Czego mężczyźni powinni szukać w zegarku

Udostępnij

Podobnie jak moda męska, biżuteria męska to rozwijający się przemysł, który wciąż się różnicuje. Jeden element, który zachowuje swój klasyczny status? Zegarki męskie. Oprócz swojej praktyczności, zegarki są dodatkiem, który może przemawiać do okazji i odzwierciedlać Twój styl.

Niezależnie od tego, czy otrzymałeś zegarek na pamiątkę, czy kupujesz zegarek sportowy, czy też chcesz coś odpowiedniego na oficjalne okazje, zastanów się nad poniższymi kwestiami.

Podstawowe cechy

Wysokiej jakości zegarek to inwestycja i tak też powinien być traktowany. Początkowo stworzone jako kobiecy dodatek, praktyczna strona zegarków pojawiła się podczas I wojny światowej, kiedy to po raz pierwszy użyto ich na polu bitwy. Obecnie wszystkie zegarki posiadają pewne połączenie następujących czynników.

Ruch

Mówiąc najprościej, "mechanizm" oznacza silnik lub wewnętrzne działanie zegarka, które napędza wskazówki i umożliwia dokładne odmierzanie czasu. W przypadku współczesnych modeli ruch sprowadza się do dwóch podstawowych typów:

 • Mechaniczny: używany w pierwszych przenośnych zegarkach, zwinięta sprężyna główna rozwija się, obracając koła zębate i uwalniając energię, która zasila wskazówki. Zegarki mechaniczne są wykonywane z dużym kunsztem, co sprawia, że są drogimi przedmiotami, które mają swoje korzenie w historii. Ponieważ dokładność tego mechanizmu nie jest wieczna, co pięć do dziesięciu lat trzeba go oddać do przeglądu.
 • Automatyczny: Wprowadzone w latach 20. ubiegłego wieku zegarki automatyczne są oparte na mechanicznym mechanizmie, ale nie wymagają ręcznego nakręcania. Zamiast tego zegarek robi to automatycznie za pomocą niewielkiego ciężarka lub wirnika połączonego ze sprężyną główną. Sprzęgło poślizgowe zapobiega nadmiernemu samonakręcaniu się zegarka. Mimo, że nie ma potrzeby dostrajania zegarka, zaleca się przechowywanie go w zegarku-windownicy, aby zachować jego dokładność.
 • Kwarc: Firma Seiko wynalazła mechanizm kwarcowy w 1969 roku i od tego czasu ten niezwykle dokładny, niemal bezobsługowy system stał się najbardziej rozpowszechnionym mechanizmem zegarka. Aby obracać wskazówkami, bateria zegarka - zamiast sprężyny głównej - przesyła prąd przez kryształ kwarcu, który następnie wprawia kryształ w drgania ponad 30 000 razy na sekundę. Wibracje te wprawiają w ruch silnik, który z kolei zasila wskazówki i inne funkcje. W związku z tym mechanizm kwarcowy jest znacznie trwalszy niż inne typy i ma zasadnicze znaczenie w bogatych w funkcje zegarkach sportowych i polowych dostępnych na rynku.

Rodzaje pasków

Aby pasowały do różnych okazji, paski zegarków są zwykle wykonane z:

 • Skóry: Chociaż pasek skórzany można nosić codziennie, jego gładka faktura i neutralny wygląd nadają mu klasyczny styl, który lepiej pasuje do normalnego ubioru.
 • Metal: Od stali po białe złoto, metal nadaje luksusowy charakter, który jest odpowiedni na formalne wydarzenia. Ze względów praktycznych jest używany w zegarkach do nurkowania; materiał nie uwiera, gdy nadgarstek jest mokry.
 • Nylon: Wywodzący się z odzieży wojskowej i jeden z najmniej formalnych na tej liście, tkany nylon jest podstawą zegarków sportowych i innych aktywnych zegarków ze względu na swoją mocną, oddychającą i lekką konstrukcję.
 • Guma lub silikon: Elastyczne i wodoodporne, te materiały są idealne do nurkowania i innych aktywności, podczas których będziesz się pocić. Jednak ich wygląd może być zbyt nieformalny do biura.

Dodatki

Nazywane również "komplikacjami", te dodatki nie są dołączane do każdego zegarka, ale mogą zadecydować o zakupie lub go zepsuć:

 • Alarmy
 • Wskaźniki rezerwy mocy
 • Repeatery
 • Chronograf - lub stoper - i tachymetr

W przypadku zegarków sportowych chronograf odmierza czas, a w niektórych przypadkach oblicza prędkość, przebytą odległość i zużycie paliwa.

Style zegarków

Na każdą okazję można znaleźć odpowiedni styl zegarka męskiego, który będzie pasował do wielu wydarzeń w życiu.

Zegarek do sukienki

Ten styl ma zazwyczaj cieńszy pasek, zwykle skórzany, okrągłą, prostokątną lub kwadratową kopertę i tarczę. Ze względu na stosunkowo prostą konstrukcję, na tarczy zwykle znajdują się indeksy godzin lub cyfry rzymskie. Jeśli chodzi o komplikacje, zegarki wizytowe odmierzają czas i oferują co najwyżej wyświetlanie daty lub księżyca.

Zegarek polowy

Wzorowane na oryginalnym zegarku okopowym zaprojektowanym dla oficerów, zegarki polowe są wytrzymałe i trwałe oraz posiadają wiele funkcji. Zegarki te są zazwyczaj średniej wielkości, mają skórzany lub płócienny pasek i zazwyczaj posiadają kombinację następujących elementów:

 • wyraźną, prostą numerację
 • Podświetlana tarcza do noszenia w nocy
 • Obudowa ze stali nierdzewnej lub tytanu
 • Możliwość zatrzymania sekundnika

Zegarki nurkowe

Zazwyczaj wodoodporne do głębokości 100 m, te techniczne zegarki charakteryzują się odporną na korozję konstrukcją - stal nierdzewna, tytan lub guma i silikon. Dla tego bardziej wymagającego zastosowania, zegarek do nurkowania zazwyczaj posiada:

 • łatwą do odczytania tarczę, często z oznaczeniami haseł
 • Szafirowe lub mineralne szkiełko
 • jednokierunkowy bezel, który wskazuje, jak długo zegarek znajduje się pod powierzchnią wody
 • Metalowy pasek.

Zegarek wyścigowy

Wyposażony w więcej funkcji, ten styl zegarka do nurkowania został wprowadzony przez TAG Heuer w latach 30-tych. Początkowo stworzony dla pilotów, w latach 50. stał się stylem stosowanym przez kierowców samochodów wyścigowych do pomiaru odległości. Dziś zegarki te:

 • są średnich lub dużych rozmiarów, zwykle z miejscem na dzwonki i gwizdki
 • Mają duże, kontrastowe tarcze z cyframi arabskimi
 • mają obudowy ze stali nierdzewnej i skórzane lub metalowe paski
 • posiadają funkcje chronografu, tachymetru i datownika.

Zapoznaj się z naszą ofertą casualowych i formalnych czasomierzy w Hannoush Jewelers. Przeglądaj online lub odwiedź jedną z naszych dogodnych lokalizacji w CT już dziś.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz