Rodzaje naszyjników: Jak znaleźć odpowiedni dla siebie?

Udostępnij

Jak wybrać naszyjnik?

Delikatny naszyjnik, jak wykończenie obrazu, dopełnia wygląd i dodaje mu blasku. Ponadto, wybierając odpowiedni rodzaj naszyjnika, można optycznie skorygować takie cechy jak długość szyi, objętość klatki piersiowej czy nawet wzrost.

Jakie są dostępne rodzaje naszyjników i który z nich wybrać?

Przede wszystkim zdefiniujmy różnicę między naszyjnikiem a kolią. Te elementy biżuterii są często mylone: tak, oba kawałki są noszone na szyi, wspólne i fakt, że modele z tej samej grupy mogą różnić się zarówno w długości i wykonania. Ale:

  • Naszyjnik to ciąg kamieni lub koralików o mniej więcej tym samym rozmiarze i kształcie;
  • Naszyjnik to element biżuterii z wyraźną częścią centralną lub składający się z jednego stałego elementu na zawieszce.

Istnieją różne modele naszyjników w zależności od długości kawałka.

Najkrótszy jest kołnierz. Jest to szeroki, płaski element biżuterii o długości zaledwie 30-35 cm. Kołnierz przylega do szyi jak kołnierz lub obroża. Nazwa modelu pochodzi od słowa "collar", oznaczającego kołnierz, stójkę.

Nieco dłuższym naszyjnikiem jest model choker. Choker to naszyjnik o długości 35-40 cm, który również szczelnie obejmuje szyję, ale leży u jej podstawy. Tradycyjnie, choker to gumowy sznurek z zawieszką z metalu szlachetnego lub kamienia, który zapina się w dekolcie między obojczykami.

 

Współcześni jubilerzy wykonują koronki-chokery nie tylko z kauczuku, ale także z srebra i złota. Popularne stały się również naszyjniki-kołnierzyki w formie kołnierzyka koszuli, zdobione emalią, kamieniami szlachetnymi i półszlachetnymi.

Naszyjnik księżniczka ma 42-48 cm długości. Schodzi poniżej poziomu obojczyków. W zależności od wielkości i koloru użytych elementów, naszyjnik może być zarówno uzupełnieniem biurowej stylizacji, jak i centralnym punktem imprezowego stroju.

Naszyjniki również różnią się stylem. Wśród wielu stylów wymyślonych przez jubilerów jest kilka najbardziej popularnych.

Riviera (riviera collier). Jego osobliwością jest nietypowe mocowanie elementów naszyjnika. Kamienie i koraliki połączone są niemal niewidocznie, dając wrażenie spływania po skórze.

Fermoir . Centralnym elementem fermoir jest jego zapięcie. Jest on umieszczony z przodu. Jest to często największy kamień w kawałku.

Kolporteresclavage. Naszyjnik ten owija się ciasno wokół szyi jak choker. Pośrodku formy, pomiędzy piersiami wisi wąski pasek z kamieni lub kamyków.

Plastron. Masywna, obszerna biżuteria z regulowanym zapięciem. Przednia część plastronu ma kształt całopostaciowego śliniaka.

Jaki naszyjnik będzie pasował do Twojego typu stylizacji?

Okrągła twarz i zaokrąglony kształt. Wybieraj biżuterię o wydłużonym kształcie, która optycznie wydłuży sylwetkę. Odrzuć drobne detale i mocno dopasowane naszyjniki, takie jak choker czy obroża. Drobne elementy będą się "gubić" i nie będą mogły przyciągać uwagi, a poziome pasy grubych naszyjników optycznie poszerzą sylwetkę.

Drobne rysy i niska postura. Miniaturowe damy nadają się do krótkich naszyjników. Wybierając model o średniej długości, zrezygnuj z nadmiernie rozbudowanego elementu centralnego - wolumetryczne dekoracje optycznie zmniejszają wysokość.

Długa szyja, wąska twarz. Naszyjniki z wysokim kołnierzem pomagają skorygować te cechy. 

Więcej wskazówek znajdziesz na: http://tocokocham.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz