Kamień o wielowymiarowej duszy: czym jest onyks, jak leczy i jakie posiada magiczne właściwości

Udostępnij

Natura dała ludzkości wiele unikalnych kamieni, ale onyks jest chyba najbardziej wszechstronny. Cenią go litoterapeuci i magicy, jubilerzy i budowlańcy... Tak, właśnie, budowlańcy: jest używany jako materiał do układania płytek. Onyks ma wielu wielbicieli wśród miłośników biżuterii: prążkowane wzory na tym kamieniu to prawdziwa gratka dla estetów. Czy jesteś gotowy, aby poznać ten przystojny kamień? Zaczynajmy!

Historia kamienia

Według legendy, minerał ten jest pochodzenia boskiego. Pewnego razu syn pięknej bogini Afrodyty bawił się na ziemi w pobliżu śpiącej matki i przypadkowo obciął jej paznokieć czubkiem swojej strzały. Ale części boskiego ciała nie mogły tak po prostu zgnić w ziemi. Mieszkańcy Olimpu zamienili więc paznokieć Afrodyty we wspaniały kamień. Tak więc, nieświadomie, bogini miłości i piękna dała ludziom wspaniały prezent. Nazwa kamienia wywodzi się z greckiego onyx, co tłumaczy się jako "paznokieć".

Wiąże się z nim również legenda biblijna. Starożytne szkice wspominają, że Świątynia Salomona w ogóle nie miała otworów okiennych, ale ściany świętego klasztoru lśniły i błyszczały, przepuszczając światło słoneczne, tworząc niepowtarzalną grę kolorów. A to dlatego, że były one wykonane z onyksu. Echa tej legendy wpłynęły na modę architektoniczną średniowiecza: z onyksu często wykonywano mozaiki, a cienkie płytki zastępowały szkło w oknach.

W czasach starożytnych onyks był uważany za kamień władców. Używano go do inkrustacji koron, mieczy i lasek. Oczywiście używano go również do ozdabiania pałaców i naczyń. Różni ludzie mieli różne sposoby radzenia sobie z tym pasiastym kamieniem. W niektórych krajach afrykańskich klejnot ten był używany zamiast waluty. Ale Chińczycy długo stronili od tego kamienia, uważając go za symbol nieszczęścia: teraz jednak zmienili swój gniew na litość.

Krótki opis

Onyks jest kamieniem półszlachetnym. Jest to odmiana kwarcu. Często jest mylony z agatem, innym przedstawicielem rodziny kwarców. Jednakże, jeśli paski i wzory są jasne i równoległe, to jest onyks; jeśli wzór jest niewyraźny, to jest agat.

Kamień ten wydobywany jest w Egipcie, Meksyku, Turcji i Pakistanie. Onyksy mogą być zarówno nieprzezroczyste jak i półprzezroczyste. Pomimo swojej twardości, kamień jest łatwy w obróbce. Umożliwiło to zastosowanie niektórych odmian w budownictwie, gdzie onyks szczególnie dobrze sprawdza się jako materiał okładzinowy. Niedrogie okazy są wykorzystywane do tworzenia drobiazgów do wnętrz, takich jak figurki zwierząt, świeczniki itp. W sferze biżuterii, oczywiście, częściej zwracają się ku drogim typom, tym, które są rzadkie, lub mają ciekawy wzór.

Odmiany Onyksu

Istnieje wiele rodzajów kamieni onyksowych. Łączy je obecność pasków i wzorów, ale kolor każdego gatunku jest inny. Aby zapoznać się z odmianami onyksu pomoże tabeli.

Różnorodność

Cechy wyróżniające

Sardonyx

Naprzemienne brązowe, głębokie czerwone, pomarańczowe i białe pasy

Chalcedon

Tandem białych i szarych linii

Trójwarstwowa

Duża ilość bordowo-czerwonych, mlecznobiałych, niebieskich drobnych linii

Biała

Jasna akwamaryna lub bladoróżowe tło

Arabski

Ciemne (prawie czarne) tło, z wyraźnie widocznymi białymi plamami

Carneol

Przeważają czerwone i białe pasy

Onyks agat

Jasne plamki na szarym tle

Jaskinia

Na brązowym ciele wielobarwne smugi

Onyks zwykły

Występuje w kolorze niebieskim, błękitnym, różowym, jasnozielonym itp., kolor bazowy jest rozcieńczany paskami o kilka odcieni jaśniejszymi.

Właściwości terapeutyczne

Znaczenie onyksu w medycynie alternatywnej jest ogromne. Od czasów starożytnych kamień ten był używany do eliminowania syndromu bólu. W czasach starożytnych lekarze wierzyli, że minerał ten jest w stanie przepuścić ból i dodać energii osobie, która dzięki niemu będzie miała przypływ sił. Współcześni litoterapeuci zgadzają się ze swoimi kolegami. Zaleca się codzienne przykładanie kamienia do bolącego miejsca i delikatne uciskanie go. Już po dwóch dniach bolesne odczucia znikną.

Onyks, jeśli chodzi o jego wpływ na zdrowie, jest zdolny do wielu rzeczy. Przypisuje się mu następujące zdolności:

 • wzmacnia system immunologiczny;
 • obniża gorączkę;
 • łagodzi zawroty głowy, migreny;
 • poprawia wzrok i słuch;
 • normalizuje czynność serca;
 • leczy dolegliwości wątroby i nerek;
 • łagodzi objawy reumatyzmu;
 • wspomaga gojenie się ran.

Kamień leczniczy może pomóc osobom z zaburzeniami układu nerwowego. Minerał ten leczy bezsenność, pomaga w leczeniu depresji i łagodzi stres. Wyrównuje stan emocjonalny człowieka, łagodzi apatię. Kawałek z kamieniem jest koniecznością dla tych, którzy mają myśli samobójcze: klejnot pomoże uporać się z wewnętrznym zamętem i przywrócić miłość do życia.

Kwarc pasiasty to obowiązkowa pozycja dla mężczyzn, którzy cierpią na problemy z potencją. Kamień przywróci męską siłę. Szary minerał jest idealny dla kobiet z problemami reprodukcyjnymi: pomoże im zaznać szczęścia macierzyństwa. Klejnot ten może również pomóc w pozbyciu się otyłości. Jeśli zaparzysz na nim wodę, a następnie wypijesz, uczucie głodu zniknie, a metabolizm przyspieszy.

Każde terapeutyczne działanie kamienia może być wzmocnione. Wystarczy nosić akcesorium z minerałem jak najbliżej problematycznego obszaru. Na przykład, jeśli słuch zaczął się pogarszać - należy nosić kolczyki z kwarcem, niespokojne serce - pomoc broszki, boli ręka - pierścień. A sama obecność kamiennej figury w mieszkaniu korzystnie wpłynie na zdrowie domowników, poprawi ich stan psycho-emocjonalny. A dla starszych ludzi kamień ten również "zapisał" tajemnicę długowieczności.

Magiczny efekt

Magiczny potencjał pasiastego minerału doceniano już w czasach starożytnych. Wierzono, że Onyks wzmacnia psychiczne moce jego nosiciela, więc początkowo był noszony tylko przez magików. Później minerał ten był używany w połączeniu z kamieniami szlachetnymi do tworzenia amuletów i wisiorków. Pasiasty kamień ma moc:

 • Trzymaj się z dala od kłopotów. Złe zamiary i plotki nie boją się właściciela onyksu. Kamień chroni przed zdradą. Chroni również przed wypadkami, dlatego będzie świetnym talizmanem dla osób, których zawód związany jest z ryzykiem: strażaków, policjantów, kaskaderów, ratowników. Amulet odpędzi złe czary, ponieważ wisiorek zapewnia najlepszą ochronę. Co znamienne, ochronne działanie kamienia rozciąga się nie tylko na właściciela, ale także na jego rodzinę.
 • Daje wewnętrzną siłę. Kamień odwdzięcza się właścicielowi odwagą, dodaje pewności siebie. Charakter właściciela onyksu po zapoznaniu się z kamieniem będzie stanowczy, więc ezoterycy zalecają wybór minerału niezdecydowanym ludziom. Kwarc wskazuje również na siłę woli i wytrzymałość. Jest idealny dla biznesmenów: kamień zwiększa zdolności przywódcze i pomaga kierować przepływem środków finansowych w sposób przynoszący zyski.
 • Wzmocnienie zdolności umysłowych. Dzięki minerałowi nabywa się umiejętność krytycznego myślenia. Wzmacnia również pamięć, poprawia dowcip i zdolność obserwacji. Dlatego też zaleca się wybór onyksu dla osób, które zajmują się pracą umysłową. Stanie się on najlepszym przyjacielem ucznia.
 • Uwolnij swoją kreatywną stronę. Minerały wzmacniają istniejące talenty i otwierają nowe kreatywne oblicza. Onyks daje inspirację. Dzięki niemu osoba kreatywna odnajdzie harmonię. Kamień polecany do noszenia wszystkim przedstawicielom zawodów twórczych, ale przede wszystkim artystom i pisarzom: onyks przenosi wyobraźnię na nowy poziom.

Kamień o tak potężnej energii ma trudny "charakter". Jest on w stanie wchłonąć uczucia swojego właściciela, a następnie przekazać mu je ponownie. Jeśli talizman będzie noszony przez osobę rozgoryczoną, nigdy nie odnajdzie ona harmonii i spokoju ducha: negatywne emocje będą powracać. Dlatego najpierw pozbądź się złości i zazdrości w sobie, a potem kup amulet z onyksu - tylko wtedy przyniesie szczęście.

Magia koloru

Magiczne właściwości onyksu zależą w dużej mierze od jego odmiany. Wybierz odpowiedni kolor kamienia, a zmieni on Twoje życie:

 • Marmur. Noszenie talizmanu z tym kamieniem jest zalecane dla osób, które obawiają się, że zostaną oszukane. To przywraca wiarę w ludzi. Kamień tego koloru będzie chronił przed kłamstwem i cudzołóstwem.
 • Czerwony. Kamień jest najlepszym wyborem dla osób biernych, które cierpią z powodu braku aktywności. Jasny onyks rozpala ogień w człowieku. Pomaga zmienić swoje życie.
 • Zielony. Szmaragdowy kamień warto wybrać dla osób, dla których wartości rodzinne są na pierwszym miejscu. Gem pomoże zachować wzajemny szacunek między małżonkami, opowiada jak ocalić uczucia. Dla osób samotnych minerał ten pomoże w poszukiwaniu bratniej duszy.
 • Niebieski, niebieski. Podobnie jak zieleń przyciąga miłość i promuje wartości rodzinne. Poza tym stymuluje do rozwoju, otwiera twórczy początek.
 • Żółty. Kamień ratuje przed samotnością. Z jego pomocą, można znaleźć prawdziwych przyjaciół, miłość swojego życia. Starsi ludzie powinni zwrócić uwagę na żółty onyks: dzięki temu kamieniowi nie będą samotni i odnajdą wewnętrzną harmonię.
 • Biały. Onyks w tym kolorze chroni osobę noszącą go przed ludźmi o złych intencjach, plotkarzami i zazdrośnikami. Dawniej taki kamień "czarnego oka" wszywało się w ubrania, teraz nie ma takiej potrzeby - można sobie pozwolić na ozdoby.

Kompatybilność z znakami zodiaku

Aby kamień "działał" na korzyść noszącego, musi być dla niego odpowiedni zgodnie z typem zodiakalnym. Onyks może być talizmanem dla prawie każdego znaku, ale będzie miał różny wpływ na przedstawicieli różnych żywiołów:

 • Leo. Onyks wzmocni charyzmę, którą natura obdarzyła znak ognia. Wzmocni odwagę i tak już odważnego Lwa i pomoże mu osiągnąć sukces we wszystkich jego przedsięwzięciach. Kwarc pasiasty zachęca do zdobywania nowych szczytów. Kamień ten pomaga zdobyć przychylność innych, zdobyć szacunek w społeczeństwie, a to jest bardzo ważne dla Lwa. Arabski onyks jest idealnym talizmanem dla tego znaku.
 • Baran. Ten kamień pomoże doprowadzić wszystkie sprawy do końca, do osiągnięcia ich celów. Baran nie zawsze może rozpoznać swoje prawdziwe pragnienia: onyx pomoże im w tym. Właściciel kamienia znajdzie w nim niewyczerpaną energię.
 • Sagittarius. Osoby urodzone pod tą konstelacją zodiaku są zawsze w centrum uwagi. I mają wielu zazdrośników. Onyks strzeże przed plotkami, spiskami i zazdrością. Właściciel kamienia będzie również chroniony od magicznych negatywnych, takich jak zepsucie i złe oko. Lepiej jest wybierać kamienie o niebieskim odcieniu.
 • Taurus. Ciepłe onyksy są idealne dla tego znaku, zwłaszcza żółte. Kamień pomaga przezwyciężyć lenistwo, które psuje życie Taurusa. Amulet będzie popychał do zdecydowanych działań, nauczy ustalać priorytety. Onyks jest "odpowiedzialny" za stanowczość charakteru, jak również za pewność siebie.
 • Koziorożec. Kwarc pasiasty może dać Koziorożcom wskazówki co do tego, gdzie iść dalej. Minerał ten sprawi, że osoba go nosząca stanie się samodzielna i odstraszy manipulatorów. Ponadto amulet będzie chronił przed chorobami i urazami.
 • Libra. Znak trudno poradzić sobie z trudnych sytuacjach (bardzo wrażliwych ludzi Libra), a kamień pomoże im spokojnie przezwyciężyć wszelkie trudności. Onyx nauczy ich szybko podejmować właściwe decyzje i pomoże im lepiej zrozumieć tych, którzy ich otaczają.
 • Rak. Charakterystyczna cecha tego znaku - brak pewności siebie - zniknie dzięki onyksowi. Wzmacnia pewność siebie osoby noszącej i czyni ją pewną siebie. Minerał daje Rakowi determinację do wygładzenia nadmiernej wrażliwości i podatności na wrażenia. Onyksowy dodatek uwalnia potencjał osoby noszącej go.
 • Panna. Do tego znaku najlepiej nadają się odmiany lżejsze. Pomagają one zrealizować główną ambicję Panny - wyjść z cienia. Onyks może ujawnić skłonności przywódcze znaku i promować rozwój kariery.
 • Skorpion. Ciemne onyksy są idealne dla tego znaku, ale pod jednym warunkiem: Skorpion musi nauczyć się żyć bez plotek (przedstawiciele tego znaku uwielbiają plotkować). Jeśli warunek przyjaźni z onyksem jest spełniony, kamień przyniesie szczęście w karierze, da harmonię w rodzinie, uchroni od smutnych myśli. Również kwarc postawi barierę między złymi ludźmi a Skorpionem.
 • Aquarius. Znak ten będzie doskonale współgrał z zielonym onyksem. Minerał pomoże użytkownikowi skoncentrować się na osiągnięciu celu, który okaże się niebywałym sukcesem.

Istnieją dwa znaki, dla których onyks jako amulet nie jest odpowiedni. Osoby spod znaku Gemini nie powinny go nosić, ponieważ sprawi, że skupią się na jednej rzeczy, a ten znak zodiaku lubi różnorodność. Minerał ten będzie wywierał zbyt dużą presję na Gemini, co w końcu doprowadzi do utraty równowagi.

Onyks również nie jest zalecany dla Ryb. Pasiasty kwarc zwielokrotnia pragnienie samotności. Przedstawiciele elementu wody i tak regularnie "uchylać" firmy, ale pod wpływem mineralnych i staną się nietowarzyski. Onyks karmi pesymizm Ryb, więc zdecydowanie nie jest to dobry wybór jako amulet.

Jakie imitacje są w

Kupując biżuterię z onyksem należy zwrócić uwagę, czy wkładka nie imituje kwarcu pasiastego, a jest. Jedną z najczęściej podrabianych odmian jest onyks arabski. Nazywa się go również czarnym, choć w rzeczywistości nie jest on do końca czarny. Tło kamienia jest ciemnobrązowe, prawie czarne. Przeplatają się w nim białe wzory w postaci inkluzji i linii. Jeśli sprzedawca mówi ci, że jest "unikalny czarny onyks" i pokazuje ci zwykły, kruczo-brązowy kamień, masz do czynienia z malowanym agatem.

Należy również uważać na kamienie o zielonej barwie. Często zamiast kamienia półszlachetnego stosuje się onyks, który przypomina marmur. Choć w jego nazwie jest słowo "onyks", kamień ten nie ma nic wspólnego z naturalnym onyksem. Jest to rodzaj marmuru. Jest dużo bardziej miękki niż onyks i oczywiście dużo tańszy. Oczywiście, to nie tylko te rodzaje, które są fałszywe, ale inne, jak również, więc trzeba być ostrożnym.

Barwiony agat, który często przez pozbawionych skrupułów sprzedawców podawany jest za onyks, bardzo szybko traci swój kolor. Odczynniki, które są używane do tworzenia niezbędnych odcieni są bardzo wrażliwe na światło. Nie tolerują wilgoci i czynników środowiskowych. Fałszywy onyks bardzo szybko się zdradzi, a w krótkim czasie kamień będzie miał nieestetyczny wygląd i będzie przypominał plastik.

Fałszywe czy nie: jak rozpoznać

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie produktu z kamieniem, aby zrozumieć jego "autentyczność"? Ważne są następujące kryteria:

 • Waga. Onyks jest ciężkim kamieniem, więc elementy biżuterii z nim wykonane noszą sporą wagę jako dodatek. Imitacje są znacznie lżejsze od naturalnego minerału. Nawet agat, który często przybiera maskę onyksu, wydaje się "puszysty" w porównaniu z pasiastym kwarcem. Dlatego najpierw oceń wagę akcesorium.
 • Rysowanie. To, co zdradza podróbkę, to wzór: wygląda na podróbkę. Jeśli wewnętrzna struktura kamienia ma wyraźne linie graficzne lub, przeciwnie, jest zbyt niewyraźna i wyblakła, jest to falsyfikat. Prawdziwy kwarc charakteryzuje się "złotym środkiem". Brak smug i inkluzji zdecydowanie sugeruje, że jesteś oszukiwany.
 • Przejrzystość. Naturalny onyks ma przezroczystą strukturę. Stopień przejrzystości zależy oczywiście od odmiany; zdarzają się też dość gęste próbki. Ale w tych kamieniach, które są używane w biżuterii, żyły są wyraźnie widoczne na głębokości do 4 centymetrów. Podróbki mają bardzo gęstą strukturę i nie widać nic poza politurą.

Onyks jest stosunkowo tanim kamieniem. W porównaniu z kamieniami szlachetnymi, oczywiście. Ale to nie może być warte takiego grosza. Zwłaszcza, gdy oprawione są w złoto i srebro. Dlatego, jeśli ktoś oferuje nam tanią biżuterię, powinien wiedzieć na pewno, czy nie jest to imitacja kwarcu pasiastego. Należy pamiętać, że cena kamienia naturalnego jest bezpośrednio związana z pięknem projektu. Bardziej cenione są okazy żywe, kamienie, które przyciągają wzrok i posiadają różnorodne paski.

Kupując akcesoria w zaufanych miejscach oszczędzisz sobie konieczności sprawdzania autentyczności kamienia. Megamarket Gold.ua ceni swoją reputację, dlatego oferuje swoim klientom kamienie naturalne, których jakość jest nie do podważenia.

Jak dbać o produkty z onyksem

Aby mieć pewność, że biżuteria z onyksem nie straci swojego piękna, należy o nią odpowiednio dbać. Kwarc pasiasty jest zupełnie niewymagający w pielęgnacji. Wystarczy go raz na jakiś czas wyczyścić i tyle. Jak wyczyścić kamień w domu? Delikatny roztwór mydła i szczoteczka do zębów (tylko miękka) wystarczą!

Nie zapominaj o zdejmowaniu biżuterii podczas prac domowych, wizyty w saunie czy na plaży. Trzymaj swoje ulubione akcesoria w pudełku na biżuterię i oddzielaj je od siebie. Pamiętanie o tych podstawowych zasadach zapewni długowieczność Twojej biżuterii. Ponadto uważa się, że kamienie o silnej energii potrafią odwdzięczyć się właścicielowi za opiekę nad nimi. Więc dbaj o siebie, kochaj i nie zapomnij częściej wyjmować swojego onyksu!

Komentarze (0)

Zostaw komentarz