- Nieskomplikowane szkło
- Czym jest szkło jubilerskie
- Nie ma nic złego w szkle jubilerskim: główne zalety szkła jubilerskiego
- Pierwsze eksperymenty
- Blask dżetów, czy alpanitu
- Wysokiej jakości szkło: nano szkło
- Szkło Murano: wizytówka Wenecji
- Diamentowe szkło: chluba Czech
Szlachetne dodatki to ulubione akcesoria kobiet, które mają jedną wspólną cechę: nigdy nie można mieć ich za dużo. Czy jesteś fanem złota lub srebra, zwięzłości lub minimalizmu, geometrii lub etnicznych w w biżuterii.
Dzisiejsze modne młode damy nie stronią od biżuterii i z powodzeniem wykorzystują ją zwłaszcza do utwórz Modne młode damy nie stronią dziś od biżuterii i z powodzeniem wykorzystują ją do tworzenia różnorodnych stylizacji. Dodawanie strony twój styl Biżuteria daje nieskończone możliwości i pozwala na dodanie koloru do Twojego wyglądu. Biżuteria szklana - to jest cały Szklana biżuteria jest inna niż wszystkie, jest kolorowa, jest inna i jest świetnym sposobem na pokazanie swojego unikalnego stylu.
Niewyszukane szkło
Jeśli nigdy nie był narażony na kontakt z biżuterią szkłoszkło, na pierwszy rzut oka może być niejasne, jak go używać, szkło w biżuterii. Wydawać by się mogło, że, no właśnie, co to za materiał? materiał? Czy to naprawdę może być cenne? Rozwiejcie wątpliwości sceptyków: jednoznacznie!
Szkło jubilerskie jest mieszanką wielu naturalny pierwiastki, w tym miedź, mangan, żelazo i inne. Pod względem swoich właściwości (przede wszystkim dobrej twardości i gęstości) jest całkiem godnym substytutem wielu kamieni półszlachetnych. I mimo swojego "syntetycznego" pochodzenia (a raczej dzięki niemu) szkło jubilerskie ma niesamowity blask i bogactwo odcieni.
Co to jest szkło jubilerskie
Oprócz typowych metali szlachetnych i kamienieIstnieje wiele innych fascynujących materiałów w przemyśle jubilerskim. Jednym z nich jest oczywiście szkło jubilerskie. Jest to nazwa nadana wysokowytrzymałemu, przezroczystemu szkłu (zazwyczaj o określonej kolorJeśli na biżuterii umieścisz bezbarwne szkło, trudno będzie znaleźć coś innego.
Oczywiście szkło samo w sobie nie występuje naturalnie. Ale jeśli zmieszasz pewne elementy w odpowiednich proporcjach i poddasz je określonej technologii, otrzymasz materiał, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Mieszanka do produkcji szkła składa się zazwyczaj z kilku składników:
- wapień;
- piasek kwarcowy;
- kreda;
- potaż;
- soda;
- siarczan.
Przy okazji, jeśli do tej masy dodamy tlenek ołowiu, otrzymamy znany nam kryształ. Ogólnie rzecz biorąc, dodawanie różnych składników w różnych proporcjach pozwala na eksperymentowanie z wyglądem i wydajnością szkła niemal w nieskończoność. Widać to wyraźnie na przykładzie kolorowego szkła:
- niebieski jest wykonany z tlenku miedzi;
- ciemnoniebieski z kobaltem;
- zielony od chromu;
- purpura z manganu;
- biały - blaszany.
Szkło jubilerskie jest najczęściej wybieranym materiałem do wyrobu biżuterii masywnej. Jest lekka i wygodna w noszeniu, dzięki czemu największe dodatki z nią nie będą wyglądały na ciężkie i nie będą powodowały dyskomfortu. Można jednak znaleźć również lakoniczne modele kolczyków czy pierścionków inkrustowanych tym niesamowitym materiałem.
Istnieje również wiele różnych sposobów na dekorowanie takiego szkła. Oto kilka najpopularniejszych z nich.
- Polerowanie diamentowe. Aby podkreślić podobieństwo do diamentu i wzmocnić efekt "gry światła", najczęściej stosuje się fasety diamentowe. W tym przypadku biżuteria posiada "nacięcia", czyli głębokie i ostre krawędzie. Pozwalają one na załamanie jak największej ilości światła. Dzięki temu połysk szkła jest znacznie zwiększony.
- Szlifowanie na miedzianej tarczy. Jest to skomplikowany zabieg, który wymaga dużego profesjonalizmu. Dzięki umiejętnościom rzemieślnika na szkle można dostrzec wiele różnych wzorów.
- Irydacja. Technologia ta wykorzystywana jest do zdobienia wyrobów z dmuchanego szkła. Irydyzacja to proces polegający na nakładaniu bardzo cienkich warstw tlenków różnych metali, dzięki czemu powstaje swoista "tęcza", czyli szkło ma opalizującą poświatę barw.
Zazwyczaj inkrustacje wykonywane są z fasetowanego szkła, w pełni imitując inkrustacje kamieni szlachetnych i półkamieni (zarówno kształtem jak i kolorem). Amalgamat azotanu srebra jest często stosowany na spodniej stronie szkła, aby wzbogacić i poprawić wygląd wkładu.
Nie ma nic złego w szkle jubilerskim: główne zalety szkła jubilerskiego
Szkło jubilerskie to prawdziwe dobrodziejstwo dla nowoczesnych fashionistek. Zalety tego materiału są oczywiste.
- Walory estetyczne. Szkło jubilerskie jest bardzo atrakcyjne wizualnie: mieni się w słońcu, gra jaskrawymi kolorami i pod względem estetycznym ustępuje wielu minerałom. nieruchomości. Czyste i przejrzyste szkło jakby "podnosi" Twój obraz, nadaje mu lekkości i delikatności.
- Modność. Projektanci biżuterii mogą tworzyć prawdziwe dzieła sztuki przy użyciu kolorowego szkła, dzięki czemu po prostu masz możliwość wyboru biżuterii odpowiedniej do każdego ubrania i każdego stylu. Projektant może również bawić się kształtem szkła: dostępne są koraliki okrągłe i fasetowane, a także produkty w formie skomplikowanych kształtów lub symboli. Do tego dochodzi aktywna gra z kolorem: nowe technologie umożliwiają tworzenie odcieni, które nie występują w naturze!
- Komfort w noszeniu. Szkło nie jest ciężkie. A to oznacza, że nawet najbardziej masywne elementy będą wygodne w noszeniu: kolczyki nie będą ciągnąć za uszy, a wisiorek nie sprawi, że będziesz chciała cały czas pochylać się do przodu. Dzięki temu wizualne wrażenie nieważkości utrzymuje się nawet podczas użytkowania dzieła.
- Koszt. Okulary są bardzo przystępnym materiałem. W przeciwieństwie do kamieni szlachetnych (i półszlachetnych), dziewczyna z każdą torebką może stać się ich panią. To znaczy, że za stosunkowo niewielką cenę można sobie pozwolić na więcej ulubionej "szklanej" biżuterii.
Dodaj do tego poważne wskaźniki trwałości, a także odporność na wszystko na świecie - chemiczne, mechaniczne i klimatyczne czynniki drażniące. Dzięki zaletom wysokiej jakości szkła jubilerskiego jakość są jasne. Ale co z wadami?
A wady, w dużej mierze, ten materiał ma tylko jeden. Nie ma to nic wspólnego z samym szkłem jubilerskim. Pomimo faktu, że koszt szkła jubilerskiego nie jest bardzo wysoki, zawsze znajdą się ludzie, którzy są gotowi oszukać naiwnych klientów i wziąć trochę zysku. W efekcie zwykłe szkło butelkowe podają jako szkło jubilerskie. Kunsztowni rzemieślnicy szlifują i tną "szkło" i przedstawiają je jako trwalszy i droższy materiał. A my często dajemy się złapać na przynętę "niskiej ceny", zapominając o przysłowiu o darmowym serze i pułapce na myszy.
Aby uniknąć nieprzyjemnych emocji, eksperci zalecają staranne wybieranie sklepu, w którym dokonujemy zakupu. Pomocny będzie również prosty test: przeprowadź swoje szkło jubilerskie przez zwykłe szkło. Miękkie, zwykłe szkło z pewnością pozostawi zarysowania, podczas gdy mocniejszy materiał jubilerski pozostanie nienaruszony i nieuszkodzony.
Wybór najlepszej jakości szkła jubilerskiego nie jest trudny. Musisz tylko być tak uważny, jak to tylko możliwe. Oględziny należy przeprowadzać spokojnie i powoli, zwracając uwagę na to, czy na szkle nie ma rys, a nawet odprysków. Akcesorium powinno być idealnie gładkie, bez rys i innych niedoskonałości na powierzchni. Zwróć uwagę na kolor: czasami możesz zauważyć nieestetyczne smugi lub zacieki na powierzchni elementu. Takie egzemplarze należy od razu wyrzucić, ponieważ podczas codziennego użytkowania takie niedoskonałości będą coraz bardziej widoczne.
Szkło jubilerskie: klasyczne i nowoczesne.
Nie znaczy to jednak, że są one współczesnym przeżytkiem. Szkło jubilerskie ma długą i chwalebną historia. Dlatego archeolodzy zapewniają, że wiek tego unikalnego materiału wynosi około pięciu tysięcy lat. W rzeczywistości, na wykopaliskach w różnych częściach świata - od starożytnego Egiptu do starożytnego Rzymu - znaleziono wiele produktów i biżuterii z kolorowego szkła. Materiału tego nie można jednak nazwać szkłem jubilerskim w ścisłym tego słowa znaczeniu. Powinno upłynąć sporo czasu, zgromadzić się solidny bagaż wiedzy, umiejętności i doświadczeń, aby stworzyć słynnych weneckich czy czeskich hutników szkła.
Szkło jest od dawna produkowane przez stopienie tlenków kwasów i zasad. Masę poddano działaniu wysokiej temperatury, stopiono, a następnie szybko schłodzono. Pierwsze szkła były raczej delikatnym materiałem: ze względu na niską twardość były dobrze wypolerowane, co nadawało biżuterii ładny połysk. Ale drugą stroną medalu była "niestabilność" naturalnego materiału: nie mógł on wytrzymać wysokich temperatur, wpływów mechanicznych, itp. Później zdecydowano się na "unowocześnienie" konwencjonalnej szyby. W ten sposób powstało szkło syntetyczne - w rzeczywistości nie jest to szkło, lecz materiał szkłopodobny. Głównym zadaniem wynalazców było poprawienie właściwości użytkowych nadanych przez naturę. Naukowcy poradzili sobie z tym zadaniem znakomicie. Ale droga do chwały "ulepszonego" szkła była dość trudna.
Pierwsze eksperymenty
W połowie XVIII wieku, Francuz o nazwisku Reomur zaangażował się w rozwój materiału, który wytrzymałby wysokie temperatury, nie odkształcając się przy tym. W tym celu próbował zmienić samą podstawę materiału, z którego wykonane jest szkło. Powodem tego jest fakt, że struktura zwykłego szkła jest amorficzna, co oznacza, że atomy w nim są ułożone chaotycznie i bezładnie. Ale kamienie (znacznie mocniejszy materiał) mają taką strukturę i nazywa się ona siatką krystaliczną. Zadanie Reaumura było ambitne: musiał "nasycić" amorficzne szkło i uporządkować jego strukturę.
Naukowiec osiągnął swój cel, ale wizualny komponent materiału został poświęcony. Takie szkło było bardzo mocne, ale niestety nieprzezroczyste, mętne. Oznacza to, że estetyka nie wchodziła w rachubę.
Blask dżetów lub alpanitu
Ćwierć wieku później problem został rozwiązany. Przełomem okazał się stop szkła autorstwa chemika Josefa Strassa. Zawierał on pięć elementów:
- aluminium;
- wapno;
- silikon;
- tlenek żelaza;
- soda.
Materiał po obróbce wyglądał jak oszlifowany diament, tak samo lśniący i mieniący się w słońcu wieloma fasetami. Zapewne domyślasz się, że mówimy o dżetach, które dziś zna cały świat, bo to właśnie od nich pochodzi nazwa wynalazcy - Strass. Od tego czasu technologia w zasadzie się nie zmieniła, choć pojawiły się pewne innowacje. Kamienie Rhinestones są obecnie naprawdę najlepszymi "imitatorami" wszystkich rodzajów kolorowych kamieni szlachetnych, aż do minerałów najwyższego rzędu (rubin, szafir, szmaragd).
Inna nazwa tego materiału to alpanit. Każdy producent ma swoje własne cechy kompozycji, niuanse technologii i innych "gizmos", które pozwalają im konkurować o nabywcę. W końcu katar (podobnie jak kryształy Swarovskiego i inne materiały) to materiały produkowane według określonej "receptury" w określonym laboratorium. Ale znając zasadę, zawsze można stosować wiele wariantów. To samo robią inni producenci przy produkcji alpanitu.
Szkło jubilerskie to kryształ o różnych kształtach, odcieniach i rozmiarach, szlifowany tak, aby wyglądał jak diament. Kryształy mają głęboką i bogatą, jednorodną barwę. Kryształy dają się łatwo fasetować. Promienie słoneczne, tak jak w przypadku oszlifowanego diamentu, załamują się na jego fasetach, tworząc niepowtarzalną grę świateł. Alpanity są znane z ich spektakularnego, "wybuchowego" połysku. Jeśli chodzi o paletę kolorów, to jest ona również praktycznie niewyczerpana. Nowoczesna technologia pozwala na produkcję alpanitu o dosłownie każdym odcieniu i każdym stopniu przezroczystości.
Wysokiej jakości szkło: nanoszkło
W ścisłym sensie, każde szkło jubilerskie jest ulepszoną wersją zwykłego szkła. Nanosital, materiał o kosmicznej nazwie szkło glinokrzemianowe, jest również szczególnie popularny w świecie biżuterii ze względu na swoje stabilne właściwości. Zasadniczo producenci szkła jubilerskiego stosują proces Rheaumoura: krystalizują szkło amorficzne, dzięki czemu staje się ono mocniejsze i bardziej wytrzymałe.
W ten sposób powstają kolorowe szkła o różnym stopniu przezroczystości (mogą być całkowicie przezroczyste lub nieprzezroczyste), które wyglądają efektownie i nadają się do użytku. Szkło takie jest praktycznie niemożliwe do zarysowania, nie roztrzaskuje się przy lekkim uderzeniu i wyróżnia się odpornością na wysokie temperatury oraz agresywne media.
Świat jubilerski nie od razu docenił nanosrebro. Właściwości tego syntetycznego materiału zostały docenione, gdy został on wykorzystany do produkcji instrumentów optycznych, paneli słonecznych, w przemyśle naftowym lub kosmicznym. Dopiero później wynalazcy pomyśleli o wykorzystaniu nanocytalentu w przemyśle jubilerskim.
Dziś biżuteria nanokrystaliczna jest dość przystępna cenowo, jasna i bujna w kolorach, odważna i niezwykła w stylu. Materiał ten był aktywnie rozwijany przez cały XX wiek, ale ponieważ nie był od razu dostępny w przemyśle jubilerskim, większość nano-kawałków z przeszłości miała nieatrakcyjny wygląd. Większość z nich była niepozornymi brązowymi bryłami. Dopiero pod koniec ubiegłego wieku, a zwłaszcza na początku obecnego, gama kolorów zaczęła się rozszerzać. Dziś można wybrać nanosrebro o absolutnie dowolnym kolorze i odcieniu. Takie szkło jubilerskie jest łatwe w obróbce: jest idealnie wypolerowane, jubiler może nadać mu dowolną fasetę. Oznacza to, że oferta designerskich akcesoriów wykonanych z nanokryształów jest niezwykle szeroka.
Kolorowe i sławne: najlepsze przykłady szkła jubilerskiego
Spośród wszystkich odmian szkła jubilerskiego, dwie wyróżniają się w sposób szczególny. Okulary te są legendarne i bez przesady można powiedzieć, że są wizytówką swoich krajów.
Szkło Murano: wizytówka Wenecji
Szkło Murano jest najbardziej znaną odmianą szkła jubilerskiego. Słyszeli o niej nawet ci, którzy w ogóle nie interesują się modą i biżuterią. Weneccy dmuchacze szkła są prawdziwą marką turystyczną Włoch. A kiedy mówimy o szkle Murano, to nie tylko sam materiał jest dla nas ważny, ale cała historia, która go otacza.
Murano jest jedną z wysp w pobliżu Wenecji. Wyspa, która jest owiana tajemnicą i praktycznie "utajniona". Wszystko, czego możemy się o niej dowiedzieć, to opowieści i mity, legendy i baśnie. Mówi się, że wyspa była kiedyś uważana za miejsce rajskie: jej mieszkańcy po prostu dobrze się bawili i cieszyli się sobą. Następnie na wyspę przybyli wschodni kupcy, którzy podobno podzielili się tajemnicą wyrobu soczystych, wielobarwnych szkiełek jubilerskich. Dmuchacze szkła z Murano skorzystali z rad orientalnych specjalistów i zaczęli produkować to unikalne szkło. Zarówno skład szkła jubilerskiego, jak i technologia jego wytwarzania były zawsze objęte najściślejszą tajemnicą. Zawód hutnika szkła od razu stał się prestiżowy i dochodowy. Włoscy specjaliści mieli specjalny status w społeczeństwie i nie chcieli dzielić się swoją chwałą z innymi - z wyjątkiem swoich synów. Zawód hutnika szkła stał się więc dziedziczny, co tylko przyczyniło się do utrwalenia tajemnic: w rzeczywistości tajniki rzemiosła były przekazywane tylko z ojca na syna, nie było żadnych dodatkowych źródeł. W rzeczywistości jubilerzy zostali "zesłani" na wyspę Murano właśnie z tego powodu - aby nikt nie ośmielił się wykraść ich tajemnic zawodowych i aby wytwarzanie szkła jubilerskiego pozostało wyłącznie ich specjalnością.
Od tamtego czasu niewiele się zmieniło: szkło Murano nadal jest produkowane w jednym miejscu na świecie, nadal używa się rzemiosła, a wiedza jest przekazywana z ojca na syna. Istnieje kilka znanych technik wytwarzania szkła Murano.
- Filigran. To bardzo delikatna praca, którą nie każdy szklarz potrafi opanować. Aby stworzyć biżuterię z filigranowym efektem, mistrz wprowadza do przezroczystego szkła cienkie, różnokolorowe nitki. Złożoności dodaje fakt, że nici te nie są ułożone w sposób chaotyczny i tworzą charakterystyczny ornament.
- Millefiori. To piękne imię w języku włoskim oznacza "milion kwiatów". W rzeczywistości, dekoracja w technice millefiori jest mozaiką z zestawu jasnych kolorowych elementów. Wzory mogą przybierać najróżniejsze kształty, od kółek po gwiazdy. Zadaniem artysty jest pocięcie szklanych "gałązek" o różnych kolorach na "plasterki" i wlanie ich do podstawy - gorącej masy szklanej.
- Szkło awangardowe. Przy użyciu tej techniki powstaje bardzo efektowna biżuteria. Wyobraź sobie kropki iskier na błyszczącej powierzchni szkła, jak małe gwiazdki. Osiąga się to za pomocą okruchów miedzi, chromu lub kobaltu. Ten żwirek jest dodawany do gorącej masy szklanej i tworzy te małe gwiazdki.
- Krakelage. Bardzo atrakcyjny efekt "crackling", który jest również wynalazkiem Murano. Mistrz bawi się różnicami temperatur, aby uzyskać pęknięcia: wkłada rozgrzany do czerwoności ornament do lodowatej wody, co powoduje pękanie górnej warstwy.
- Pulegozo. Ten rodzaj biżuterii jest nie mniej oryginalny; można zauważyć bąbelkowanie powierzchni i tworzenie się kropel wody, przypominające to, co dzieje się podczas wrzenia wody. "Kropelki to nic innego jak pęcherzyki powietrza. Technika jest tu podobna do poprzedniej, ale produkt po ostygnięciu wkłada się z powrotem do pieca. W ten sposób powstaje efekt wrzenia, w którym pęcherzyki tworzą dziwaczne wzory w przypadkowym układzie.
Co ciekawe, mimo rozwoju technologii, współcześni jubilerzy z Murano tworzą szkło w staroświecki sposób. Roztopiony piasek kwarcowy zalewa się płynną cyną, tworząc szkło brylantowe. Właściwie główne narzędzie dmuchaczy szkła również pozostaje niezmienne, jest to żelazna rura z drewnianymi elementami. Jedna część to ustnik, a druga ma coś w rodzaju zgrubienia, które pozwala na wybieranie szkła. Być może ta tradycyjna technologia plus najwyższy profesjonalizm jest powodem, dla którego szkło Murano jest tak popularne. Czujemy jej ciepło, czujemy duszę biżuterii Murano. I to jest naprawdę bezcenne.
