Chalcedon: 7 interpretacji Twojego ulubionego kamienia

Udostępnij

 • Lekcja historii
 • Lekcja koloru
 • Lekcja geografii
 • Lekcja fizyki
 • Lekcja medycyny
 • Lekcja magii
 • Lekcja astrologii
 • Lekcja ekonomii

Puszkin Gumilew, Achmatowa, Bułhakow, Madelsztam - nie, to nie jest lista obowiązkowych lektur klasyków Złotego i Srebrnego Wieku, to dopiero początek długiej listy fanów kamienia zwanego chalcedon. Chociaż nie, nawet nie kamień, ale cała grupa kamieni, bo nazwa ta łączy w sobie setki kamieni półszlachetnych, z których każdy jest urzekający i piękny na swój sposób. Najpopularniejszą odmianą chalcedonu jest chryzopraz, natomiast najrzadszą - cacholong, którego skład do dziś stanowi pewną zagadkę. W sumie znajomość zapowiada się ciekawie i ekscytująco. Dziś mamy dla Was tete-a-tete z chalcedonem.

Lekcja historii

Chalcedon jest kamieniemktóry został "odkryty" przez ludzi ze starożytnej Grecji. W dzisiejszym świecie wojny toczą się o geopolitykę. W starożytnym świecie wojny toczyły się o kamienie. A raczej o nie też toczyły się walki. Jeśli jakieś miasto było bogate w kopalnie kamieni szlachetnych, natychmiast stawało się obiektem pożądania zdobywców. Tak było w przypadku miasta zwanego Chalkidon, które leżało na wybrzeżu Morza Marmara i według współczesnej geografii znajdowało się na terenie dzisiejszej Turcji. Górnicy z Chalkydon wydobywali kamienie, które różniły się od siebie w kolorMiały one jednak identyczny skład. Dlatego postanowiono nadać im wszystkim to samo imię i uczynić ich imiennikami miasta, w którym się urodzili.

Chalcedon jest obecnie najbardziej popularnym kamieniem ozdobnym. Dlatego dziś można je znaleźć nie tylko w biżuteria Dlatego dziś można go znaleźć nie tylko w salonach jubilerskich i biżuteryjnych, ale także w wykwintnych wnętrzach. Jedną z pierwszych wzmianek o chalcedonie w literaturze, nawiasem mówiąc, jest Apokalipsa Jana Ewangelisty. W tej księdze, która jest ostatnią w Nowym Testamencie i często występuje jako Apokalipsa, chalcedon jest przedstawiony jako integralna część wyglądu zewnętrznego Jerozolimy: ściany niebiańskiego miasta były ozdobione, między innymi, kamieniami szlachetnymi, urodzonymi w starożytnym greckim mieście Chalcedon. Taka jest ta historia.

O tak, zupełnie zapomnieliśmy. Halkidon, gdzie znajdowały się najbogatsze złoża kamieni szlachetnych, padł pod gorącą ręką barbarzyńców. Obcy najeźdźcy zniszczyli miasto prawie do ostatniego kamienia, więc wydobycie chalcedonu nie wchodziło w rachubę. Zainteresowanie tym minerałem odżyło na przełomie XVII i XIX wieku i od tego czasu ani na chwilę nie zmalało.

Lekcja koloru.

Kamień chalcedonowy może różnić się od swojego rodzeństwa nie tylko odcieniami, ale i kolorami. Kolorystyka kamienia zależy bezpośrednio od domieszek wchodzących w skład minerału. Dlatego czerwony, zielony i fioletowy chalcedon nie są tak rzadkie. Co więcej, nie istnieje tylko jedna odmiana chalcedonu, ale jest ich siedem i jesteśmy pewni, że o każdej z nich już słyszeliście. - Jesteśmy pewni, że słyszałeś o każdym z nich zanim przeczytałeś ten artykuł. Całkiem możliwe, że nie tylko o nich słyszałaś, ale nawet je widziałaś i nosiłaś w swojej biżuterii.

Zanim zaczniemy wymieniać najpopularniejsze odmiany omawianego minerału, których jest siedem, tu jedno małe, ale bardzo ważne sprostowanie: w rzeczywistości gemmolodzy rozróżniają około stu (a może nawet nieco więcej) odmian chalcedonu, ale nie musisz znać i pamiętać każdej z nich, chyba że jesteś naukowcem. Dla przeciętnej osoby, aby poprawić poziom umiejętności jubilerskich będzie zupełnie wystarczające, aby zapoznać się z siedmiu najbardziej popularnych odmian biżuterii chalcedonu, które można podziwiać w każdym sklepie jubilerskim.

 1. Carnelian. Ten kamień Ma drugą, mniej popularną nazwę: karneol. Główną barwą minerału jest kolor czerwony. Dokładniej mówiąc, ma odcień czerwonawy, teraz zbliżający się do szkarłatnego, a czasem nawet krwawy, teraz odchodzący od niego w kierunku koloru pomarańczowego lub musztardowego. Czerwonawy odcień karneolu zawdzięcza on obfitości tlenku żelaza obecnego w tym klejnocie. Jest jednak jeden problem: nawet najbardziej czerwony karneol w końcu staje się pomarańczowy. Bogactwo kolorów stopniowo zanika. Minerał nie traci jednak swojego piękna. I jeszcze jedno: karneol często występuje w naturze z jasnymi inkluzjami w postaci pasków. Dlatego karneol ma szerokie zastosowanie zarówno w jubilerstwie, jak i w kamieniarstwie ozdobnym. Jest on używany do jego dekoracji, jak również do różnych elementów wnętrz zaprojektowanych, aby dodać odrobinę radości do domu lub rozproszyć nudę w biurze.
 2. Agat. Biżuteria z chalcedonem tego "kalibru" są również niezwykle popularne. Agat wyróżnia się warstwową strukturą. Jest jak tort z różnej jakości warstwami kremu, a na tle swoich odpowiedników wyróżnia się niezwykłym połączeniem trzech głównych kolorów: białego, niebieskiego i fioletowego. Jednak agat nie jest taki sam jak agat, ponieważ wzory, które natura i czas umieściły na kamieniach mogą się drastycznie różnić. Z tego powodu gemmolodzy wyodrębnili kilkadziesiąt odmian agatu, łącząc pod każdą z nich minerały o podobnych "wzorach".
 3. Mech. Niektórzy ludzie z pewnością uznają ten kamień za nudny i nieciekawy. Ale ktoś dostrzeże, że jego mglisto-zielony kolor to leśna polana porośnięta mchem. Nawiasem mówiąc, to właśnie z powodu wizualnego podobieństwa do leśnej rośliny, która kocha chłód i wilgoć, ta odmiana chalcedonu otrzymała swoją nazwę. Istnieje wiele zanieczyszczeń, które nadają mszystej roślinie jej niezwykły, jak na klejnoty, kolor. Ale trzy główne z nich to nikiel, żelazo i mangan.
 4. Chryzopraz. Jak pisaliśmy wyżej, spośród wszystkich odmian chalcedonu, które są popularne w jubilerstwie, ta jest najbardziej popularna. Głównym kolorem tego kamienia jest zielony. Nasycenie może być jednak różne. Dlatego gemmolodzy i jubilerzy podzielili wszystkie chryzoprazy na trzy grupy. Pierwsza grupa obejmuje minerały najwyższej klasy, druga - minerały pierwszej klasy (wszystko jest podobne do kiełbasy), a trzecia - kamienie półszlachetne, które nie nadają się do biżuterii, ale są dość aktywnie wykorzystywane do dekoracji wnętrz.
 5. Sapphire. Ten delikatny niebieski kutner jest jedną z rzadkich odmian chalcedonu. Przez jego nieruchomości a kolorystycznie szafiryn przypomina szafir, tylko młody i świeży, a nie dorosły kamień obciążony sławą i kosztami. To powiedziawszy, szafir jest delikatny nie tylko z wizualnego punktu widzenia. Należy się z nim obchodzić z najwyższą ostrożnością. W przypadku kontaktu minerału z wysokimi temperaturami należy obchodzić się z nim z najwyższą ostrożnością. minerał Ma tendencję do zmiany koloru i utraty jasności. Dlatego nosząc biżuterię z tym klejnotem o tej cesze nie należy zapominać ani na sekundę.
 6. Cacholong. Druga nazwa tego piękna (a dokładniej trzecia, jeśli najpierw policzyć chalcedon) to opal mleczny. Cacholong jest najrzadszym z tej grupy klejnotów, więc właściciele tego minerału mogą śmiało uważać się za bardzo szczęśliwych. Ciekawe jest to, że naukowcy wciąż nie mogli w pełni zrozumieć składu tego kamienia. Struktura porowa tego kamienia jest jego główną cechą i jego grzbietem.
 7. Onyks. Jeśli struktura cacholong jest porowata, onyks jest wstęgowy. To właśnie jemu kamień zawdzięcza swoje paski. Ten odmiana chalcedonu. posiada unikalną kolorystykę, na którą składają się inkluzje w różnych kolorach, od białego i różowego do czarnego i żółtego.

Jednak po przeczytaniu tego tekstu nie powinniśmy sądzić, że paleta chalcedonów ogranicza się do powyższych barw, wzorów i odcieni. Nie w każdym przypadku, nie w ogóle! Pamiętacie, że istnieje około stu odmian tego kamienia. Dlatego nie wystarczą ręce, aby wymienić wszystkie dostępne odcienie. Istnieją wyraźne szkarłatne kamienie, monochromatyczne jasne fioletowe kamienie, a nawet złoty chalcedon, który odbija kolor słońca.

Lekcja geografii

Nie planujesz swoich wakacji pod kątem kraju nawet jeśli jesteś szaleńczo zakochany w chalcedonie. Jednakże, redakcja Gold.ua Redakcja uważa za ważne i potrzebne dzielenie się z czytelnikami wiedzą na temat geografii minerału. W końcu, jeśli odwiedzisz Indie, nie od rzeczy będzie dowiedzieć się, że kraj ten jest światowym liderem w wydobyciu chalcedonu. Oznacza to, że można łatwo kupić biżuterię zawierającą ten kamień i zabrać ją do domu zamiast banalnych magnesów i patyczków zapachowych, które przez większość czasu zbierają tylko kurz w szafie.

Jednak Indie nie są jedynym krajem, który znalazł się na szczycie listy. Obok niego, jeśli analizować wielkość produkcji minerału, są kraje takie jak Urugwaj i Stany Zjednoczone. W pobliżu znajdują się Madagaskar i Brazylia. Ale po co posuwać się tak daleko? A propos, chalcedon jest wydobywany również w naszym kraju, na Półwyspie Krymskim, a także w krajach, które znajdują się plus minus po sąsiedzku: w Polsce, Niemczech i Czechach. Na Sri Lance znajdują się złoża chalcedonu, które przepełnione są wszystkimi odcieniami zieleni. W sumie geografia jest naprawdę rozległa. Mają Państwo szeroki wybór, gdzie udać się w poszukiwaniu kamieni: nad cztery morza lub na rodzime wybrzeże Morza Czarnego.

Lekcja fizyki

I lekcja chemii też. Ogólnie rzecz biorąc, weź pod uwagę, że tym razem lekcje są sparowane. Bo po prostu nie da się mówić o właściwościach chalcedonu, omijając jedną z tych nauk. Zacznijmy więc od gęstości. Zgodnie ze skalą Mohsa, która służy do oceny względnej twardości różnych materiałów poprzez stukanie, omawiany minerał ma twardość pomiędzy 6,6 a 7. Oznacza to, że kamień jest dość twardy i dość łatwo zarysować nim szkło. Chalcedon ma również swój własny wzór chemiczny SiO2, co wskazuje, że w składzie chalcedonu dominuje tlenek krzemu, ale towarzyszą mu różnego rodzaju domieszki i inkluzje.

Chociaż chalcedon ma wiele odmian, sam w sobie jest rodzajem szerszej grupy kamieni, zwanej kwarcem. Struktura chalcedonu charakteryzuje się jako półprzezroczysta, a paleta barw jest, no cóż, sami widzieliście: od jasnych do ciemnych, od delikatnych pasteli do jaskrawych i jaskrawych, na każdy gust i kolor.

Gęstość kamienia, nawiasem mówiąc, nie jest synonimem trwałości. Pomimo dużej gęstości, biżuteria z chalcedonem Choć chalcedon jest dość kruchy. Kamień może łatwo ulec uszkodzeniu, jeśli uderzysz nim o twardą powierzchnię. Dlatego, jeśli to możliwe, chroń swoją biżuterię przed mechanicznymi wpływami: mogą one być niszczące. A przy okazji, aby pozbyć się zabrudzeń na ulubionym, wystarczy opłukać go ciepłą wodą, a następnie przetrzeć naturalną szmatką, aby usunąć resztki wilgoci z jego powierzchni. Pamiętaj jednak, że woda powinna być letnia. Ponieważ niektóre odmiany chalcedonu (jak np. szafir) tracą swój fascynujący kolor pod wpływem gorącej wody.

Lekcja medycyny

Biżuteria z chalcedonem ma właściwości lecznicze, i nie jest to tajemnicą. Jak każdy kamień, tak i ta odmiana kwarcu ma swoją własną energię. W związku z tym, gdy minerał jest noszony na ciele, ma wpływ na organizm ludzki. Zbadajmy, jak dokładnie.

 • Depresja. Stres i depresja to stany w taki czy inny sposób znane każdemu współczesnemu człowiekowi. O ile ze stresem możemy walczyć własnymi siłami, o tyle depresji nie wyleczymy bez pomocy specjalisty. Jest to zbyt trudne, a choroba się przedłuża. Ale tak czy inaczej, w każdym stopniu wyczerpania nerwowego należy zwrócić się nie tylko do lekarza, ale także do chalcedonu. Kamień ten, noszony na klatce piersiowej, ramieniu lub uszach, przywróci równowagę duchową noszącego go człowieka, odgoni koszmary i myśli samobójcze, ustabilizuje nastrój i przywróci pragnienie życia.
 • Bezsenność. Przedstawiciele młodego pokolenia rzadko jest problemem znanym. Starsi ludzie wiedzą, jak to jest być podrzucanym i obracanym przez całą noc. Bezsenność wpływa na wszystkie aspekty życia człowieka, ponieważ dobra jakość snu jest gwarancją zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Ale brak snu prowadzi do najbardziej nieoczekiwanych konsekwencji. Chalcedon, według lekarzy i litoterapeutów, pomaga przezwyciężyć ten problem i może być bezpiecznie stosowany jako część kompleksowej terapii.
 • Ciśnienie. Lekarze zalecają, aby biżuterię z chalcedonem nosiły osoby, które regularnie cierpią na nadciśnienie. Każdy rodzaj tego minerału ma korzystny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Chalcedon normalizuje pracę serca, a także stabilizuje ciśnienie krwi.
 • Nadmierna emocjonalność. Jeżeli osoba jest wybuchowa, skłonna do aktywnej emocjonalności, z powodu której często cierpi, zaleca się noszenie biżuterii z chalcedonem zamiast wisiorka. I pożądane jest, że kamień nie jest ozdobiony na wierzchu ubrania, i był bliżej ciała i w kontakcie ze skórą. Jeśli masz choleryczny temperament, chalcedon będzie Twoim niezastąpionym pomocnikiem i towarzyszem. Po tym wszystkim, to będzie ugasić iskrę, z której, biorąc pod uwagę swój temperament, może łatwo uzyskać emocjonalny ogień.

Co ciekawe, z medycznego punktu widzenia, chalcedon (jubilerstwo (biżuteria z nim) powinna być tymczasowym kamieniem. Oznacza to, że nie należy go nosić przez cały czas. Lekarze nie zalecają wybierania pierścionka z chalcedonem lub bransoletki z chalcedonem jako codziennego akcesorium. A jeśli nie możecie znieść rozstania z ulubioną biżuterią, zdejmijcie ją przynajmniej na noc: tak, aby wasze ciało odpoczęło od kamienia, a kamień miał czas na oczyszczenie się z nagromadzonych negatywów.

