Oryginalny szmaragd a podróbka: jak odróżnić prawdziwy klejnot od imitacji?

Udostępnij

 

Jednym z najpiękniejszych i najbardziej tajemniczych klejnotów jest szmaragd. Luksusowy uwielbiane przez rodziny królewskie i gwiazdy. Minerał uważany za symbol władzy, bogactwa i mądrości. Szmaragd ma moc zmieniania życia swojego właściciela: przyciąga szczęście i chroni przed chorobami. Ale ten magiczny efekt jest możliwy tylko wtedy, gdy kamień jest prawdziwy. Bardzo często sprzedawcy bez skrupułów imitują prawdziwy kamień szlachetny. Aby uniknąć bycia oszukanym, ważne jest, aby wiedzieć jak wygląda prawdziwy szmaragdWażne jest również, aby znać różnicę między autentycznym szmaragdem a podróbką.

Jak wygląda prawdziwy szmaragd

Szmaragd jest powszechnie określany mianem "zielonego".Zielona lód". Strona różnorodność beryl ma swoisty zimny połysk i zielony odcień. Jej zielne zabarwienie wynika z obecności niewielkiej ilości chromu w jej strukturze. Czasami chrom jest zastępowany przez wanad, co wpływa na nasycenie i właściwości berylu.

Ci, którzy chcą kupić prawdziwy kamień, powinni wiedzieć Jak wygląda szmaragd Najważniejsze są cechy charakterystyczne szmaragdu. Tabela pomoże Ci to zrozumieć.

Cień

od matowej zieleni do głębokiej zieleni

Baza

półprzezroczysty;

Przez minerał widoczna jest zamknięta faseta

Twardość

wysoki;

Nie tłucze się przy upadku

Włączenia

Są tam małe statki;

plamki są widoczne w słońcu i pod lampą

Wady

Obecne są mikropęknięcia i otarcia

Jakie są rodzaje podróbek

 

Istnieją różne sposoby na podrabianie szmaragdów. Cztery najczęstsze imitacje to cenny minerału, które są wymienione poniżej.

 • Imitacje wykonane z tanich kamieni. W przyrodzie występują minerały niższego rzędu, które zewnętrznie przypominają szmaragd, ale różnią się właściwościami fizycznymi i chemicznymi. Król kamieni jest zwykle zastępowany kwarcem, turmalinem, chryzolitem, cyrkonem i innymi minerałami o podobnej palecie barw. Imitacje szmaragdu Różnicę można rozpoznać po charakterystycznej jasności. Prawdziwy zielony beryl, przeciwnie, jest ceniony za swój szlachetny, stonowany odcień, który w połączeniu z połyskiem fasetek wygląda luksusowo.
 • Szkło. Szmaragdy są imitowane przy użyciu zwykłego szkła butelkowego. Wcześniej jest barwiona na pożądany kolor. Zakup biżuteria do nabycia za taki substytut: wkładka nie ma żadnej wartości. Ale rozpoznanie takiej podróbki jest proste: jest ona zazwyczaj zbyt duża, krzykliwa i szybko nagrzewa się w dłoni.
 • Duplety/potrójniaki. Te fałszywe są bardzo powszechne na rynku jubilerskim. Imitacja jest kamieniem złożonym z kilku części (odpowiednio dwóch i trzech). Na warstwy wybierają niskiej jakości szmaragdy, a cząstki naturalnego kamienia łączą z tanimi minerałami i szkłem butelkowym. Części użyte do stworzenia imitacji są sklejane specjalnym klejem lub pastą. Czasami imitacja jest wykonana tak umiejętnie, że trudno ją wizualnie odróżnić od kamienia naturalnego.
 • Sztuczny szmaragd. Pod koniec XIX wieku wyhodowano w laboratorium pierwszy szmaragd. Od tego czasu technologia została udoskonalona, dzięki czemu powstają substytuty, które są jak najbardziej zbliżone do oryginałów. Syntetyczny szmaragd Syntetyczny szmaragd jest równie mocny i trwały jak naturalne kamienie, ale naturalne klejnoty są nadal bardziej wartościowe. W warunkach laboratoryjnych możliwe jest wyhodowanie okazów o bogato nasyconej barwie, jak najbardziej przypominających najdroższe i najrzadsze naturalne szmaragdy. Dlatego przy zakupie Dlatego przy zakupie egzemplarza inkrustowanego jedynym w swoim rodzaju (jak twierdzi sprzedawca), ważne jest sprawdzenie autentyczności inkrustacji.

Jak rozpoznać fałszerstwo: praktyczne wskazówki

 

Zanim kupisz kawałek zielonej biżuterii z berylem, dowiedz się Jak ustalić autentyczność szmaragdu?Zanim kupisz jakąkolwiek biżuterię z zielonym berylem, poznaj tajniki tego, jak rozpoznać autentyczność szmaragdu i przećwicz sugerowane techniki. Nie należy się spieszyć z zakupem. Zbadaj kamień. W tym celu należy zabrać do sklepu szkło powiększające. Co dokładnie można zobaczyć przez obiektyw?

 • Podteksty. Obejrzyj wkładkę w naturalnym świetle. Jeśli overtones z minerału mają niebieskawy lub żółtawy odlew, to masz do czynienia z fałszywym. Może to być nawet kamień półszlachetny, który służył jako substytut, ale na pewno nie jest to szmaragd. Oceń połysk kamienia w następujący sposób: stań w odległości około dwóch metrów od biżuteria z klejnotu, przyjrzyj się uważnie klejnotowi. Prawdziwy król kamieni z daleka wygląda jak ciemnozielony aksamit i nie ma skłonności do mienienia się i błyszczenia.
 • Mikropęknięcia. Minerał naturalny można rozpoznać po . Naturalny minerał można rozpoznać po jego niedoskonałościach. Jeśli kamień wykazuje jakiekolwiek uszkodzenia, szanse na to, że jest to falsyfikat są prawie zerowe. Imitacje szmaragdu zazwyczaj wyglądają nieskazitelnie, podczas gdy prawdziwa doskonałość jest ułaskawiona przez drobne skazy.
 • Włączenia. Zbadaj kamień dokładnie pod lupą i na słońcu. Naturalny minerał może mieć plamy w kształcie pęcherzyków. Jeśli jednak wewnątrz lub na powierzchni widoczne są pęcherzyki, mamy do czynienia z dupletem lub tripletem. Pęcherzyki powstają w wyniku wiązania.
 • Oblicza. Zwróć uwagę na fasety kamienia. Naturalny minerał jest twardy, więc jego fasety są wyraźne. Sztuczne klejnoty często pokazują się z poszarpanymi krawędziami i półokrągłymi rogami.

Istnieje prosty test, który pomoże odróżnić naturalny beryl od berylu syntetycznego. Jednak takiego testu nie można wykonać w sklepie jubilerskim, ale można to zrobić w domu. Należy włożyć akcesorium do szklanki z czystą wodą i patrzeć na powierzchnię wody z góry. Jeśli minerał świeci na czerwono, to znaczy, że otrzymaliście syntetyczny materiał z jedynie powłoką z kamieni szlachetnych.

Więc jak rozpoznać, czy szmaragd jest naturalny Naturalny szmaragd jest trudny do rozpoznania dla przeciętnego człowieka, dlatego przy zakupie akcesoriów należy pytać o certyfikaty jakości. Są one wydawane przez laboratoria gemmologiczne. Posiadanie certyfikatu jest gwarancją autentyczności kamienia. Takich dokumentów nie da się podrobić. Jeśli sprzedawca nie jest w stanie przedstawić certyfikatu potwierdzającego autentyczność inkrustacji, warto odmówić zakupu biżuterii, gdyż zamiast klejnotu możemy otrzymać zwykłe szkiełko.

Dlaczego cena jest tak ważna i jakie czynniki wpływają na jej kształtowanie

 

Prawdziwe szmaragdy nie są tanie, więc jeśli znajdziesz biżuterię z takimi minerałami w niskiej cenie, masz do czynienia z podróbką. Cena jest dobrym wskaźnikiem nie tylko autentyczności kamienia, ale także jego jakości. Często zdarza się, że sklepy jubilerskie oszukują i podają tanie elementy biżuterii jako rzadkie i drogie. Żądają niebotycznych sum pieniędzy, podczas gdy w rzeczywistości kamienie nie są tyle warte. Należy pamiętać, że cena zależy od wielu czynników. Najważniejsze są cztery z nich.

 1. Miejsce wydobycia. Najdroższe kamienie to te, które wydobywane są w Kolumbii. Cenione są za bogatą kolorystykę i minimalne odkształcenia. Wśród wydobywanych minerałów z Indii i Egiptu doskonałe okazy są niezwykle rzadkie, dlatego są one zazwyczaj znacznie tańsze.
 2. Historia kamienia. Jeśli minerał ma swoją historię, jego cena wzrasta wielokrotnie. Na przykład, kamień, który kiedyś należał do sławnej osoby będzie kosztował więcej niż dużo bardziej wysokiej jakości kawałek bez historii.
 3. Zawartość chromu. Im więcej chromu w kamieniu, tym bogatszy i głębszy jest jego kolor. Kamienie o luksusowym ciemnym odcieniu są cenione bardziej niż te jasne. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy kamień jest nieskazitelnie czysty, wtedy cień schodzi na dalszy plan. Może nawet trzeci.
 4. Włączenia. Wysokiej jakości szmaragdy mają inkluzje gazowe, podczas gdy inkluzje stałe są dość rzadkie. Ich obecność można stwierdzić tylko za pomocą specjalnego sprzętu. Jest to również wykorzystywane do określenia autentyczności minerału. Oryginalne okazy muszą posiadać co najmniej jeden rodzaj inkluzji. Im więcej inkluzji, tym bardziej wartościowy kamień.

Jak określić jakość szmaragdu? Przy zakupie? Musisz poprosić o certyfikat. To nie tylko pomaga dowiedzieć się, czy kamień jest autentyczny, ale także czy sprzedawca pobiera wyższą cenę za kamień. Certyfikat zawiera również wszystkie informacje, które mają wpływ na wycenę, od złoża po właściwości fizyczne i chemiczne.

Główna rada, która pomoże Ci dokonać zakupu bez pomyłki: udaj się do zaufanego sklepu. Jednym z najbardziej wiarygodnych sprzedawców biżuterii z kamieniami jest megamarket Gold.ua.. Sklep internetowy gwarantuje najwyższą jakość naturalnych minerałów. A to oznacza, że otrzymasz biżuterię swoich marzeń, a nie tylko manekina!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz