Diamentowe oko: jak odróżnić białe złoto od platyny

Udostępnij

Bogactwo i różnorodność biżuterii w salonach wymaga od klienta pewnej umiejętności czytania i pisania. Od dawna nie wystarcza już samo wskazanie palcem na biżuterię i powiedzenie: podoba mi się. Powinieneś mieć przynajmniej ogólne pojęcie o tym, z jakiego metalu wykonany jest pierścionek lub wisiorek i jakimi kamieniami są inkrustowane.


To, co z wyglądu (przynajmniej na pierwszy rzut oka) wygląda podobnie, może być kardynalnie różne w składzie. Weźmy na przykład srebro, białe złoto i platynę. Jasny szlachetny kolor, lekko stalowo mieniący się odcień... Podobny? Więcej niż to! Jaka jest różnica między platyną a białym złotem? Przekonajmy się.

Z wyłączeniem srebra.

Z pięknym "księżycowym" metalem - srebrem - wszystko jest raczej proste. Przede wszystkim należy przyjrzeć się bliżej kolorowi. Obrączki srebrne i z białego złota będą miały jaśniejszy odcień, ale złoto nadal będzie miało lekko ciepły, żółtawy odcień. Srebro z kolei nie będzie miało żadnej nuty "ciepła". Metal będzie raczej przypominał jasną stal. Jeśli na zewnątrz wygląda tak samo, oszukuj i spójrz "do środka": nieobrobione, niepolerowane obszary są szczególnie wyraźne.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie podatności na wypaczenia. Srebro jest bardzo miękkim metalem i nawet delikatne dłonie kobiety są w stanie lekko wygiąć srebrny pierścionek. Nie będzie to działać w przypadku złota. Cóż, albo będzie to o wiele trudniejsze do zrobienia.

Złoto od srebra można odróżnić po oznaczeniach. Wszystkie złote (czerwone lub białe) są oznaczone prostokątem. Srebro, z drugiej strony, jest baryłkowate i owalne.

5 punktów różnicy

Aby poznać różnicę między białym złotem a platyną, należy najpierw spojrzeć na skład i właściwości każdego metalu. Po tej krótkiej dygresji na temat branży jubilerskiej, praktyczne porady dotyczące tego, jak odróżnić poszczególne elementy, będą o wiele bardziej zrozumiałe.

Platyna: Od szmaty do bogactwa

Chociaż to powiedzenie może brzmieć nieco prowokacyjnie dla najszlachetniejszych metali, w rzeczywistości było prawdziwe. Niestrudzeni poszukiwacze złota, natknąwszy się na żółtą skałę z niezrozumiałymi inkluzjami, próbowali pozbyć się tych "kropek". Ale szare ziarna nie chciały się wymyć z żółtej skały, a sfrustrowani górnicy nazwali złoto zgniłym z powodu platyny, która "psuje" czysty metal. Innymi słowy, oryginalna nazwa dla platyny (srebro w języku hiszpańskim) nie był sam metal, ale tylko te psujące szare plamki, które przypominały srebro. Metal był nieugięty, niechętny do wytopu, nie dało się z nim nic zrobić. Dlatego też platyna była warta... połowę ceny srebra. Teraz, oczywiście, jest to niemożliwe do wyobrażenia. Królowa metali szlachetnych zwana Platyną miała długą drogę od upokorzenia do niebywałej popularności, ale udało jej się ją pokonać. Dowiedzmy się, czym ona jest.

Królowa metali szlachetnych

Platyna jest czysty czysty metal, prawie biały kolor, umiarkowanie błyszczące i dość plastyczne. Platyna nie jest błyszcząca. Jego blask można raczej określić jako stonowany stalowy połysk. Metal ten jest niezwykle twardy (i to właśnie ta twardość sprawiała problemy średniowiecznym złotnikom), wytrzymały i nie odkształca się. Czystość platyny sprawia, że jest to idealny metal dla alergików. Żadnych stopów, galwanizacji czy powłok - tylko czysty metal, który ma 100% właściwości hipoalergicznych.

Zwróć uwagę również na ocenę. W internetowym supermarkecie jubilerskim Gold.ua można kupić trzy próbki platyny: 950, 900 i 850. Należy przypomnieć, że liczby na próbce - to wskazuje procent metalu bazowego w produkcie. Tak więc, 950th hallmark oznacza, że w biżuterii jest 95% platyny, a pozostałe 5% - to zanieczyszczenia. Jeśli jeszcze nie możesz sobie na to pozwolić, wybierz białe złoto.

Białe złoto: optymalny stop

Uzbrojony w wiedzę na temat platyny, możesz mówić również o białym złocie. Oczywiście, porównując go do poprzedniego metalu. Jakie są więc główne różnice?

Po pierwsze, białe złoto nie występuje w naturze. Jest to stop, w którym 50-75% złota jest dodawane do różnych innych metali. Przede wszystkim srebro, pallad czy znana już platyna. Wcześniej, nikiel był mieszany z złotem, to była powszechna praktyka. Ale naukowcy odkryli, że nikiel jest silnym alergenem, a jubilerzy zrezygnowali z tej "mieszanki". Nie wszyscy z nich to zrobili. Jeśli więc masz skłonności do alergii, zwróć uwagę na skład stopu.

Jeśli platyna jest nazywana najtwardszym metalem szlachetnym, złoto, niestety, zyskało reputację najbardziej miękkiego. To dlatego czyste złoto jest tak podatne na wypaczenia. I dlatego do stopu dodaje się różne metale. I to nie tylko dla piękna, ale także dla funkcjonalności i zwiększonej wytrzymałości.

Teraz trochę o estetyce: przyjemny biały odcień złota nadaje rodowanie. Jest to metal, który jest dość podobny do platyny w tonie i wytrzymałości. Rod chroni złoto i pomaga ukryć czerwonawy aspekt koloru, jak również nadaje przedmiotowi stalowy kolor. Prawdą jest, że z biegiem lat ta powłoka blaknie i białe złoto nie jest już tak białe jak kiedyś. Na szczęście problem ten rozwiązuje się w każdej pracowni jubilerskiej.

Podsumowując

Główną różnicą pomiędzy białym złotem a platyną jest skład. Platyna jest samodzielnym metalem, natomiast białe złoto jest stopem.

  • Zwróć uwagę na odcienie: platyna ma bardziej stalowy, niedopowiedziany kolor, podczas gdy białe złoto wygląda jaśniej i ma więcej iskier.
  • Należy pamiętać o różnicach w trwałości: złoto jest bardziej miękkie niż platyna, więc łatwiej się odkształca. Złoto jest również pokryte warstwą rodu dla uzyskania pięknego, jasnego połysku. Z czasem ulega on zużyciu i należy odnowić biżuterię.
  • Zachowaj ostrożność, jeśli jesteś na niego uczulony. W celu uzyskania białego złota, do metalu mogą być dodawane różne zanieczyszczenia, które mogą wywołać reakcję alergiczną. Platyna nie zawiera tych zanieczyszczeń, jest więc całkowicie bezpieczna dla alergików.
  • Najbardziej zauważalną różnicą pomiędzy białym złotem a platyną jest cena. Platyna jest droższa od złota. Ale jest to inwestycja, która z pewnością się opłaci.

Jak odróżnić platynę od białego złota?

Wszystko, co ty i ja musimy zrobić, to znaleźć odpowiedź na pytanie, jak odróżnić platynę od białego złota. Istnieje kilka sposobów, aby pomóc Ci wiedzieć, czy patrzysz na rodowane aurum lub platynę. Na początek wystarczy identyfikacja wizualna. Platyna jest bardziej podobna do stali i jest mniej błyszcząca niż białe złoto. Można również sprawdzić po pewnym czasie, czy powłoka galwaniczna nie uległa zużyciu. Jeśli ma, i widzisz szaro-żółty odcień, masz do czynienia z białym złotem.

Innym wygodnym sposobem jest określenie wagi. Wszystkie inne rzeczy są równe, platyna jest cięższa niż złoto. Jeśli masz szansę spojrzeć na dwa podobnie wyglądające przedmioty i wziąć je do ręki, platynowy będzie cięższy. Wreszcie, spójrz na branding. Rozmawialiśmy już o tym, że platyna najczęściej występuje w próbach 950, 900 i 850. W złocie można znaleźć również inne liczby: 750, 585, 500.

Wybór materiału, z którego wykonana jest biżuteria zależy wyłącznie od Ciebie. Najważniejsze jest, aby zrozumieć, co dokładnie kupujesz, z czego składa się przedmiot i jak będzie się zachowywał podczas noszenia.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz