Biżuteria srebrna czy posrebrzana – jak odróżnić?

Udostępnij

Srebrna czy posrebrzana? Szczególnie w trakcie zakupów w sieci warto wiedzieć z czego będzie zrobiona ta biżuteria, na jaką chcemy się zdecydować.

Srebro a wpływ na cenę biżuterii

Srebro nie jest szczególnie drogim kruszcem, ale z pewnością będzie droższe niż stal jubilerska i inne materiały, z których niekiedy przygotowuje się łańcuszki albo też inne elementy biżuterii. Jeśli więc coś będzie zbyt tanie to raczej nie będzie srebro. To taka podstawowa zasada, którą trzeba brać pod uwagę.

Oznaczenie próby

Pamiętajmy, że biżuteria srebrna powinna być znakowana specjalnym stemplem. Warto więc szukać oznaczenia próby albo też słowa, które będzie oznaczać próbę. Standardowo powinnismy tam znaleźć oznaczenie określające próbę 925. Stempla najlepiej szukać przy zapięciu, wewnątrz oczek łańcuszka czy pierścionka albo też po stronie wewnętrznej broszki. Jeśli znajdziemy oznaczenie tylko na zapięciu zachowujmy ostrożność, ponieważ niekiedy wprowadza się do sprzedaży srebrne zapięcie i posrebrzany łańcuszek.

srebrne obrączki

Zobaczymy barwę

Jeśli chcemy na pierwszy rzut oka po barwie rozpoznać czy produkt jest srebrny czy posrebrzany musielibyśmy mieć wielką wprawę albo też materiał do porównania. Na pewno jeśli znajdziemy na jednym elemencie stempel a inne mają inny odcień to znak, że produkt jest łączony z różnych elementów.

Rysy na biżuterii

Tak samo jak złoto także srebro będzie miękkim metalem. Powierzchnię można zarysować nawet paznokciem. Dlatego z czasem srebro robi się matowe. Warstwa nanoszona galwanicznie jest zbyt cienka by rysę zobaczyć. Jeśli więc będzie biżuteria srebrna będzie widać rysy, jeśli posrebrzana będzie po prostu zniszczona. Srebro z czasem się również utlenia. Podobnie będzie z zanieczyszczeniami w stopie. Dlatego czasem wystarczy użyć miękkiej białej szmatki i jeśli zostanie na niej ciemny ślad to znak, że produkt jest srebrny.

Tak naprawdę tylko wytwórca wie z czego dana biżuteria powstaje, dlatego najlepsza opcja to zawsze kupowanie w sprawdzonych miejscach wyłącznie od dobrych producentów. w taki sposób zwiększamy sobie pewność, że kupimy dobry produkt. Jeśli chcemy sprawdzić autentyczność warto pamiętać, że nie ma stuprocentowej gwarancji. Można mieć fałszywie wybita próbę, albo też prawdziwie srebrny produkt bez takiej próby. Przede wszystkim starajmy się kupować w miejscach, gdzie mamy gwarancje i żadne dodatkowe testy nie będą nam potrzebne. Dzięki temu będziemy mieli zawsze gwarancje, że w naszych rekach znajdzie się dobry jakościowo produkt, który spełni oczekiwania.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz