Dlaczego srebrne sztućce czernieją: oznaki, naukowe wyjaśnienie i inne przyczyny powstawania ciemnej płytki nazębnej

Udostępnij

Każda osoba nosząca srebro biżuteria kiedykolwiek zauważyłem, że z czasem może stać się głębszy i ciemniejszy. Jeśli płytka nie pojawia się natychmiast po zakupie, jest to proces naturalny. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy akcesorium nie jest noszone zbyt często, a tym bardziej, gdy jest noszone aktywnie. Materiał ma tendencję do utleniania się po czas. Czasami jednak srebrna biżuteria może zbyt szybko czernieć, a nie tylko ciemnieć. Co powoduje, że srebro staje się czarne?? Odpowiedź na to pytanie ludzie mają jedno, a nauka drugie. Spróbujmy się tego dowiedzieć!

Srebro staje się czarne: omeny i przesądy

Dlaczego srebro staje się czarne?nasi przodkowie zastanawiali się, dlaczego srebro czernieje. Uznali to za zły omen. Istnieje omenWierzyli, że to zły omen, a kiedy nosisz srebrne sztućce, stają się one zmatowiałe, gdy jesteś poważnie uszkodzony. Zgodnie z przesądem, poszczególne przedmiot zmieniła kolor, można się dowiedzieć, jakiego rodzaju kłopotów należy się spodziewać. Jeśli zmieni kolor na czarny:

 • krzyż - na noszącego została nałożona silna klątwa;
 • kolczyk lub łańcuszek - osoba została postawiona pod złym okiem;
 • pierścień - noszący złożył śluby celibatu;
 • naczynia - w domu zadomowiło się coś niecnego.

Widząc, że srebro sczerniało.W dawnych czasach odprawiano specjalny rytuał, który miał chronić właściciela przed złymi intencjami. Istota rytuału była następująca: właściciel poczerniałego srebra udawał się do świątyni, tam spowiadał się i zapraszał kapłana do domu, aby ten je poświęcił. Trzy świece zostały umieszczone w trzech różnych kościołach. W ostatnim kościele obowiązkowo trzeba było kupić poświęcony srebrny krzyż. Do rzeki wrzucono biżuterię, która była pokryta czarnym nalotem. Wierzono, że zabierze on ze sobą wszystkie kłopoty.

Jest jeszcze jedno przekonanie, które wyjaśnia dlaczego srebro ciemnieje na ciele.. To jest metal Srebru od dawna przypisywano cnotę ochrony noszącego przed złymi mocami. Jeśli kawałek srebra noszony przez człowieka staje się czarny, oznacza to, że spełnił on swoją funkcję: chroni przed czarną magią i ciemnymi mocami. Wierzyli, że krzyż pełni szczególną funkcję ochronną: gdy przybierał czarną barwę, mówili, że akcesorium zapobiega poważnym nieszczęściom, jakie mogą spotkać jego właściciela.

Naukowe wyjaśnienie ciemnienia srebra

 

Nauka od dawna wyjaśnia co powoduje ciemnienie srebra.. Argentum sam w sobie jest miękki, więc inne metale są dodawane w produkcji wyrobów. W stopie zawsze znajduje się miedź. Reaguje ze związkami zawierającymi siarkę. Reakcja z siarkowodorem zachodzi pod wpływem tlenu. Produkt utlenia się i staje się ciemny.

Aby zrozumieć dlaczego srebro czernieje na ciele Można zrozumieć, dlaczego srebro na ciele staje się czarne, wiedząc, że w pocie obecne są siarczany. Są to sole kwasu siarkowego, które reagują z argentem. Kiedy biżuteria jest noszona, osadza się na niej pot, powodując reakcję chemiczną, która prowadzi do przyciemnienia akcesorium.

Pojawienie się ciemnego nalotu na srebrnej biżuterii jest z naukowego punktu widzenia procesem naturalnym. Ale może się też zdarzyć, że zanim osoba założy biżuterię, staje się ona czarna. Dzieje się tak dlatego, że istnieją czynniki, które przyspieszają i wzmacniają utlenianie argentu. Co powoduje, że srebro na ciele staje się czarne?? Na proces ten mogą mieć wpływ następujące działania, warunki i czynniki.

 • Stres. Stres przyspiesza pracę gruczołów potowych. Przy zwiększonym wydzielaniu potu wzrasta stężenie siarczanów. W związku z tym srebrna biżuteria szybko ciemnieje. Jeśli zauważyłaś, że Twoje ulubione akcesorium zmatowiało w ciągu nocy, prawdopodobnie stresowałaś się cały dzień.
 • Ćwiczenie. Aktywność fizyczna powoduje nadmierne pocenie się. Jeśli zapomnisz zdjąć biżuterię przed wejściem na siłownię, przygotuj się na powłokę płytki nazębnej. Naszyjniki i wisiorki mogą być szczególnie podatne na odbarwienia: to one zazwyczaj wydzielają najwięcej potu.
 • Nadmierna wilgotność. Srebro może również stać się czarne Srebro może również czernieć pod wpływem czynników środowiskowych. Jeśli wilgotność powietrza jest zbyt wysoka, błyszczące akcesorium może pokryć się płytką nazębną w ciągu jednego dnia. Wysoka wilgotność powietrza spowalnia parowanie potu, w wyniku czego na skórze pozostaje duża ilość soli siarki (a wiemy już, że wywołują one reakcję utleniania). Srebrne akcesoria mogą również matowieć, jeśli przebywasz w wilgotnej strefie. Srebrne łańcuszki i krzyżyki mogą pokryć się patyną, nawet jeśli osoba nosząca je nie poruszała się i nosiła biżuterię tylko w deszczową pogodę. Ponieważ akcesoria nie lubią wilgoci, należy je zawsze zdejmować, gdy idziemy do sauny, pływamy w basenie lub po prostu bierzemy prysznic. W przeciwnym razie szybko stracą swój urok i zamiast błyszczeć, staną się szaro-czarne.
 • Kontakt z chemikaliami. Srebro matowieje w kontakcie z chemią gospodarczą i kosmetykami. Czy srebro ciemnieje gdy ma kontakt z żywnością? Tak! Zwłaszcza cebula może je uszkodzić. Dlatego też przed przystąpieniem do prac domowych (sprzątanie, pranie, gotowanie) należy wyjąć srebrne sztućce. Aby Twoje ulubione rzeczy jak najdłużej nie czerniały, noś je po nałożeniu makijażu.

Jeśli zużycie Srebrne akcesoria odpowiednio dobrane, z wyłączeniem czynników sprzyjających utlenianiu się metalu, zachowają swój reprezentacyjny wygląd przez długi czas. Oczywiście, z czasem na każdym przedmiocie pojawi się ciemny nalot, ale jest on łatwy do usunięcia.

Czarne srebro - dowód na chorobę: czy to prawda?

Istnieje Istnieje teoria, że argentum pokrywa się płytką nazębną, gdy człowiek ma problemy zdrowotne. Jest w tym trochę prawdy. Jeśli srebrna płytka stanie się czarna na ciele bardzo szybko, lekarze radzą zwrócić uwagę na swoje samopoczucie. Akcesoria wchodzą w kontakt ze skórą i utleniają się od potu. W niektórych chorobach zwiększa się potliwość i zmienia się skład potu, co przyspiesza reakcję utleniania srebra. Zmiana w wyglądzie produktu może wskazywać na następujące stany chorobowe.

 • Choroby wątroby, nerek lub pęcherzyka żółciowego. Te warunki powodują, że pot staje się kwaśny i żrący. Biżuteria utleniająca się może utleniać się szybko: możesz nosić błyszczący srebrny naszyjnik rano, a ciemny wieczorem.
 • Zmiany hormonalne. Składniki potu ulegają zmianie w przypadku zaburzeń hormonalnych. Nagłe ściemnienie srebrnej biżuterii jest powodem do sprawdzenia układu hormonalnego. Ale hormony zmieniają się również w czasie ciąży, więc ulubiony dodatek może być sygnałem dla kobiety, która nie jest jeszcze świadoma swojego "ciążowego stanu".

Płytka nazębna na akcesoriach może pojawić się, gdy użytkownik przyjmuje leki. Dlaczego srebro ciemnieje na ciele w tym okresie? Organizm usuwa pozostałości leków poprzez gruczoły potowe. Niektóre substancje chemiczne zawarte w lekach mogą przyspieszać utlenianie argentrum.

Nawiasem mówiąc, jest pewien ciekawy fakt związany z ze srebrem i chorobami. Ludzie często zauważają, że po powrocie do zdrowia znika nieatrakcyjna szarość na ich biżuterii. Przyczyną rozjaśnienia jest ten sam pot. Zawiera sole kwasu azotowego, który może rozbić ciemną płytkę nazębną. Zazwyczaj zapobiegają one szybkiemu ciemnieniu srebra. Kiedy człowiek jest chory, sole te są wydalane w niewielkich ilościach. Po wyzdrowieniu pot wraca do normy, a srebrna biżuteria nagle staje się jaśniejsza.

Najbardziej prozaiczną przyczyną powstawania tabliczki jest niska jakość.

 

Powód, dlaczego srebrna tabliczka zmienia kolor na czarnyPowodem, dla którego srebro czernieje może być niska jakość materiału. Każdy artykuł wykonany z argentum ma swoją klasę. Można po tym poznać, ile czystego metalu jest w modelu, a reszta to dodatki. Są one potrzebne do zwiększenia odporności na ścieranie. Najpopularniejsze na rynku jubilerskim biżuteria na rynku są akcesoria oznaczone znakiem 925. Oznacza to, że kawałek zawiera 92,5 procent metalu szlachetnego i 7,5 procent dodatków. Taki stosunek w stopie jest uważany za optymalny. Gdyby biżuteria była wykonana w całości ze srebra, byłaby miękka i niepraktyczna. Istnieją inne proporcje, które są uważane za dopuszczalne: doskonałe kawałki można znaleźć wśród tych, które zawierają 96, 87, 83% argentum.

Ważne jest, aby dodatkowe metale, które są używane do tworzenia biżuterii były wysokiej jakości. W przeciwnym razie Srebro staje się czarne Bardzo szybko. Ciemnoszary nalot pojawia się również wtedy, gdy nie są zachowane proporcje ligatury (dodatków) i czystego metalu. Dlatego, jeśli Twoje akcesorium jest sczerniałe, może być po prostu słabej jakości.

Niektóre sklepy jubilerskie podadzą Ci niewłaściwą próba. Konsument oczekuje biżuterii, która będzie trwała przez długi czas, nie tracąc swojego reprezentacyjnego wyglądu, ale to co dostaje to Przyciemnione srebro już po jednym tygodniu noszenia. Dlatego tak ważne jest, aby kupować akcesoria jubilerskie z zaufanego miejsca. В katalog W katalogu Gold.ua można znaleźć ogromny wybór wysokiej jakości srebrnej biżuterii, która będzie cieszyć się swoim blaskiem przez naprawdę długi czas.

Jak czyścić srebrną biżuterię w domu

 

Co zrobić, gdy srebro sczernieje? Wyczyść to! Po wyczyszczeniu znów będzie błyszczeć. Najprostszym sposobem na przywrócenie przedmiotowi jego dawnego piękna jest oddanie go do jubilera. Jeśli zdecydujesz się na profesjonalne czyszczenie, możesz mieć pewność, że Twój przedmiot nie zostanie uszkodzony.

Jednak srebrną biżuterię można również czyścić w domu. Najlepiej jest kupować środki do pielęgnacji biżuterii, które można nabyć u jubilerów. В katalog W katalogu Gold.ua wraz z biżuterią srebrną można znaleźć pasty i specjalne ściereczki, za pomocą których można łatwo przywrócić piękno swoich ulubionych przedmiotów.

Istnieją również tradycyjne sposoby walki z nalotem na srebrnej biżuterii. Nie wszystkie metody, które można znaleźć w Internecie są bezpieczne dla akcesoriów. Dlatego:

 • najlepiej czyścić je miękką szczoteczką do zębów i proszkiem do zębów, pastą lub roztworem mydła.
 • Roztwór amoniaku może również pomóc w usuwaniu płytki nazębnej, ale ważne jest, aby trzymać się proporcji: dodaj łyżkę stołową amoniaku do pół litra wody.

Jeśli srebro rodowaneGdy srebro rodowane ciemnieje, popularne domowe sposoby nie są wystarczające. Jedyne, co może zrobić, to zepsuć biżuterię. Najlepszym sposobem na usunięcie plamy jest wypłukanie przedmiotu pod bieżącą, ciepłą wodą, wysuszenie go i staranne wypolerowanie specjalną szmatką. Podobnie w ten sam sposób można czyścić biżuterię z kamienia. Jeśli biżuteria jest bardzo brudna, można zostawić ją na 30 minut w ciepłej wodzie z mydłem do prania, a następnie wysuszyć miękką szmatką i wypolerować.

Po wyczyszczeniu srebrna biżuteria będzie wyglądała jak nowa. Aby nie ciemniały przez długi czas, należy o nie odpowiednio dbać: trzymać w osobnym pudełku, zdejmować podczas uprawiania sportu, kąpieli, prac domowych. Zawsze regularnie czyść swoją biżuterię, ponieważ będzie ona matowieć i odbarwiać się. Pamiętaj, że utlenianie nie przekreśla autentyczności srebra: nawet najlepszej jakości biżuteria ciemnieje, ale z czasem. Jeśli jednak szybko matowieje, należy poszukać przyczyny, aby zapobiec ponownemu matowieniu. Czytaj więcej na: http://zreczynowybrylant.pl

Komentarze (0)

Zostaw komentarz