Dlaczego srebrne kolczyki ciemnieją

Udostępnij

Przyciemnienie biżuterii nie ma nic wspólnego z klątwą, "złym okiem" i innymi "światowymi" powodami. Lekarze nie łączą ciemnienia srebra ze złym stanem zdrowia i odchyleniami także w jakichkolwiek organach wewnętrznych (w każdym razie nikt nie przeprowadził poważnych oficjalnych badań). Uważa się również, że w różnych warunkach pot może zawierać więcej siarki - wtedy srebro ciemnieje szybciej - lub azotu - wtedy srebro prawie nigdy nie ciemnieje.

Przyczyny ciemnienia kolczyków wynikają z reakcji chemicznej srebra na różne czynniki. Miedź jest dodawana do srebra jubilerskiego, a jej duże ilości (w wyrobach nisko karatowych) powodują oczywiście ciemnienie kolczyków. Jeśli doda się pallad lub platynę, utlenianie będzie znacznie mniejsze. Kolejna sztuczka jubilerska, rodowanie, zmniejszy prawdopodobieństwo ciemnienia prawie do zera. Jest to prawdą, o ile sama powłoka nie ulega zużyciu.

Właściwe przechowywanie i staranna pielęgnacja biżuterii pozwoli Ci zaoszczędzić kłopotów związanych z nieatrakcyjnym wyglądem Twoich srebrnych kolczyków.

Dlaczego więc Twoje srebrne kolczyki sczerniały?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że je kochasz i nie zdejmujesz ich zbyt często. Na przykład, gdy masz je w uszach na siłowni lub w łazience, gdzie intensywnie się pocisz. Srebro ma tendencję do ciemnienia w kontakcie ze spoconą skórą, zwłaszcza jeśli w pocie znajdują się elementy siarki. Zwiększona wilgotność powietrza przyczynia się do odbarwienia kolczyków.

Inną możliwą przyczyną czernienia srebrnych kolczyków jest stosowanie kosmetyków. Otóż srebro nie lubi, gdy w kosmetykach znajduje się siarka i inne substancje chemiczne. Jeśli używasz kremów, balsamów lub maseczek, lepiej jest zdjąć kolczyki.

Praca w kuchni może również uszkodzić kolczyki, ponieważ żółtka jaj i cebula mogą zawierać siarkę. Jeśli posiadasz kuchenkę gazową, możesz mieć kontakt z siarką. Środki czyszczące i myjące zawierają nie tylko siarkę, ale również chlor, który powoduje matowienie srebra. Zwykła sól kuchenna może przyciemnić kolczyki.

Basen również nie jest miejscem, w którym powinnaś umieścić kolczyki - nie dość, że woda jest chlorowana, to jeszcze możesz zgubić swoją biżuterię. Inną odpowiedzią na pytanie "dlaczego srebrne kolczyki ciemnieją" jest pływanie w morzu - woda morska, szczególnie woda z Morza Czarnego, zawiera dużo siarkowodoru.

Nowe kolczyki mogą również pozostawiać ślady na płatku usznym: kolczyki zostały wypolerowane przed sprzedażą, a pozostałości po polerowaniu powodują ciemnienie.

Kolczyki ciemnieją nawet wtedy, gdy nie są noszone, ale są niewłaściwie przechowywane. Na przykład, kolczyki, które nie były noszone, umieszczane są w szczelnie zamkniętym metalowym pudełku. Efektem tego jest nie tylko przyciemnienie, ale nawet pleśń. Do przechowywania najlepiej używać drewnianej skrzynki z miękką wyściółką. Biżuterii nie należy układać jedna na drugiej. Najlepiej, aby każdy z nich miał swoje własne opakowanie lub przynajmniej zawijał kolczyki w folię.

Po wyczyszczeniu, polakieruj kolczyki specjalnym lakierem do biżuterii lub przynajmniej użyj bezbarwnego lakieru do paznokci na zapięciu kolczyków. Noś swoje kolczyki z przyjemnością, dbaj o nie, a będą Ci długo służyły.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz