Od wieków: jak osadzane są kamienie w biżuterii

Udostępnij

 

В cenny Nie ma czegoś takiego jak mały obiekt. Począwszy od wyboru metal, metoda projekt, wybór metalu, wybór zapięcia - każdy etap Każdy etap procesu jest kluczowy dla osiągnięcia doskonałego efektu końcowego. Jednym z tych kluczowych etapów jest umieszczenie kamienia w pierścionku, wisiorku lub kolczyku.Umiejętności jubilera i jego lub jej kunszt w montażu kamienia w pierścionku, wisiorku, bransoletce lub kolczyku ma ogromne znaczenie. Umiejętności, zdolności i wyobraźnia jubilera wpływają nie tylko na ogólny wygląd dzieła jubilerskiego, ale także na jego trwałość i możliwość noszenia.

Oprawa biżuterii - Jak to się robi

Mówi się, że nie ma różnicy w smaku i kolorze. Trudno się z tym nie zgodzić: jedni lubią cienką, złotą ramkę, inni wolą masywny pierścionek z pojedynczym kamieniem. jeden duże i liczne mała diamenty .. Ale mimo to, według obserwacji specjalistów z internetowego hipermarketu jubilerskiego. Najbardziej popularne są wyroby jubilerskie inkrustowane kamieniami półszlachetnymi. Aby kamienie bezpiecznie mieściły się w swoich gniazdach i lśniły całym swoim pięknem, tzw. ustawienie - Jest to proces, dzięki któremu kamienie szlachetne są osadzone w metalu szlachetnym i nie wypadają. Istnieje wiele odmian tego procesu. Od wyboru konkretnej metody zależą trzy główne parametry:

 1. wygląd dzieła;
 2. wiarygodność przywiązania;
 3. łatwość użytkowania.

Im bardziej skomplikowany proces inkrustacji, tym wyższa jest cena wyrobu. Istnieją techniki, które bardziej nadają się do biżuterii codziennej (gdzie wybór między wyglądem a trwałością skłania się ku temu drugiemu). Ale są też inne, które nie gwarantują najlepszej przyczepności, a mimo to potrafią pokazać absolutne piękno szlachetnego minerału.

Portret montera

Mimo że nasze życie staje się coraz bardziej zautomatyzowane, niestety, proces Kamienie są osadzane wyłącznie ręcznie. Przynajmniej w ten sposób mocowana jest większość wkładek, rękami jubilerów, pod mikroskopem i przy użyciu specjalnych narzędzi. Faktem jest, że ustawianie jest tak delikatnym procesem, że poleganie wyłącznie na automatyzacji w takich przypadkach byłoby bardzo pochopne. Praca ręczna jest uważana za znacznie bardziej niezawodną niż zwykła obróbka maszynowa. Ale nawet to nie jest wystarczające. Nie każda praca fizyczna jest odpowiednia. Praca ta jest tak żmudna i poważna, że nie można jej powierzyć zwykłemu jubilerowi. Jest specjalny zawód o nazwie kamieniarz.. Można się w nim kształcić, kończąc szkołę specjalną lub odbywając praktykę w zakładzie jubilerskim. Praca szlifierza kamieni szlachetnych jest to bardzo poważna i odpowiedzialna praca. Osoba, która podejmie się tej pracy, musi spełniać szereg kryteriów.

 • Mistrz musi być bardzo silny fizycznie, ponieważ proces inkrustacji wiąże się z poważnym wysiłkiem.
 • Jednocześnie musi być cierpliwy, bo ta praca wymaga ciszy i powolności.
 • Każdy ruch wykonywany przez specjalistę musi być precyzyjny i dokładny, ponieważ w tym procesie nic nie jest drobiazgowe.

Wreszcie, mistrz rzemiosła musi mieć niezbędną intuicję i doświadczenie, aby znaleźć złoty środek, aby zabezpieczyć kamień w oprawie z jednej strony, a nie ściskać go, aby uniknąć jego deformacji lub rozszczepienia.

Od czego zależy wybór ustawienia?

 

Znajomość wszystkich różnych rodzaje mocowań Przy ustalaniu, która metoda osadzania klejnotów ma być zastosowana w każdym przypadku, decyduje szlifierz. Decyzja ta podejmowana jest na pierwszych etapach procesu projektowania. Można powiedzieć, że jest on najważniejszy w procesie oprawiania kamieni szlachetnych. Po przeanalizowaniu wszystkich czynników, mistrz określa metodę na korzyść jednej lub drugiej. O jakich czynnikach mówimy? Przede wszystkim:

 • Rodzaj kamienia szlachetnego (szlachetny, półszlachetny lub inny);
 • właściwości fizyczne minerału (w szczególności jego twardość i kruchość); - wielkość kamienia; - wielkość kamieni;
 • wielkość kamienia;
 • cechy szlifu gotowego kamienia szlachetnego;
 • projekt przyszłego elementu biżuterii:
  • liczba i układ inkrustacji;
  • kolor metalowej "ramy";
  • intensywność koloru i/lub przejrzystość kamienia;
  • obecność i charakter skaz;
 • praktyczność ustawienia.

W rzeczywistości największym wyzwaniem dla jubilera jest praca z kamieniem szlachetnym tak, aby był on zarówno bezpiecznie osadzony, jak i efektowny. To właśnie w potrzebie osiągnięcia tej harmonii tkwi główne wyzwanie dla twórcy klejnotów.

Ale pamiętaj: nabywcy nie obchodzi, co rodzaje oprawiania kamieni szlachetnych Jakość pracy jest głównym kryterium dla mistrza jubilerskiego. Jakość pracy jest głównym kryterium. I proszę mi wierzyć, doświadczony jubiler jest w stanie wykonać nawet najbardziej "zawodną" oprawę na najwyższym poziomie. Dlatego przy zakupie biżuterii należy zwrócić szczególną uwagę na jakość inkrustacji. Tutaj nie ma kompromisów: w łączniku nie może być ani jednej skazy. Cóż, jeśli masz najmniejsze wątpliwości, nie wahaj się iść do jubilera. W przeciwnym razie ryzyko utraty kamienia jest bardzo wysokie.

Jakimi narzędziami posługuje się jubiler?

 

Mocowanie kamieni w biżuterii - jest rzeczą przebiegłą i skomplikowaną. Proces ten obejmuje kilka precyzyjnych operacji, które muszą być wykonane jedna po drugiej. Oczywiście nie ma możliwości zmiany kolejności poszczególnych kroków lub pominięcia któregoś z nich. Każdy krok wymaga specyficznego narzędzia do oprawiania kamieni. narzędzie do oprawiania kamieni. Zapoznajmy się z głównymi z nich.

 • Skrobak. Jeden z podstawowe najważniejsze narzędzia. Jest to nazwa małego noża ze stali nierdzewnej wyposażonego w różne ostrza. Sztylety są dostępne w różnych kształty. Są one używane do rzeźbienia Służą one do wycinania otworów w metalu szlachetnym i mocowania w nich kamieni oraz zaciskania płaskowników.
 • Zaciskanie. Jak sama nazwa wskazuje, narzędzie to służy do zaciskania kamieni o okrągłym kształcie w pustych oprawach.
 • Imadło ręczne. Jest on wykonany z drewna i spełnia główną funkcję, jaką jest mocowanie kamienia w elemencie.
 • Ręcznie robione pliki. Jest to nazwa nadana małym pilniczkom używanym do obróbki najdrobniejszych szczegółów w biżuterii.
 • Uchwyt z czworokątem lub dłutem. Jest to absurdalnie krótki instrument wykonany ze stali. Jest on używany do tworzenia specjalnych "kulek" używanych do mocowania wkładek (te "kulki") są również nazywane narożnikami.

Pozostałe narzędzia znajdują się w komplecie z tacką:

 • boroner;
 • zacisk miedziany;
 • mikroskop;
 • wiertła;
 • pasta termiczna;
 • zacisk hamulcowy;
 • inne narzędzia do zaciskania, mocowania, cięcia i mierzenia.

Dlaczego halsowanie jest ważne

Wspomnieliśmy już, że sposób oprawy wybierany jest na etapie projektowania konkretnego elementu biżuterii i zależy od wielu czynników. Idealnie osadzony kamień to taki, który...

 • ...którego gniazdo jest dopasowane do wielkości kamienia;
 • ...którego oprawa jest w doskonałej harmonii z otoczeniem;
 • ...który przy określonej metodzie ustawienia jest w stanie zaprezentować spektakularny design i grę świateł;
 • ... który jest wygodnie i pewnie zamocowany w gnieździe.

To ostatnie jest szczególnie ważne. Jeśli klejnot nie jest odpowiednio zamocowany, będzie się chybotał i łatwo wypadnie z czasem z oprawy. Źle przetworzone haki będą stale przylegać do skóry, ubrań lub włosów. Niewłaściwy sposób mocowania może zepsuć właściwości wizualne inkrustacji, na przykład poprzez zmniejszenie połysku lub jasności.

Główne sposoby oprawiania kamieni jubilerskich

 

Istnieje kilka sposobów mocowania inkrustacji do metalowej "ramki". Być może głównymi z nich są mocowania zamknięte i otwarte. Inne warianty mogą być uważane za odmianę tych dwóch.

 1. Głucha rama (Zamknięta ramka to taka, w której minerał jest utrzymywany w kawałku ze wszystkich stron, ponieważ na jego obwodzie znajduje się metalowa opaska. Zamknięta rama jest mistrzem niezawodności. Jeśli kamień jest prawidłowo zamocowany, bardzo trudno będzie mu wypaść z metalu. Jednocześnie część klejnotu jest ukryta przed promieniami słonecznymi pod warstwą metalu, co oznacza, że blask i gra świateł nie będą tak spektakularne.
 2. Otwarta rama różni się od zamkniętego tym, że kamień nie jest trzymany w wyrobie ze wszystkich stron, ale jest umocowany w kilku punktach. Zalety i wady ramy otwartej są przeciwstawne do zalet i wad ramy zamkniętej. Dzięki temu kamień "uwolniony" od metalu ma znacznie bardziej spektakularny wygląd i gra jasno w świetle. Ale jednocześnie jest on uważany za mniej wiarygodny.

To, jaką ramkę wybrać, jest kwestią, którą należy rozstrzygnąć indywidualnie lub wspólnie z lub z pomocą lub z pomocą konsultanta. Jednak prosta logika podpowiada, że jeśli biżuteria będzie używana przez Ciebie codziennie, lepiej wybrać zapięcie ślepe. Ale jeśli zamierzasz wyjąć go z cennego pudełka na specjalne okazje - możesz i powinieneś zwrócić uwagę na otwarty tack. W każdym razie, istnieje tak wiele odmian tych dwóch łączników, że na pewno znajdziesz ten, który najbardziej Ci odpowiada.

Najczęstsze sposoby zabezpieczenia kamienia

Jak już wcześniej wspomniano, istnieje wiele sposobów na osadzenie kamieni w biżuterii. Znane domy jubilerskie wymyślają nawet swoje własne warianty i opatentowują je. Ale tak naprawdę nie ma potrzeby czekać na rewolucje w dziedzinie oprawy, wszystkie istniejące metody są w stanie bezpiecznie i mocno zamocować kamień szlachetny. Jedyną kwestią są umiejętności osoby naprawiającej. Jaką metodę wybrać?

ślepy zaułek

 

Co to jest i gdzie jest stosowane. Z reguły do minerałów kolorowych lub kaboszonów stosuje się zapięcie ślepe, które bezpiecznie utrzymuje kamień za pomocą metalowej obręczy na całym obwodzie. W tym przypadku niski poziom połysku kamienia szlachetnego, który jest nadawany przez zamkniętą oprawę, nie jest krytyczny. Jeśli sam kamień nie gra w słońcu, to wada tego typu oprawy znika sama. Jeśli chodzi o kamienie kolorowe, gruba oprawa jest całkiem przydatna, sprawia, że kolor kamienia jest bogatszy. Z drugiej strony, przezroczyste kamienie nie pozostaną przezroczyste na długo, jeśli wybierzesz ślepe zapięcie, ponieważ przyjmą kolor metalu, żółty lub czerwony w przypadku złota.

Zalety. Najważniejszą rzeczą jest absolutna, stuprocentowa niezawodność. Jeśli zapięcie zostało wykonane przez wykwalifikowanego mistrza rzemiosła, nie poluzuje się ani nie obluzuje, a kamień nie zostanie utracony. Równie ważny jest maksymalny komfort. Taki element biżuterii nie będzie wplątywał się we włosy, skórę czy ubrania, a w oprawie nie będzie gromadził się brud. Czyszczenie takiego produktu jest również bardzo proste.

Wady. Nie bardzo nadaje się do dekoracji błyszczących kamieni, ponieważ zmniejsza jasność szlachetnego minerału. Prawdą jest, że istnieją sposoby obejścia tego problemu: na przykład umieszczenie folii na podstawie gniazda, która będzie odbijać światło. Ale i tu istnieje niebezpieczeństwo, ponieważ folia uniemożliwia ocenę, czy kamień jest wadliwy.

Koronowanie kamieni

 

Co to jest i gdzie jest stosowane. Jest to nazwa haka, w którym stosowane są pojedyncze słupki "stopowe". Z reguły jest on używany, gdy element biżuterii jest inkrustowany dużymi pojedynczymi kamieniami typu solitaire. Same wkłady (pazurki) występują w różnych rozmiarach i kształtach. Wybór konkretnych wartości zależy od wielkości i kształtu kamienia szlachetnego, który ma być inkrustowany. Jubilerzy zazwyczaj ograniczają się do 4 lub 6 sztyftów, równo rozmieszczonych jeden od drugiego. W ten sposób kamień jest mocno przytwierdzony (jak w "koszyku"), ale jednocześnie na tyle otwarty, że widać grę światła. Ale są przypadki, kiedy rzemieślnik wybiera inną liczbę "nóg": minimalną (3) lub maksymalną (8 lub 10). Klipsy są wyeksponowane i dlatego stanowią jeden z najbardziej efektownych elementów biżuterii: mistrz może wybrać kształt "nóżek" i dopasować ich model do projektu konkretnego egzemplarza. Ale to nie metal czy elementy biżuterii są w centrum uwagi, lecz sam klejnot. Dlatego np. pierścionki zaręczynowe wysadzane brylantami mocowane są za pomocą pazurków.

Zalety. Oprawa Cranium daje możliwość docenienia gry światła i blasku kamienia szlachetnego. Kamień jest umieszczony w podstawie bez zniekształcania kształtu i szlifu, co pozwala docenić jego naturalne piękno. Również dzięki "otwartości" oprawy można łatwo sprawdzić, czy ma ona jakieś wady (pęknięcia, odpryski itp.) przed zakupem i na tej podstawie dokonać świadomego wyboru. Łatwo jest również dbać o biżuterię z oprawą krapana: szlachetna inkrustacja jest doskonale zmywalna.

Wady. Mogą pojawić się pytania o wygodę podczas noszenia biżuterii. Na przykład, jeśli pracujesz rękami każdego dnia, regularne noszenie pierścienia może nie być zbyt wygodne. Jeśli jubiler nie zamocował kamienia prawidłowo lub minęło wiele lat od jego zamocowania, przygotuj się na "pazury", które będą czepiać się Twoich ubrań, pozostawiając na nich i na włosach zawiązki. Jeśli wybrałeś krapanah, pamiętaj, że wymaga on regularnego serwisowania: co 2-3 lata będziesz musiał zanieść swoją biżuterię do jubilera na konserwację profilaktyczną. Jubiler sprawdzi, czy wszystko jest w porządku i na pewno ponownie dokręci krapan, aby upewnić się, że kamień jest bezpiecznie osadzony.

Kamienna oprawa karmazynu

 

Co to jest i gdzie jest stosowane. Dziś ten sposób ustawiania jest znany bardzo niewielu osobom. Ale w pudełkach z biżuterią naszych mam i babć bez trudu można było znaleźć pierścionek, w którym centralnym kamieniem był jeden duży kamień, otoczony mniejszymi kamieniami w formie wieńca. Kolorystyka kamienia centralnego i otaczających go minerałów była kontrastowa. Takie ustawienie nazywane jest ustawieniem karmazynowym. W rzeczywistości jest to odmiana ustawienia carmezine.

Zalety. Ustawienia karmeziny Znajdujący się w zabytkowej biżuterii, jest niezbędny dla tych, którzy chcą stworzyć styl retro. Każdy kawałek z tym ustawieniem będzie automatycznie postrzegany jako rzadkość, vintage i będzie przyciągać uwagę innych.

Minusy. Kasta karmelitańska (Jest to nazwa oprawy dla inkrustacji, odlewu) jest obecnie rzadko stosowany w przemyśle jubilerskim. Jest to metoda bardzo pracochłonna i nieracjonalnie kosztowna, dlatego też bardzo rzadko firmy się jej podejmują.

Ustawienie narożnika

Co to jest i gdzie jest stosowane. Narożniki to małe "kulki", którymi osadzane są kamienie szlachetne w pierścionku. Taka biżuteria wygląda bardzo luksusowo i odświętnie, a diamenty lub inne kamienie o dużej świetlistości wyglądają w niej szczególnie pięknie. Takie mocowanie stosuje się wtedy, gdy ważne jest podkreślenie jednolitej, błyszczącej powierzchni biżuterii, np. gdy chcemy wyeksponować jeden masywny kamień z rozproszeniem mniejszych kamieni szlachetnych. Dzieje się tak w przypadku, gdy klejnot jest zamontowany nie w oprawie (cast), ale bezpośrednio w metalu.

Zalety. Niesamowity połysk biżuterii. Utrwalone w ten sposób kamienie dają efekt ciągłej luminescencji. Wygląda po prostu szykownie.

Wady. Złożoność wykonania, a co za tym idzie wysoki odsetek defektów. Wybierając pierścionek z rogu ustawienie, zwrócić szczególną uwagę na jakość zadania biżuterii i zaufać tylko zaufanych dostawców. Pamiętajmy, że takich elementów nie da się zmienić. Jeśli więc przybierzesz lub stracisz na wadze, możesz co najwyżej zmienić obrączkę na inny palec.

Oprawa pave

 

Czym jest i gdzie się ją stosuje. Jest to technika, w której bardzo małe szczeliny są wywiercone w metalu obok siebie, a następnie małe kamienie musujące są ustawione w szczelinach ze spiczastym końcem skierowanym w dół. Kamienie mają średnicę nie większą niż 4 mm. Powstała w ten sposób konstrukcja jest następnie wypełniana szlachetnym stopem. Metalowe zwisy działają jak multiplikatory, które utrzymują minerały w miejscu. Pave tłumaczy się z języka angielskiego jako chodnik, w znaczeniu pokrycia powierzchni drogi kamieniami. Teraz jest już jasne, dlaczego to ustawienie jest tak nazywane. Jeśli spojrzeć na biżuterię z daleka, wygląda ona jak wielki kamień, który mieni się w słońcu wszystkimi swoimi fasetami. Metal pomiędzy kamieniami jest niewidoczny. Za pomocą tej techniki można stworzyć zadziwiające obrazy. Kuter może bawić się kolorowymi kamieniami i używać różnych klejnotów. Z reguły małe kamienie jednego koloru pełnią rolę tła dla jednego dużego minerału o kontrastującym odcieniu. Technika ta sprawdza się również w przypadku kamieni o różnym szlifie.

Zalety. Wspaniały wygląd. Takie ustawienie może stworzyć efekt maksymalnego blasku z bardzo małymi kamieniami. Pave wygląda wspaniale, gdy chcemy zagrać na kontraście i dodać błyszczące tło do głównego kamienia centralnego.

Wady. Podobnie jak przy ustawianiu narożników, również brukowanie może być wykonane tylko przez najwyższej klasy profesjonalistę. Stworzenie pięknego i niezawodnego produktu nie jest możliwe dla każdego. Dlatego należy wybierać produkty o takim charakterze tylko z zaufanych sklepów. Innym powodem, aby być ostrożnym jest to, że technika układania uniemożliwia poznanie rozmiaru kamienia, który został umieszczony w barze, ponieważ część zestawu jest ukryta.

Lepkość szyn

Co to jest i gdzie jest stosowane. A rail tack (lub channel tack, jak to jest również nazywane) jest techniką, w której klejnot jest umieszczony w rowku w zespole pierścienia. Rowek wygląda jak szyna lub kanał, stąd nazwa. Z reguły szyna jest używana do dekoracji inkrustowanych małymi kamieniami. Ale są przypadki, gdzie poszczególne inkrustacje są ustawione w centrum pierścienia w tym samym zespole. Niekiedy inkrustacja umieszczana jest na obwodzie obrączki. Szyna ustawienie, gdzie jeden, kilka lub wiele klejnotów są ustawione wewnątrz rowka, jest również popularny dla zaangażowania pierścienie. Jubiler najpierw tworzy "szynę" z metalu szlachetnego, a następnie wysyła klejnoty jeden po drugim do powstałego kanału. Metal jest najczęściej uszczelniany wokół krawędzi.

Zalety. Wysoki poziom niezawodności. Jest praktycznie niemożliwe, aby kamień wypadł z szyny. Trudno też będzie ją uszkodzić lub zdeformować. Bardzo wygodne jest noszenie biżuterii z zapięciem na szynę, gdyż kamienie nie wystają poza granice metalu. Oznacza to, że prawdopodobieństwo zaplątania się w ubranie, skórę lub włosy jest zerowe.

Wady. Taki pierścionek jest dość trudny w pielęgnacji. Brud z czasem będzie gromadził się pomiędzy wkładkami, ponieważ wewnętrzna część pierścienia jest pusta. Czyszczenie go może być dość trudne, w tym celu należy skorzystać z usług warsztatu jubilerskiego. Można tam poddać biżuterię czyszczeniu ultradźwiękami, gdyż typowe narzędzia, takie jak amoniak czy chusteczki, będą nieskuteczne. Również, jak w przypadku ustawienia narożnego, nie będzie można zmniejszyć lub zwiększyć rozmiar pierścienia.

Lepkość kleju

 

Co to jest i gdzie może być stosowane. Najczęstszym zastosowaniem kleju jest inkrustacja okrągłych lub fantazyjnie ukształtowanych minerałów, takich jak perły. Inne minerały organiczne (np. koral lub bursztyn) również wymagają takiego rozwiązania. Najpierw przygotowuje się miejsce wprowadzenia i wprowadza się tam trzpień gwintowany. Mały otwór jest wiercony w perle lub innej inkrustacji. Następnie minerał umieszczany jest w przygotowanym siedzisku. Aby konstrukcja była bezpieczniejsza, do dodatkowego mocowania stosuje się specjalny klej.

Zalety. Biżuteria ta wygląda bardzo wdzięcznie, gdyż sprawia wizualne wrażenie, że perła nie jest do niczego przymocowana i unosi się w powietrzu. Klejnot zajmuje całą uwagę i może pokazać swoje pełne piękno.

Wady. Mocowanie za pomocą kleju nie jest uważane za najbardziej niezawodny sposób mocowania. Nie zaleca się noszenia biżuterii na co dzień, gdyż istnieje duże ryzyko zaplątania się jej w ubranie lub włosy. Co więcej, taka "zwiewna" oprawa absolutnie nie chroni kamienia podczas uderzeń mechanicznych czy upadków. Oznacza to, że istnieje duże ryzyko odprysków i odkształceń.

Ustawienie zintegrowane

Czym jest i gdzie się ją stosuje. Jest to nazwa techniki, gdzie kamień szlachetny jest ustawiony równo w pasie pierścienia. Otwór jest wykonany w zespole i kamień jest ustawiony w nim.

Zalety. Bardzo bezpieczny sposób mocowania. Utrata lub uszkodzenie kamienia jest praktycznie niemożliwe. Wbudowane zapięcie jest bardzo odpowiednie dla ludzi biznesu, którzy prowadzą aktywny tryb życia, angażują się w aktywność fizyczną itp. Noszenie takiej biżuterii jest zarówno wygodne, jak i przyjemne.

Wady. Spektakularny wygląd, luksus i szyk - nie chodzi tu o wbudowany zestaw. Połysk kamienia będzie bardzo trudno dostrzegalny. Ale jeśli nie chcesz błyszczeć jak choinka, to dlaczego nie?

Zaczep sprężynowy

Co to jest i gdzie jest stosowane. Ten typ oprawy jest idealny dla diamentów. Oprawa sprężynowa sprawia wrażenie, że kamień jest "ściskany" przez metalowe blaszki po obu stronach i w żaden sposób nie przylega do elementu biżuterii. Odległość między płytkami jest precyzyjnie dopasowana do wielkości kamienia, dlatego klejnot siedzi w oprawie bardzo pewnie.

Zalety. Klips sprężynowy pozwala diamentom odkryć całe ich piękno. Jest to jeden z najbardziej efektywnych sposobów na wyrażenie blasku i promieniowania klejnotu.

Minusy. Sprężynowanie jest bardzo trudne do wykonania. Oznacza to, że istnieje zwiększone zapotrzebowanie na mistrza, który go wykona. Poza tym, biżuteria z takim szlifem będzie kosztować więcej niż z tępym lub krapanowym szlifem. Nie można zmienić rozmiaru kawałka.

Z pewnością czekasz na odpowiedź na pytanie - jaki jest najlepszy sposób osadzania kamieni szlachetnych w biżuterii? Niestety, nie otrzyma pan tej odpowiedzi. Ponieważ w zależności od rodzaju kamienia, umiejętności jubilera i sposobu, w jaki kawałek jest noszony, ta lub ta metoda będzie "najlepsza". Dlatego być może najlepszą radą jest pozwolić zaufanemu profesjonaliście zdecydować o metodzie montażu. Jeśli profesjonalizm Twojego kamieniarza jest doskonały, nosisz swoją ulubioną biżuterię z troską i regularnie poddajesz ją przeglądom w salonie jubilerskim, gratuluję. Znalazłeś więc najlepszą oprawę dla swojego kamienia szlachetnego.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz