów i zdobywaniu pewności siebie. Uważa się również, że kamień ten jest potężnym talizmanem miłosnym.

Znawcy magicznych właściwości kamieni ostrzegają przed używaniem spinelu do złych celów i złych intencji, wierząc, że kamień ten wykrywa negatywne emocje i może wyrządzić krzywdę. Nie jest również zalecane, aby nosić spinel dla tych, którzy są zbyt impulsywne.

Spinel w astrologii

Osoby urodzone pod znakiem Lwa są w szczególnej łasce z tym kamieniem. To zwiększy ich energię do nowych osiągnięć, poprawi ich zdolności umysłowe i wzmocni ich siłę woli.

Taurus, Libra, i Pisces są również warte zakupu biżuterii z spinelem, ale Rak jest jedynym znakiem, który powinien powstrzymać się od noszenia tego kamienia.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz