Dla przeciętnego odwiedzającego sklep jubilerski, platyna jest metalem szlachetnym, wartym więcej niż złoto, a tym bardziej srebro. Przeciętny konsument wie, że platyna ma biało-szarą strukturę, wygląda szlachetnie i jasno się mieni. Na tym kończy się nasza wiedza na temat jednego z najcenniejszych metali jubilerskich na naszej planecie. A pytanie, dlaczego platyna biżuteria platynowa jest droższe niż złoto, to wciąż otwarta kwestia. Świadczy to jednak tylko o tym, że platyna to świetny temat do rozmów i niepowtarzalna okazja, by dowiedzieć się wiele nie tylko o konkretnym metalu szlachetnym, ale także o ludziach i zjawiskach, które nas otaczają.
Tajemnica imienia
Słowo platyna ma hiszpańskie korzenie. W języku hiszpańskim plata oznacza srebro. Platina to słowo rodzaju nijakiego, pochodzące od plata, i może być tłumaczone pejoratywnie jako "srebrnik". Fakt, że złoto i srebro stanowiły wartość dla ludzkości, był znany od bardzo dawna. Ale wartość platyny nie była tak oczywista dla naszych przodków. W przeciwnym razie nie nazywaliby tego metalu tak obraźliwymi nazwami. Za odkrywców platyny uważa się hiszpańskich kolonizatorów. Natknęli się na szlachetną białą metal na kontynencie południowoamerykańskim. Oczywiście, platyna nie była ostatecznym celem ich poszukiwań: szukali złota. I to odkrycie, jak większość wielkich odkryć na świecie, zostało dokonane całkowicie przypadkowo. Odkrywcy tradycyjnie nie zdawali sobie nawet sprawy z tego, jak ważny i drogi jest to przedmiot.
Hiszpanie, myjąc złote ziarna, nagle odkryli, że jakiś srebrzysty metal został przylutowany do złota. Ziarna wydawały się być ze sobą stopione. Ponieważ nieoczekiwane znalezisko było wizualnie podobne do srebra, hiszpańscy kolonizatorzy nazwali je "małym srebro"małe srebro". Z czasem prawdziwa wartość znaleziska stała się jasna, ale nazwa metalu szlachetnego pozostała pejoratywna. Nic na to nie poradzimy, taka jest tradycja.
Trzeba przyznać, że po odkryciu tego cennego metalu poszukiwacze złota, którzy przybyli do Ameryki Południowej w poszukiwaniu szlachetnego kruszcu, mieli niełatwe zadanie. Oddzielenie srebra od ziaren złota było niesłychanie trudne. Sytuację dodatkowo komplikowała stosunkowo wysoka temperatura topnienia nieznanego wówczas metalu. Srebro topiło się w temperaturze 962 stopni, złoto w 1064 stopniach, a platynę można było stopić dopiero w temperaturze 1768 stopni Celsjusza. Dana fizyczna właściwość metalu szlachetnego czasami po prostu niweczyła wszelkie próby oddzielenia ziaren srebra od złota i przekształcała proces wydobycia złota w torturę dla poszukiwacza złota. Inne metody separacji nieznanego metalu w jego czystej postaci jeszcze wtedy nie istniały.
Od "srebra" do metalu szlachetnego: droga powstawania platyny
Nasi przodkowie domyślili się, że platyna jest cenniejsza od złota stosunkowo niedawno, nie więcej niż trzy wieki temu. Paradoksalnie, do tego momentu nikt nie zwracał uwagi na platynę. W najlepszym wypadku po prostu pomylono ją z srebrem. W najgorszym wypadku został wyrzucony jako kamień bez wartości materialnej. Jednym z najbardziej uderzających przykładów ilustrujących ten fakt było odkrycie skrzyni wyłożonej metalami szlachetnymi w Tebach, stolicy 4. nome Górnego Egiptu. Skrzynia, którą znaleźli archeolodzy została wykonana, według badaczy, około VII wieku p.n.e. Jednym z elementów tego schowka był szeroki pas platyny. Do wyposażenia skrzyni użyto również złota i srebra, ale w znacznie mniejszych ilościach.
Znalezisko to potwierdza, że rzemieślnik, który wykonał skrzynię, prawdopodobnie nie przywiązywał wagi do platyny i używał tego metalu jako zwykłego materiału nieszlachetnego, co czyniło go solidnym elementem skrzyni. Pomimo faktu, że prawdziwa wartość platyny została ustalona stosunkowo niedawno (znacznie później niż to było ze złotem i srebrem), w czasach starożytnych metal ten natknął się na ludzi dość często. Stąd postrzegali je albo jako wadliwe srebro, albo też jako złoto które z niewiadomych powodów nie zdążyło jeszcze "dojrzeć". I tak żyli przez wiele wieków.
Tylko Indianie zamieszkujący tereny Ameryki Południowej (obecne terytoria takich państw jak Ekwador i Kolumbia) odgadli przed innymi najwyższą wartość platyny. Podczas gdy hiszpańscy kolonizatorzy nazywali platynę obraźliwą nazwą, Indianie już nauczyli się jak obrabiać ten metal i tworzyć z niego biżuterię. Jednak reszta świata dowiedziała się o tym zbyt późno i została skazana na życie w niewiedzy przez wiele wieków.
Pierwsze nieśmiałe wzmianki o platynie jako odrębnym, niezależnym pierwiastku chemicznym związane były z publikacją pracy Scaligera Ćwiczenia Egzoteryczne, pochodzące z połowy XVI wieku. Jednak platyna została naprawdę odkryta prawie dwa wieki później - w 1748 roku, kiedy to naukowiec Don Antonio de Ulloa powrócił z wyprawy do Ameryki Południowej i napisał szczegółową relację ze swojej podróży i badań. Od tego czasu nazwa platyna została usłyszana i pierwsze próbki tego najdroższego metalu jubilerskiego na świecie zaczęły pojawiać się w Starym Świecie.
Platyna i złoto: co jest droższe i dlaczego?
Na pytanie o wysoki koszt białego metalu można odpowiedzieć dość krótko. Głównym powodem wysokich kosztów platyny jest waga metalu: platyna jest cięższa od złota. Oznacza to, że ten sam kształt i objętość kawałków wykonanych z białego metalu szlachetnego i tych wykonanych ze złota będzie miał inny ciężar właściwy. Biżuteria platynowa będzie cięższa od złotej. Stąd wynikają wyższe koszty.
Istnieją jednak inne, nie mniej obiektywne czynniki tego wysokiego kosztu. Platyna jest rzadszym metalem, nie tak powszechnym w przyrodzie jak złoto. Platyna jest trudniejsza w obróbce niż aurum, co również ma negatywny wpływ na cenę końcową. cena platynowa biżuteria.
Top 5 metali z grupy platynowców
Platyna jest jedynym metalem z grupy platynowców, którego właściwości fizyczne i chemiczne pozwalają na pełne wykorzystanie go w jubilerstwie. Istnieją jednak inni członkowie tej "społeczności" bez których wiele odkryć w życiu współczesnego człowieka byłoby niemożliwe. Porozmawiajmy o nich.
Palladium oznacza "planetę Pallada".
Główne właściwości palladu to jego wytrzymałość i lekkość. Charakterystyczną cechą jest genialny szczerze biały kolor, który posiada ten metal. Spośród wymienionych poniżej metali jest uważany za najmłodszy, ponieważ został odkryty niecałe dwa wieki temu, niemal w tym samym czasie co planeta Pallada, od której otrzymał nazwę. Jest rzadko używany jako metal bazowy w przemyśle jubilerskim. Powód jest banalny: brak popytu ze strony konsumentów. Jeśli Jeśli postarać się wystarczająco mocno, można znaleźć kilka dość proste kawałki całkowicie wykonane z palladu w asortymencie marek niszowych. Jest to jednak raczej wyjątek niż reguła.
W rzeczywistości istnieje wiele przypadków, w których coś o wysokiej wartości było przez długi czas tańsze niż obiektywnie mniej wartościowe przedmioty. Były czasy w historii, kiedy aluminium było droższe od platyny. Poczekajmy więc: szlachetny pallad nie bez powodu ma tak głośną definicję. Szlachetne metale, podobnie jak szlachetni ludzie, umieją czekać. Ale nawet jeśli pallad jest rzadko używany jako główny metal jubilerski, jest on aktywnie wykorzystywany w produkcji tzw. biżuterii z białego złota. Aby nadać akcesoriom szlachetny charakter biały Wystarczy dodać tylko jeden procent palladu do stopu złota i voila! Teraz odpowiedź na pytanie co jest droższe - białe złoto czy platynaPlatyna, oczywiście, ponieważ białe złoto jest po prostu zwykłym stopem złota. złoto stopiony z odrobiną palladu.
Ruthenium znaczy "Rus".
Andrzej Śniadecki jako pierwszy w Polsce ogłosił odkrycie nowego metalu z grupy platynowców. Wydarzenie to miało miejsce na początku ubiegłego wieku. Odkrycie zostało zarejestrowane w Petersburgu, a metal nazwano vestia. Francuzi jednak nie uwierzyli w Śniadeckiego i odrzucili jego pionierskie pomysły. Walka o prawdę między Petersburgiem a polskim naukowcem została przegrana. I tylko dlatego, że ówczesny Francuski Instytut Naukowy był znacznie bardziej autorytatywną i wpływową organizacją.
Za Polakiem był niemiecki fizyk, który nazywał się Ozanne. On również upierał się, że eksperymentalnie uzyskał nową substancję. Po Niemcu przyszedł chemik o imieniu Klaus. Ale i tym razem mu się nie udało: społeczność światowa - reprezentowana przez renomowanego szwedzkiego fizyka Berzeliusa - aktywnie sprzeciwiała się uznaniu nowego metalu. Claus nie poddał się jednak, kontynuował swoje badania i w 1844 r. udało mu się wyodrębnić czysty ruten z rudy platyny. Tym razem Berzeliusowi nie uszło to na sucho, a odkrycie musiało zostać uznane. Obecnie ruten produkowany jest na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest przetwarzanie platyny, w trakcie którego ruten jest uwalniany jako produkt uboczny. A drugi to zużyte paliwo jądrowe, które również rodzi ten metal z grupy platynowców.
Iridium znaczy "tęcza".
Został on odkryty przez naukowca o nazwisku Tennant. Anglik przebywał w Ameryce Południowej i, jak wielu innych na początku XIX wieku, próbował zbadać platynę. Podczas traktowania metalu świeżą mieszaniną kwasów (azotowego i solnego) Tennant odkrył w osadzie inny metal, który nie był wcześniej znany. Substancja została nazwana "iridium", co oznacza "tęcza". To właśnie dlatego, że gama kolorów tego metalu była niezwykle szeroka: miał on zdolność mienienia się wszystkimi kolorami tęczy. W przemyśle jubilerskim ten metal z grupy platyny jest prawie nigdy nie używany. Jeśli jest stosowany, to tylko jako dodatek do platyny. Z drugiej strony, iryd jest dość aktywnie wykorzystywany w przemyśle motoryzacyjnym. W szczególności jest on stosowany w produkcji świec zapłonowych, które w przeciwieństwie do konwencjonalnych świec niklowych są zaprojektowane na 120.000 kilometrów, a nie na 30.000.
Rhodium oznacza "różę".
Nazwa metalu oznacza "różę" w języku greckim. Zaskakujące i niespodziewane jak na metal, nieprawdaż? W międzyczasie ma to logiczne wytłumaczenie. Faktem jest, że trójwartościowe związki rodu mają czerwonawo-różowy kolor. Dlatego też Anglik William Wollaston, który odkrył rod, postanowił nazwać ten metal rodem.
Zawartość rodu w skorupie ziemskiej jest znikoma. W przeciwieństwie do meteorytów skalnych, które mają go w swojej strukturze bardzo dużo. Rod, co do zasady, nie może być znaleziony na własną rękę. Mówi się, że grzyby nie rosną osobno, ale tylko w stadach. To samo dotyczy rodu: występuje on zazwyczaj tylko obok złota i platyny. Rodowany oznacza "pokryty rodem". Często można usłyszeć w butikach jubilerskich lub przeczytać o tym w katalogu online największego sklepu internetowego z biżuterią.sklep w kraju - Gold.ua.przeglądając wirtualne witryny sklepów i wybierając biżuterię odpowiadającą Twoim potrzebom. Zdolność rodu do odbijania światła czyni go liderem wśród powłok jubilerskich. Jest tak samo "odblaskowy" jak srebro, ale w przeciwieństwie do swojego konkurenta, rod nie ma tendencji do ciemnienia z czasem. Dlatego też biżuteria rodowana pozostaje jak nowa przez wiele lat.
Osm oznacza "zapach".
Najdroższy metal naszych czasów, i tak, to jest dokładnie to, czym jest osm. Jeden gram tego metalu z grupy platynowców może kosztować kilka tysięcy dolarów i to nie jest żart. Ma kolor srebrny z biało-niebieskim odcieniem i jest uznawany za najgęstszą substancję na Ziemi. Naukowcy próbowali skurczyć osmu, i okazało się, że przedsięwzięcie było jeszcze bardziej absurdalne niż w przypadku diamentu: sprawa z osmem jest jeszcze bardziej skomplikowana.
Przy okazji, "osm" oznacza "zapach" w języku rosyjskim. Czy pamiętasz Tennanta, który eksperymentalnie odkrył iryd? Wraz z irydem odkrył również osm. Stało się to podczas tego samego eksperymentu: naukowiec potraktował platynę aqua regia, czyli wspomnianą wcześniej świeżą mieszaniną kwasów azotowego i solnego. Z osadu wypadł wtedy nie jeden metal, ale kilka. Pierwszym z nich był iryd. Drugim, jak się później okazało, był osm. Jedna z substancji, która się wytrąciła, miała bardzo ostry zapach, podobny do zapachu świeżego czosnku. Tak więc greckie osme ("zapach"), które natychmiast przyszło Tennantowi do głowy w czasie eksperymentu, stało się nie tylko tymczasową nazwą, ale stałą nazwą dla nowego metalu.
Jak widać, poprzez wykonanie biżuteria, platyna jest używany częściej niż jakikolwiek inny metal z grupy platynowców. Tylko ona może służyć jako baza dla biżuterii. Wszystkie inne metale są albo używane jako część ligatury, albo jako powłoka dla materiału bazowego, albo nie są w ogóle używane w przemyśle jubilerskim.
4 główne złoża platyny
Platyna jest wydobywana w różnych miejscach na naszej planecie. Gdzieś jest go więcej, gdzie indziej mniej. Ale największe złoża tego metalu na naszej ziemi są cztery: RPA, Kanada, Rosja i USA.
Największym z nich jest kompleks Bushveld, który znajduje się na terytorium RPA. To właśnie tam wydobywa się większość metali platynowych na Ziemi. Nie wnikając zbytnio w strukturę tego złoża, można je opisać jako gigantyczne naczynie, którego dno zagłębia się w ziemię, zaś brzegi wystają na powierzchnię skorupy ziemskiej. Do połowy ubiegłego wieku platyna była aktywnie wydobywana na Uralu (Rosja), ale do tej pory wydobycie metalu w tym regionie zostało przerwane z powodu całkowitego wyczerpania źródeł. Następnie naukowcy zaczęli zagospodarowywać złoże Tajmyr. Obecnie Półwysep Tajmyr jest miejscem koncentracji platyny w Federacji Rosyjskiej i jedynym źródłem platyny w kraju.
W Federacji Rosyjskiej platynę wydobywa się metodą zamkniętą, a w Kanadzie odwrotnie. Przynajmniej tak było do 2005 roku. rok. Dopiero w 2006 r. uruchomiono kopalnię podziemną, która jest dziś największym dostawcą palladu w państwie. W Stanach Zjednoczonych, metale z grupy platynowców są wydobywane w Montanie. Ten amerykański stan jest domem dla dwóch największych kopalni, uruchomionych w 1987 roku. Pallad stanowi ¾ wszystkich metali wydobywanych w tych kopalniach. A reszta ma tendencję do platynowania.
Jak sprawdzić, czy platyna jest prawdziwa: domowe sposoby
Na początku XXI wieku zachodnie firmy PR, na zlecenie wielkich firm jubilerskich, zaczęły aktywnie promować platynę jako obiecujący materiał jubilerski pod hasłem "ponadczasowy metal dla wiecznej miłości". A chwyty marketingowe, tak jak w przypadku diamentów, sprawdziły się doskonale. Popularność platyny naprawdę poszybowała w górę. Niektórzy producenci oferowali kawałki platyny dla mężczyznWiększość firm postawiła na popularność platyny dla mężczyzn. Jednak większość firm skupiła się na pierścionkach zaręczynowych i ślubnych, jak również innych rodzajach biżuterii ślubnej.
Jeśli masz w swojej szkatułce pierścionek, który odziedziczyłeś po babci i nie wiesz, czy jest srebrny, biały, czy srebrny, to znaczy, że jest to pierścionek, który nie jest srebrny. złota lub platyny.Oferujemy Państwu kilka domowych wskazówek, które pomogą uporządkować sytuację i uzyskać bardzo dokładną odpowiedź na pytanie bez uciekania się do usług specjalistycznego rzeczoznawcy.
Metoda pierwsza: szacowanie masy
Wagę biżuterii można oszacować za pomocą zwykłej wagi kuchennej, którą w dzisiejszej dobie dobrych nawyków żywieniowych ma w swojej kuchni co druga gospodyni domowa. Jeśli jesteś co drugą gospodynią domową i nie masz wagi, oszacuj wagę biżuterii na oko. W tym celu należy wziąć do porównania srebrną sztukę o podobnej wadze i złotą sztukę o podobnej wadze. Różnica w wadze pomiędzy platyną a srebrem jest ogromna: platyna jest cięższa. Ale w porównaniu do złota, różnica w wadze jest również zauważalna. Należy tu rozważyć dwie ważne kwestie:
- Gęstość platyny: Ten metal szlachetny ma znacznie większą gęstość niż złoto czy srebro, jedynie osm i iryd mają taką samą gęstość jak platyna, a gdzieś w okolicach platyny znajdują się uran i ren - ich gęstość jest podobna do platyny;
- Oznaczenie platyna: metal stosowany jako materiał jubilerski jest najwyższej próby, od 850. do 950. próby; oznacza to, że udział czystej platyny w biżuterii wynosi od 85% do 95%, natomiast maksymalna zawartość złota w biżuterii nigdy nie przekracza 75% (w przeciwnym razie stop (W przeciwnym razie stop byłby zbyt miękki do noszenia, chociaż 750-złotowy kawałek zdecydowanie nie nadaje się do codziennego noszenia).
Oba opisane powyżej czynniki wpływają na wagę końcowego wyrobu jubilerskiego. Dlatego nawet bez wagi poczujesz, że platynowy kawałek jest cięższy niż złoty, a nawet bardziej niż srebrny.
Metoda druga: narażenie na działanie substancji drażniących
Żadna z domowych substancji nie jest w stanie negatywnie wpłynąć na platynę i zepsuć jej wygląd poprzez pozostawienie plam lub innych śladów na powierzchni akcesorium. Z tego powodu platyna może być badana pod kątem autentyczności przy użyciu następujących cieczy:
- jod;
- nadtlenek wodoru;
- ocet.
Przypomnijmy, że platyna jest metalem szlachetnym. I to nie jest tylko piękny epitet. Jest to prefiks, który oznacza, że ten metal jest z pogody. Nie utlenia się w powietrzu i nie koroduje w wodzie. Nie reaguje z alkaliami i kwasami. Ale aby tak się stało, platyna musi być dobrze podgrzana, w przeciwnym razie nie będzie kontaktu. Tylko dwie ciecze mogą powoli rozpuszczać platynę - aqua regia, o której wielokrotnie pisaliśmy powyżej, oraz ciekły brom.
Trzecia metoda: próba ogniowa
Oporność platyny jest poza skalą. To właśnie z tego powodu metal ten jest aktywnie wykorzystywany nie tylko w jubilerstwie, ale także w innych gałęziach przemysłu, w tym w przemyśle kosmicznym i samochodowym. Jeśli weźmiesz platynowy pierścionek lub kolczyki za pomocą pęsety (w specjalnych rękawiczkach, które ochronią twoje ręce przed poparzeniem, gdy metal jest podgrzewany) i przyniesiesz biżuterię do palnika gazowego, nic się z nią nie stanie w ciągu minuty lub trzydziestu. Wygląd szlachetnego akcesorium nie zmieni się w żaden sposób i pozostanie dokładnie taki sam jak przed sesją grzewczą.
Metoda czwarta: pomiar gęstości
Pamiętasz prawo Archimedesa? Następnie postępuj ściśle według niego. Najpierw należy określić masę hipotetycznej platynowej biżuterii. Po ustaleniu dokładnej objętości wody, wyrażonej w centymetrach sześciennych. Wskazane jest, aby do eksperymentu zabrać naczynie pomiarowe, które po umieszczeniu akcesorium w wodzie pozwoli łatwo obliczyć objętość wypartej cieczy.
Mając już wszystkie potrzebne informacje, wystarczy wykonać prostą operację matematyczną: podzielić masę biżuterii w gramach przez objętość wody wypartej przez biżuterię w centymetrach sześciennych. Otrzymana liczba będzie oznaczała gęstość biżuterii. Jeśli liczba ta jest zbliżona do 21,45, to rzeczywiście mamy do czynienia z platyną.
Dowiedz się więcej na: http://zreczynowybrylant.pl
Komentarze (0)