Kamienie szlachetne – co znajdujemy w sprzedaży

Udostępnij

Brylant

Brylanty uznawane są za najtrwalsze i najtwardsze kamienie szlachetne. Tworzone są z diamentów, które pochodzą z kolei z... węgla, będąc ich najczystszą, krystaliczną formą. Obróbka diamentu w taki sposób, by stworzyć z niego brylant, zajmuje wiele godzin - odcięcie jednej ścianki może zająć nawet 8 godzin. Obróbka jednego kamienia w pełni może zająć więc nawet kilka czy kilkanaście dni.  Stworzenie brylantu z diamentu jest więc trudnym i wymagającym zadaniem, jednak efekt wart jest każdej godziny pracy!

Szafir

Szafir to równie trwały i wytrzymały co brylant kamień. To odmiana kordunu. Swoją niebieską barwę szafir zawdzięcza obecności żelaza i tytanu w składzie.  Często występuje jednak także w innych zabarwieniach, jednak nigdy nie zdarza się w kolorze czerwonym.  Szafiry mogą mieć jaśniejszą lub ciemniejszą barwę, w zależności od tego, skąd pochodzą. Jasne to te ze Sri Lanki, ciemniejsze - z Australii.  Szafiry poddaje się podobnej obróbce, co diamenty.

wisiorek z szafirem

Rubin

Rubin, podobnie jak szafir, to także odmiana kordunu. Zwykle spotyka się go w odcieniach czerwonego, jednak zdarzają się również rubiny o barwie niebieskiej. Obróbka rubinu jest podobna do tej, której poddaje się szafiry i diamenty, a ceny kamienia są nieraz wyższe od nich!

Szmaragd

W języku łacińskim smaragdus oznacza zieleń. W tym właśnie kolorze najczęściej występuje szmaragd. Ten kamień jest odmianą berylu. Im ciemniejszą barwę ma szmaragd, tym jest ciekawszy. Im większy szmaragd, tym większe prawdopodobieństwo, że nie będzie miał żadnej skazy - pęknięcia czy rysy.

naszyjnik z topazem

Topaz

Nazwa przetłumaczona z greckiego topazos oznacza: poszukiwać.  Jest to także inna nazwa krzemianu glinu. Kamień spotyka się przede wszystkim w różnych odcieniach niebieskiego, co zawdzięcza obecności w składzie fluoru. Topaz może być błękitny, niebiesko - zielony, zielono - żółty. Dzięki tej różnorodności kolorów i ich połączeniu, topaz jest przepięknym elementem ozdobnym biżuterii.

Perła

Nie od dziś wiadomo, że ulubionym elementem biżuterii (zaraz po diamentach i brylantach) jest właśnie perła. Perły to efekt pracy organizmów wodnych, żyjących zarówno w wodach słodkich, jak i słonych. Proces ich powstawania jest bardzo ciekawy: wskutek podrażnienia małża czynnikiem zewnętrznym, wyrzuca on z siebie masę perłową. Z tej masy kształtuje się perła, jaką znamy. Bardzo istotne dla ostatecznego jej kształtu i trwałości jest środowisko, w jakim powstaje. Perły to klasyczna i nadal niebanalna ozdoba kobiety, a także wspaniały element każdej biżuterii! 

Komentarze (0)

Zostaw komentarz