Ten mieniący się, olśniewający kamień słusznie uważany jest za króla minerałów, dlatego niewiele kobiet nie marzy o posiadaniu pierścionka z choćby małym kamieniem. Diamentowa biżuteria należy do elitarnej klasy dodatków. Zwyczajowo nosi się je na przyjęciach i imprezach towarzyskich. Wyjątek stanowią pierścionki zaręczynowe i kolczyki, które są odpowiednie do noszenia na co dzień.
Zakup diamentowej biżuterii to poważna decyzja. Jest to kosztowne przedsięwzięcie, ale jest to również mądra inwestycja. Aby uniknąć zmarnowanych kosztów i płacenia wysokiej kwoty za niskiej jakości biżuterię, warto poznać główne parametry gemmologiczne.
Jak zrozumieć 4Cs
Podczas oceny diamentów wśród jubilerów na całym świecie, zwyczajowo bierze się pod uwagę cechy diamentu, takie jak
- kolor;
- jasność;
- waga;
- cięcie.
Dlaczego 4C? Ponieważ w języku angielskim wszystkie te słowa zaczynają się na literę C. Kolor to kolor, przejrzystość to przejrzystość, waga to karat, a szlif to szlif.
Ta jednolita cecha diamentów sprawia, że stosunkowo łatwo jest określić wartość danego kamienia. To właśnie od tej cechy w dużej mierze zależy wartość biżuterii.
Rozważmy szczegółowo każdy z tych parametrów.
Kolor
Te klejnoty są przezroczyste i bezbarwne w masie. Ale niektóre okazy są wyróżniane przez zróżnicowaną intensywność zabarwienia w żółtym spektrum. Są to kryształy "nieczystej wody". Są one cenione niżej niż kryształy "czystej wody", które są przezroczyste, czasami z niebieskim odcieniem. Występują również kryształy rubinowo-czerwone i szafirowo-niebieskie. Są one niezwykle rzadkie i drogie. Czarne diamenty są ostatnio na fali wznoszącej. Same kryształy nie są drogie, ale biżuteria z tym kamieniem jest bardzo trudna do znalezienia, ponieważ jest on dość rzadki.
Aby sklasyfikować barwę diamentu, należy użyć specjalnego urządzenia, które porównuje odcień kamienia z barwą wzorca.
Na terytorium Wspólnoty Niepodległych Państw przyjmuje się numeryczne oznaczenie cech kolorystycznych. Dla diamentów do 0,29 karata, istnieje skala od 1 do 7, a dla kamieni powyżej 0,3 karata w wielkości jest od 1 do 9, gdzie 1 oznacza największą przejrzystość. Im wyższa liczba, tym bardziej nasycony jest odcień kryształu.
Na Zachodzie zazwyczaj posługujemy się skalą barw Gemological Institute of America (skala GIA). Przyjęto w nim oznaczenie alfabetyczne. D to najwyższe krycie, podczas gdy S-Z jest najniższe. Cena maleje wraz ze zmniejszaniem się odległości od początku alfabetu.
Ta gradacja jest stosowana od około 50 lat. Pierwotnie kolor diamentu był określany angielskimi terminami pochodzącymi od nazw południowoafrykańskich kopalni (Cape, Jaeger, Wesselton, River).
Czystość
Prawie wszystkie diamenty zawierają jakieś obce mikrokrystaliczne inkluzje. Im większa liczba zanieczyszczeń w minerale, tym niższa jego wartość.
Czystość oznacza brak defektów w krysztale. Jest on oznaczony numerem. 57-karatowy kamień o wadze do 0,3 dzieli się na 9 grup, natomiast kryształy o tym samym szlifie od 0,3 do 0,3 karata dzielą się na 12 grup. Tabela tłumaczeń dla koloru i przejrzystości
Kolor i czystość są ważne cechy, ale tak samo jak inne cechy diamentu.
Cięcie
Najbardziej pożądanym szlifem jest okrągły kryształ o 57 fasetach. Symetryczny i proporcjonalny okrągły brylant o 57 fasetach jest w stanie odbić całe światło, które na niego pada. Ten szlif jest najdoskonalszy optycznie i ma najbardziej błyskotliwe fasety. Jest to jednak najdroższe cięcie. Zapewnia najmniejszą użyteczną wydajność z surowych diamentów. Ponad połowa kryształu jest po prostu zużyta.
Szlif z 57 fasetami (KP-57) jest stosowany do dużych kryształów. Dla mniejszych kamieni optymalny jest 17 fasetowy szlif brylantowy (КР-17).
Pod względem parametrów geometrycznych, symetrii i szlifu 57-szlifowe diamenty podzielono na 4 grupy, które oznaczono literami od A do G, gdzie A to szlif idealny, a D to szlif poniżej poziomu zadowalającego. Ta gradacja ma jednak zastosowanie tylko do dużych kamieni. W przypadku kamieni okrągłych 17-stronnych i fantazyjnie ciętych stosuje się tylko grupy A i B.
Jeśli chodzi o kryształy o szlifie nieokrągłym, dzieli się je na:
- Szlify klinowe (są to fantazyjne wersje takie jak owal, gruszka, markazyt, księżniczka, promienny, serce). Proporcje tych cięć są podobne do tych z okrągłego cięcia.
- Cięcia schodkowe (bagietka, szmaragd). Mają one swój niepowtarzalny urok i wspaniale prezentują się w biżuterii.
Waga
Przy ocenie diamentów jest to parametr decydujący, szczególnie w przypadku małych kamieni. Dla większych kamieni, kolor i czystość są ważne. Waga kamienia szlachetnego mierzona jest w karatach (łac. ct). Jeden karat = 0,2 g.
Kamienie o wadze do 0,29 ct są uważane za małe, natomiast te o wadze 0,3 do 0,99 ct są średnie. Minerały o masie powyżej 1 ct zaliczane są do dużych (solitery). Kryształy powyżej 6 karatów są zazwyczaj sprzedawane na aukcjach. Dla kamieni mniejszych niż 0,25 karata, jubilerzy określają je jako melee. Dla większych kamieni przyjęta jest nazwa melanż.
Diamenty są wyceniane zgodnie z "zasadą Taverniera": cena kamienia jest równa kwadratowi wielkości karata pomnożonemu przez cenę jednego karata. Tak więc, dla dwóch kamieni karatowych, trzeba by zapłacić nie podwójną, ale potrójną cenę jednego karatowego kamienia. Kamień trzykaratowy jest wart dziesięć razy więcej niż kamień jednokaratowy. 10-karatowy kamień jest wyceniany na 100 razy więcej niż jedno-karatowy. Diamenty powyżej 25 karatów mają swoje własne nazwy.
Diamentowy certyfikat
Jeśli chcesz być pewny swojego zakupu, zapytaj o certyfikat diamentu. Dotyczy to zwłaszcza nieoszlifowanych kryształów. Certyfikat jest rodzajem paszportu dla kamienia, który zawiera listę głównych cech, takich jak waga, kolor, przejrzystość, kształt, rozmiar, proporcje, szlif i polerowanie.
Certyfikacja jest szeroko praktykowana na całym świecie. Do najbardziej uznanych centrów certyfikacji należą CIA, EGL i IGI.
Laboratorium gemmologiczne jest odpowiedzialne za autentyczność podanych danych. W sklepie jubilerskim, metka na brylantach może być rozszyfrowana w ten sposób.
Znając podstawowe zasady klasyfikacji kamieni szlachetnych pomoże Ci dokonać mądrzejszego zakupu. Na koniec, dokonując tak wartościowej inwestycji, korzystaj tylko z zaufanych sklepów lub salonów jubilerskich.
Komentarze (0)