Diamentowe szkło: duma czeskich rzemieślników
Czeskie szkło jest uważane za jedno z najbardziej umiejętnie wykonanych na świecie. Eksperymenty z tym specjalnym rodzajem szkła rozpoczęły się już dawno temu, a świat dowiedział się o przyciągającym wzrok czeskim "szkle diamentowym" już w XVI wieku. Sformułowanie "diamentowe szkło" nie było oczywiście przypadkowe. Przed nadwornymi jubilerami czeskimi nikt nie przypuszczał, że szkło można ciąć w taki sam sposób jak kamienie szlachetne. Takim przełomem był Karl Lehmann - główny złotnik króla Czech. Od tego czasu rozpoczął się triumfalny pochód czeskiego szkła jubilerskiego po całym świecie. Przez wiele lat, a nawet wieków, pozostawał uznanym wzorcem i nikt nie był w stanie przebić sukcesu Lehmanna. Nawiasem mówiąc, wartość produktów wykonanych z czeskiego szkła była znacznie wyższa niż obecnie. Na taką biżuterię mogli sobie pozwolić tylko bardzo zamożni ludzie.
Dziś czeskie szkło jest o wiele bardziej dostępne. Jubilerzy jednak podkreślają: niska cena czeskiej biżuterii szklanej nie oznacza, że jest ona gorszej jakości. Owszem, nie jest to ekstrawagancja kolorystyczna ani arcydzieło wyrafinowanego wykonania, które jest charakterystyczne dla szkła Murano. Ale jednocześnie jest to bardzo przyzwoita, wysokiej jakości opcja za stosunkowo niską cenę.
Życie według zasad: pielęgnacja szklanej biżuterii
Jak każda biżuteria, biżuteria kryształowa wymaga pewnej dozy pielęgnacji. W rzeczywistości, dzięki dzisiejszej technologii, można stworzyć biżuterię "odporną na blaknięcie kolorów". Dzięki odpowiedniemu wyborowi, Twoja biżuteria pozostanie tak samo jasna i błyszcząca jak zawsze przez wiele lat po zakupie. Ale celowe stwarzanie ekstremalnych warunków i sprawdzanie, czy szkło jubilerskie wytrzyma poważne obciążenia, to zdecydowanie nie najlepsza strategia. Eksperci radzą:
- nie należy pozostawiać biżuterii w bezpośrednim świetle słonecznym przez dłuższy czas;
- Nie należy używać agresywnych środków czyszczących (w tym zawierających materiały ścierne);
- unikać wszelkiego rodzaju środków chemicznych (od produktów do stylizacji włosów po środki do usuwania rdzy);
- Unikaj wystawiania biżuterii na długotrwałe działanie wilgoci (np. basen lub kąpiel w wannie to zdecydowanie nie najlepszy czas na "chodzenie" po szklanych akcesoriach jubilerskich).
Przestrzeganie tych prostych zasad pozwoli znacznie przedłużyć żywotność biżuterii i zminimalizować koszty związane z jej czyszczeniem. Jednak nadal trzeba będzie je czyścić, nawet jeśli szkło jubilerskie nie lubi wilgoci. Co miesiąc możesz czyścić swoją biżuterię zanurzając ją na kilka minut w roztworze mydła i wody, a następnie spłukując chłodną wodą i delikatnie osuszając miękką szmatką.
Jeśli chodzi o przechowywanie, nie ma szczególnych preferencji. Nie chcesz, aby Twoja biżuteria dotykała się nawzajem. Jeśli możesz włożyć każdy kawałek do innego woreczka lub pudełka, zrób to.
Te niezwykłe szklane koraliki mają wiele zastosowań. Oprócz biżuterii, często wykorzystuje się je do wyrobu figurek i innych pięknych elementów wyposażenia wnętrz - od szkatułek po popielniczki. Ale to właśnie w branży jubilerskiej szkło jubilerskie prezentuje się najbarwniej. Ozdoby autorskie w unikatowych, nie masowych kolekcjach oraz wysokiej klasy przedmioty pretendujące do miana biżuteryjnych arcydzieł często tworzone są właśnie z tego materiału. Nie ma tu seryjności, banału, klisz - są tylko jednorazowe dodatki inspirowane wyobraźnią jubilera.
Jak myślisz, co poczuje kobieta, która założy biżuterię z takim ładunkiem? Na pewno jej kobieca siła i moc, wiara w siebie i swoją atrakcyjność. Biżuteria w ogóle często ma taki wpływ na kobiety. W tym sensie szkło jubilerskie jest korzystne dla obu stron. Jest w tym coś mistycznego.
Komentarze (0)