Lekcja magii

Ta sekcja jest z długiej linii szkolnych lekcji. Przecież ty i ja chodziliśmy do zwykłych szkół powszechnych, a nie do Hogwartu, jak bohaterowie powieści Joanne Rowling. Ale nie można wyjąć słów z moich ust, a chalcedonu, choćby nie wiem jak się starał, nie da się pozbawić jego magicznej mocy. Możesz albo wierzyć w jego magię, albo nie. Ale niezależnie od punktu widzenia, nie przestaje istnieć. Nasi przodkowie uważali chalcedon za kamień miłości i radosnego życia. Dlatego kilka wieków temu dziewczyny nie wahały się aktywnie korzystać z kamienia szlachetnego, aby zdobyć pana młodego, który im się podobał. W odniesieniu do mężczyźni (zwłaszcza żeglarze) postrzegali kamień na swój sposób. Ci, którzy szli na morze, nie dbali o panny młode. Marzyli o tym, by wrócić na ląd w jednym kawałku, cali i zdrowi. Wierzyli, że pomoże im w tym chalcedon, który zabierali w swoje długie podróże.

Ogólnie rzecz biorąc, magia tkwiąca w kamieniu zależy od jego barwy:

 • czerwony Chalcedon jest potężnym źródłem energii dla noszącego go człowieka, chroni go przed negatywnym nastawieniem i chroni przed pochyłymi spojrzeniami i raniącymi słowami;
 • pomarańczowy Pomarańczowy chalcedon jest również biżuterią dla osób, które chcą zachować młodość i urodę na długi czas. Pomarańczowy chalcedon jest również polecany dla aktorów, nie tylko do noszenia, ale nawet do zabrania ze sobą na plan filmowy;
 • niebieski Chalcedon zapewnia spokój swojemu właścicielowi, te same właściwości mają i niebieski kamień;
 • zielony Jeśli brakuje Ci pewności siebie, kup kawałek z zielonym chalcedonem, ponieważ jest on uważany za symbol samowystarczalności i siły charakteru;
 • brązowy Jeśli nie chcesz, aby Twoje życie się zmieniło i chcesz, aby wszystko pozostało takie, jakie jest, brązowy chalcedon z pewnością spełni swoją rolę (ale oczywiście nie bez Twojej pomocy);
 • fioletowy Fioletowy jest dla ludzi, którzy mają siłę woli (lub dla tych, którzy chcą wyćwiczyć w sobie tę supermoc);
 • fioletowy Chalcedon - najbardziej magiczny ze wszystkich kamieni: mówi się, że łączy w sobie wszystkie powyższe właściwości, a osoba nosząca go jest w stanie aktywować tę, której najbardziej potrzebuje.

Ponadto Chalcedon, który ma wiele magicznych właściwości Ponadto, chalcedon posiada szereg właściwości, które domyślnie chronią jego właściciela przed złym okiem i złym okiem, czyli działa jak osobisty talizman. A jeśli w twojej rodzinie coś się nie powiedzie, jeśli pogoda jest zła między krewnymi, po prostu przynieś nieprzetworzoną mineralną do domu i połóż ją w tym miejscu, gdzie są wszyscy członkowie rodziny. Na przykład w kuchni lub w przedpokoju. Albo w łazience jest również opcja. Uważa się, że nieoszlifowany minerał sprzyja lepszej atmosferze w domu i stabilizuje relacje między bliskimi.

Lekcja astrologii

Minerał o nazwie chalcedon jest naprawdę wyjątkowy. chalcedon: właściwości kamienia Nie tylko chronią i zachowują, ale także wzmacniają pozytywne cechy osoby, która jest ich właścicielem. Minerał garnitury Chalcedon jest odpowiedni dla osób spod wszystkich znaków zodiaku. Z jedną tylko poprawką: na niektórych właściwości kamienia są ujawnione obszernie i szeroko, a na innych - tylko częściowo.

Znaki zodiaku, które otrzymują największe wsparcie od chalcedonu:

 • Sagittarius - to znak, dla którego chalcedon jest kamieniem talizmanem, więc osoby urodzone pod tym znakiem zodiaku mogą liczyć na wszystkie właściwości tego minerału;
 • Raki chalcedon zapewnia wsparcie w każdym przedsięwzięciu;
 • GeminiGemini, którzy uważają, że tak trudno jest podjąć decyzję, ciągle ważąc za i przeciw, a kamień pomaga im podjąć właściwą decyzję.

Znaki zodiaku, które powinny nosić pewne odmiany kamieni:

 • Baran powinny zdecydować się na noszenie heliotropu, popularnie zwanego krwawym jaspisem ze względu na obecność szkarłatnych inkluzji w kamieniu;
 • Koziorożec powinni zdecydować się na chalcedon o jaskrawym, jaskrawym odcieniu (mówi się, że jaskrawe kamienie pomagają członkom tego znaku zodiaku znak zodiaku (Mówi się, że żywe kolory pomagają osobom spod tego znaku zodiaku radzić sobie z problemami finansowymi);
 • dla Virgo Chalcedony we wszystkich odcieniach żółci i zieleni są niezastąpione dla Panny;
 • а Leo Pomarańczowy jest właściwym wyborem, ponieważ łatwo eliminuje nadmierne temperamenty.

Znaki zodiaku, dla których chalcedon jest niczym więcej jak tylko wykwintnym elementem biżuterii:

 • Taurus Powinien nosić jaśniejszy odcień chalcedonu, aby wzmocnić energię kamienia;
 • Libra . może chronić się przed złym okiem, nosząc biżuteria z białym lub jasnoróżowym chalcedonem;
 • dla Aquarius Chryzopraz jest uważany za najlepszy z chalcedonów;
 • Pisces Ryby potrzebują niebieskiego minerału, aby stać się nieco bardziej pewnymi siebie;
 • Scorpions - Główni właściciele czarnego chalcedonu: tylko ta odmiana kamienia da przedstawicielom tego znaku zodiaku moc, która jest ukryta w krysztale.

Jeśli jednak wpadł Ci w ręce "nierekomendowany" chalcedon, a mimo to czujesz jego ciepło i pozytywną energię, zaufaj własnej intuicji. Astrologiczne przewidywania i zalecenia są uogólnionymi i uśrednionymi informacjami. Tylko Twoje osobiste odczucia są indywidualne i dlatego jedyne prawdziwe.

Lekcja ekonomii

Pod względem cenowym biżuteria z chalcedonem nie różni się od innych kamieni. Koszt minerału może być różna, a zakres cen jest wielki, ponieważ istnieje wiele odmian kamienia szlachetnego. Skład i jakość kamieni może być bardzo różna. Na cenę ma również wpływ oprawa, a dokładniej metal szlachetny, z którego jest wykonana. Dlatego nie zdziwcie się Państwo, jeśli dwie obrączki z chalcedonem o tej samej masie będą się znacznie różnić ceną. Nie mówiąc już o tym, że różnica w cenie pomiędzy złotą a srebrną biżuterią z tym kamieniem będzie ogromna.

Aby dać Państwu pewne wskazówki dotyczące kosztów biżuterii z chalcedonem, oto średnie wartości:

 • Pierścień z chalcedonu wykonane z srebra będzie kosztować około 30 dolarów;
 • Srebrne kolczyki z tym kamieniem będą kosztować prawie dwa razy tyle - około 50 dolarów.

Zaoszczędzić na cenie, ale nie na jakości, można w jeden sposób - kupując biżuterię w Gold.ua. Ze względu na fakt, że jest to największy megamarket jubilerski w naszym kraju, współpracujący bezpośrednio z producentami i omijający pośredników, ceny biżuterii z chalcedonem (jak i innych kamieni szlachetnych) mogą różnić się średnio o 30 proc. w dół w stosunku do sieci handlowych. Ekonomia musi być ekonomiczna, prawda? A klasyczne "po co płacić więcej?" też nie zostało odwołane.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz