Co warto wiedzieć o białym złocie

Udostępnij

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się błędnie zidentyfikować jakiś element biżuterii jako srebrny, to prawdopodobnie było to białe złoto. Brzmi ono i wygląda luksusowo dzięki swojemu dodatkowemu połyskowi, ale gdzie dokładnie plasuje się białe złoto na spektrum jakości biżuterii?

Podstawy białego złota

Podobnie jak niemal cała złota biżuteria na rynku, białe złoto jest stopem. Podobnie jak miedź nadaje różowemu złotu jego charakterystyczny różowy odcień, metale takie jak pallad i srebro są dodawane, aby zwiększyć jego wytrzymałość i stworzyć lodowatą kombinację żółtego i szarego koloru.

Czyste złoto jest zbyt miękkie do wyrobu biżuterii, a metale zewnętrzne, w różnych procentach, zwiększają jego trwałość. Zazwyczaj spotyka się biżuterię z białego złota 18-karatowego (75% czystego złota) i 14-karatowego (58,8% czystego złota).

Do mieszanki może być również dodany nikiel - potencjalny alergen - zwłaszcza jeśli stop ma kolor kości słoniowej. Z kolei pallad nadaje mu bardziej srebrny, szarawy odcień.

Powłoka

Sam stop odgrywa tylko jedną rolę; druga przypada zewnętrznej powłoce rodowej. Rod, należący do tej samej rodziny co platyna, dodatkowo zwiększa wytrzymałość złota i nadaje mu bardziej błyszczący wygląd. W większości przypadków to właśnie rod nadaje biżuterii niepowtarzalny połysk. Dla kontrastu, białe złoto samo w sobie wydaje się matowe lub nieco blade.

Należy pamiętać, że ta cienka warstwa rodu nie będzie trwała wiecznie. Z czasem ulega ona raczej zużyciu i w końcu odsłania znajdujący się pod nią stop o żółtym zabarwieniu. Aby utrzymać wygląd swojej biżuterii, rozważ jej ponowne pokrycie. Różne czynniki mogą powodować szybsze zużycie powłoki niż oczekiwano:

  • poziom pH skóry
  • Regularnie używane kosmetyki i środki chemiczne
  • Zanieczyszczenia
  • Częstotliwość noszenia wyrobu.

Rodu nie zawsze używa się do powlekania białego złota. Można zastosować stop platyny z domieszką irydu, rutenu lub kobaltu w celu zwiększenia twardości, co nadaje złotu jeszcze bielszy i jaśniejszy odcień. Ponieważ platyna jest droższa od złota, powłoka zwiększa jej cenę. Jednakże, dla osób poszukujących platynowej biżuterii, galwaniczna powłoka na białym złocie ma pożądany wygląd przy niższej cenie.

Noszenie białego złota

Możesz pomyśleć sobie: "Co oferuje białe złoto, czego nie mogą zaoferować inne metale?".

  • Oferuje podobną, jeśli nie taką samą, świetlistość jak platyna za bardziej przystępną cenę.
  • W porównaniu z innymi stopami złota, jest dość uniwersalne i można je dopasować do różnych strojów.
  • Często ma taki sam delikatny połysk jak srebro, ale bardziej elegancki, wyrafinowany charakter.
  • Trwałością i wytrzymałością przewyższa srebro i jest znacznie mniej podatne na matowienie w wyniku częstego noszenia.

Interesuje Cię biżuteria z białego złota? Już dziś rozpocznij poszukiwania w jednym z naszych dogodnych punktów w CT.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz